kyšis-440x266Galbūt kai kurie įsivaizduoja, kad baudžiama tik už kyšio paėmimą ar jo davimą. Tačiau nusikaltimas yra ir  kyšio siūlymas.

Todėl, jei esate transporto priemonės vairuotojas ir padarėte administracinį nusižengimą, geriau iš karto vyriškai pripažinti klaidą ir neišsisukinėti. Kyšis dar neišsprendė nė vienos problemos, bet daug kam sugadino gyvenimą. Kartais žmonės net nepagalvoja, kad duodamas kyšis gali būti didesnis nei bauda, kurią tektų sumokėti už padarytą Kelių eismo taisyklių pažeidimą.

Kas yra kyšis

Tai bet koks atlygis, kuris siūlomas, žadamas ar duodamas policijos pareigūnui už tai, kad šis priimtų jums palankų sprendimą. Kyšiu laikomi ne tik pinigai, tačiau ir įvairios prekės, paslaugos ar kt.

Vien siūlymo ar pažadėjimo duoti kyšį policijos pareigūnui pakanka, kad būtumėte patrauktas baudžiamojon atsakomybėn (tai gresia laisvės atėmimu iki 7 metų). Kita vertus, pareigūnas taip pat turi būti atsparus kyšiams ir jų nepriimti.  Policijos generalinis komisaras L. Pernavas pabrėžia, kad policijos sistemoje ir toliau bus taikomas nulinės tolerancijos korupcijai principas. Paprasčiau kalbant, kyšį paėmęs policijos pareigūnas šioje sistemoje dirbti nebegalės.

Primename, kad jokios baudos grynaisiais pinigais policijos pareigūnui negali būti mokamos. Todėl bet koks grynųjų pinigų davimas policijos pareigūnui yra vertinamas kaip kyšis. Kai kuriuose policijos automobiliuose yra įrengti mokėjimo kortelių terminalai, todėl skirtą baudą iškart galite sumokėti kortele.

Jei davėte kyšį

O jei davėte kyšį, net iki 15 metų negalėsite būti ramūs, kad duomenys apie tai nepasieks teisėsaugos ir jums nebus pareikšti įtarimai. Jei buvote išprovokuotas duoti kyšį ir jį davėte, nedelsdami praneškite telefonu 112. Policija garantuoja, kad būsite atleistas nuo atsakomybės už jo davimą. Jei apie kyšio reikalavimą ar provokavimą jį duoti nusprendėte pranešti praėjus kuriam laikui, skambinkite pasitikėjimo telefonu (8 5) 272 5372, kreipkitės epolicija.lt arba rašykite imunitetas@policija.lt. Taip pat galite kreiptis  bet kuriuo paros metu  Marijampolės apskr. VPK Imuniteto skyriaus viršininko Dainiaus Gaižausko tarnybiniu telefonu Nr.  8 683 35316. Konfidencialumas garantuojamas.

Daugiau informacijos apie baudų dydžius, kyšius ir gresiančias sankcijas galima rasti interneto svetainėje www.kyšis-nusikaltimas.lt.

Svarbios smulkmenos

Jei pirmą kartą per metus padarėte administracinį teisės pažeidimą, už kurį sankcijoje numatyta tik bauda iki 868 eurų, jums skiriamas administracinis nurodymas, t. y. pripažinę pažeidimą per 10 dienų turite sumokėti pusę minimalios baudos dydžio.

Pavyzdžiui, greitį viršijote nuo 10 iki 20 km/h, už šį pažeidimą gresia bauda nuo 11 iki 28 eurų, tačiau jei greitį viršijote pirmą kartą per metus, pagal administracinį nurodymą per 10 dienų turite sumokėti tik 5 eurų baudą.

Pats pareigūnas negali nuspręsti dėl baudos dydžio – ji skiriama griežtai laikantis įstatymų.

Bet kurį policijos pareigūno nutarimą administracinio pažeidimo byloje galima apskųsti teismui.

Kviečiame laikytis abipusės – tiek vairuotojų, tiek pareigūnų – nulinės tolerancijos kyšiams!