Prasidėjusi žiema vairuotojams diktuoja naujas eismo sąlygas, todėl automobiliui reikia skirti daugiau ir dėmesio, ir investicijų.

Statistika rodo, kad šaltuoju metų laiku vairuotojams kyla daugiau iššūkių – gali neužsivesti variklis, prišalti durelės, užšalti langų valymo skystis, gali tekti nuslysti nuo kelio, užklimpti pusnyje ir pan. Nenorėdami patekti į bėdą, nemažai vairuotojų peržiūri savo automobilyje turimą inventorių, kurio gali prireikti važiuojant. Yra ir tokių, kurie į visa tai numoja ranka ir tiesiog pasikliauja savo sėkme.

Kokybiškos padangos

Lietuvos automobilių kelių direkcija ragina ypač daug dėmesio skirti padangoms, nes nuo jų priklauso saugumas keliuose ir važiavimo kokybė. Dygliuotas padangas rekomenduojama rinktis, jei daugiausia važiuojama užmiesčio, sunkiai išvažiuojamais keliais. Padangos užtikrina tinkamą sukibimą su kelio danga, todėl labai svarbu, kad padangos būtų nenudėvėtos, protektoriaus gylis, kaip nurodoma Kelių eismo taisyklėse, būtų ne mažesnis nei 3 mm. Specialistų rekomenduojamas protektoriaus gylis turėtų būti didesnis, pvz., 6 mm. Jei naudojamos padangos, kurios neskirtos važiuoti žiemą arba jų protektoriaus rašto gylis neatitinka reikalavimų, naikinamas techninės apžiūros dokumento galiojimas ir vairuotojui skiriama bauda. O jei automobilis dėl netinkamų padangų patektų į eismo įvykį, nuostolių draudimo bendrovė nedengtų.

Saugumu besirūpinantys vairuotojai savo automobiliuose turi įvairių priemonių.

Kalbant apie padangų būklę, taip pat svarbu patikrinti oro slėgį jose, nes aplinkos temperatūros svyravimai tam daro poveikį – atšalus slėgis padangose gali sumažėti.

Svarbu nepamiršti, kad net ir pasikeitus padangas, jei kelio danga drėgna, šlapia ar slidi, būtina važiuoti mažesniu greičiu, laikytis didesnio atstumo nuo priekyje važiuojančio automobilio bei atsargiau manevruoti. Kai asfaltas drėg­nas ar šlapias, automobilio stabdymo kelias pailgėja iki dviejų kartų. Rekomenduojama, kad atstumas iki priekyje važiuojančios transporto priemonės būtų ne mažesnis kaip pusė spidometro rodmens, paversto metrais, pavyzdžiui, kai greitis 70 km/val., atstumas turi būti ne mažesnis kaip 35 metrai.

Matomumas

Esant šlapdribai ar važiuojant šlapia kelio danga labai svarbu, kad valytuvai tinkamai nuvalytų vandenį ar iš po ratų tykštantį purvą, todėl reikia iš anksto pasirūpinti, kad nepritrūktų langų skysčio, kuris būtų tinkamas esamoms meteorologinėms sąlygoms. Tinkamai nenuvalytas stiklas kelia pavojų ypač važiuojant tamsoje – vanduo ant stiklo iškreipia vaizdą, o įžiūrėti kelią gali būti sunku, kai nenuvalytą stiklą apšviečia priešpriešine eismo juosta atvažiuojantys automobiliai.

Tamsiuoju paros metu, esant blogam matomumui, labai svarbu, kad nepriekaištingai veiktų automobilio šviesos: artimųjų ir tolimųjų šviesų žibintai, posūkių rodikliai, priekiniai (galiniai) rūko žibintai, gabaritiniai, stovėjimo šviesos žibintai, avarinė signalizacija, stabdymo signalo žibintai, atbulinės eigos žibintai. Nedegant vienam žibintui vairuotojo kelias yra apšviečiamas prasčiau, todėl sunkiau pastebėti kliūtis, pvz., keliu ar šalikele einantį žmogų.

Saugumu besirūpinantys vairuotojai savo automobiliuose turi įvairių priemonių.

Pasak saugaus eismo ekspertų, svarbus ir žibintų sureguliavimas. Negerai sureguliuoti žibintai netinkamai apšviečia kelią, akina kitus vairuotojus. Kyla grėsmė, kad apakintas vairuotojas gali nepastebėti, pvz., priešais esančio kelio vingio, išvažiuoti į priešpriešinio eismo juostą ar įvažiuoti į griovį. Taip pat svarbu sureguliuoti rūko žibintus, kad jų skleidžiamos šviesos spindulys nebūtų per daug aukštai. Būtina patikrinti ir galinius žibintus – svarbu, kad jie tinkamai šviestų ne tik juos įjungus, bet ir tada, kai nuspaudžiamas stabdžių pedalas. Staigiai stabdant, žibintų šviesa gali padėti važiuojantiems iš paskos tinkamai sureaguoti į situaciją. Dėl tos pačios priežasties tvarkingai privalo veikti ir visi posūkio signalai. Reikėtų pasirūpinti ir žibintų švara – purvinas, pageltęs žibintų stiklas mažina matomumą.

„Kad kelionės būtų saugios ir patogios, reikia patikrinti, ar tinkamai veikia stiklų ir šoninių veidrodėlių, paties automobilio šildymo sistema. Nereikėtų pamiršti ir eksploatacinių skysčių, pažiūrėti, ar reikia keisti aušinimo skystį, patikrinti stabdžių skysčio kiekį. Dėl seno, savybes praradusio stabdžių skysčio gali pailgėti stabdymo kelias, stabdžiai gali pradėti prasčiau veikti, o tai gali tapti ir eismo įvykio priežastimi“, – įspėja kelių direkcija.

Kas turi būti automobilyje?

Kelių eismo taisyklėse numatyta, kad kiekviename automobilyje privalo būti pirmosios pagalbos vaistinėlė, ryškiaspalvė liemenė su šviesą atspindinčiais elementais, avarinio sustojimo ženklas bei gesintuvas. Vis dar pasitaiko atvejų, kad vieną kitą išvardytą priemonę vairuotojai pasiskolina, važiuodami prasitęsti automobilio techninės apžiūros talono, o po to važinėja be jų.

Atsakingesni vairuotojai pasirūpina ir daugybe kitų priemonių, kurios gali padėti patekus į bėdą.

„Visada automobilyje turiu tempimo lyną, ledo gremžtuką stiklams ir šluotelę sniegui nuvalyti, 2 kilogramų talpos miltelinį gesintuvą, pirmosios pagalbos rinkinį, avarinį ženklą. Langų valymo skysčio ir tepalų įsipilu namie, tad jų nesivežioju“, – teigia Karolis.

„Be visų privalomų priemonių, žiemą taip pat salone turiu šluostę aprasojusiems langams nuvalyti, pirštines, šluotelę, gremžtuką ir net saulės akinius, nes būna dienų, kai nuo sniego labai akina. Taip pat vežiojuosi tempimo lyną, atsarginę padangą“, – tikina apie 40 metų vairuojanti Regina.

Dyzelinį „Volkswagen Golf“ automobilį vairuojanti Sonata sako, kad turi ir vadinamus „krokodilus“ – gnybtus akumuliatoriui pakrauti, nes kartais ryte būna sunku užvesti variklį.

Naują automobilį šiemet įsigijusi Vitalija sako dabar neturinti jokių problemų.

Provincijoje gyvenantis Povilas sako, kad žiemą į bagažinę įsideda ir smėlio-druskos mišinio maišelį, kad būtų lengviau įvažiuoti į prie namų esančią įkalnę. Jam, jei įklimpsta pusnyje, praverčia ir automobilyje turimas nedidelis kastuvas.