Ne taip seniai po renovacijos duris atvėręs Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūris centras vėl pilnas gyvybės. Čia, kaip ir anksčiau, vėl rengiamos parodos, vyksta koncertai, suplanuota ir daug kitokių renginių. Ketvirtadienio vakarą šioje erdvėje svečiavosi multiinstrumentalistas, vokalistas Saulius Petreikis su grupe. Tokio stebinančio koncerto žiūrovai sako jau seniai neregėję.

Išties, šimtus koncertų Lietuvoje ir įvairiose pasaulio šalyse surengęs atlikėjas S. Petreikis kartu su savo broliu gitaristu Donatu Petreikiu ir smuikininku Vytautu Mikeliūnu Kėdainiuose sukūrė tokią atmosferą, kad žiūrovai aikčiojo iš netikėtumo, klausydamiesi šių atlikėjų improvizacijų, apjungusių skirtingų pasaulio šalių ir laikmečių muziką.

„Muzika mums yra kaip terapija. Ji padeda išgyventi, išreikšti save ir atrasti gyvenimo džiaugsmą. Skirtingos kultūros įkvepia, smagu pasisemti žinių ir, perleidus per save, tai perteikti publikai. Kūryba yra kaip žaidimas. Kuo daugiau žaidi, tuo jis tampa įdomesnis, lengvesnis. Išvardinti kokius instrumentus turiu savo kolekcijoje ir su kuriais aš groju, būtų sudėtinga. Į Kėdainius atsivežiau tik nedidelę dalį, norisi, kad koncertas būtų pavasariškas, keltiško skambesio, bus ir sąsajų su žydais. Išgirsite, yra toks instrumentas, kurį jie naudoja religinėse apeigose, o mes jį naudodavome perduoti žiniai.

Apskritai, ne aš instrumentus, o jie mane atranda. Pavyzdžiui, viešėdamas Kinijoje gavau dovanų tokį „moliūgą“, kiekvienas grojantis lumzdeliu galėtų juo pagroti. Arba kitas pavyzdys – šią žiemą aš tiesiog užpilkėjau, neberadau džiaugsmo matyti saulę danguje, nes jos nebuvo, tai įsigijau „keptuvę“ – tokį Karibų salų regiono instrumentą ir jis man atnešė truputį saulės. Jis truputį modifikuotas, patobulintas, bet labai magiškas, mielas jo tembras“, – apie savo pomėgį muzikuoti įvairiais instrumentais pasakoja Saulius Petreikis.

Pasirodo, šis kūrėjas ir atlikėjas jau ne pirmą kartą vieši Kėdainiuose.

„Patinka labai Kėdainiai. Toks išskirtinis miestas, turintis savitą aurą. Pagal renginius ir festivalius, kurie čia vyksta, sprendžiu, kad čia gyvena nuostabūs, kultūrą ir meną mylintys žmonės. Esame labai laimingi galėdami čia muzikuoti“, – kalbėjo S. Petreikis, publikai linkėjęs to paties, kaip ir sau – kad ir ką gyvenime veiktų, nepamiršti žaisti.

Žiūrovus stebinęs koncertas

„Tokio charizmatiško, unikalaus atlikėjo reikia paieškoti. Muzikuoti jis geba net be jokio instrumento, vien savo balsu. O kaip meistriškai jis groja įvairiais, dar nematytais instrumentais! Koncertas tikrai puikus. Stebino nuo pradžių iki pat pabaigos“, – po koncerto susižavėjimo neslėpė Judita.

„Netikėta, žavu, genialu. Saulius Petreikis yra neeilinių gabumų žmogus, tikrai žavi jo charizma, vokalo diapazonas, žaismingumas. Jaučiasi, kad žmogus mėgaujasi tuo, ką daro ir tos netikėtos improvizacijos visus tarsi užburia. Bravo!“, – antrino Valerija.

Renginiai – įvairių pomėgių žmonėms

Pažvelgus į Daugiakultūrio centro suplanuotų renginių repertuarą matyti, kad laukia įdomus sezonas, kuris neabejotinai pateiks kėdainiečiams bei miesto svečiams netikėtų atradimų, praplės kultūrinį-meninį-muzikinį akiratį.

„Planuodami renginius, stengiamės patenkinti įvairios publikos lūkesčius. Nemažai žmonių yra pasiilgę kamerinės, profesionalios muzikos, tad jau turėjome ne vieną koncertą, kuriuose pasirodė ir kėdainiečiai, ir Lietuvos bei Lenkijos atlikėjai.

Balandžio 19 d. 18 val. pas mus svečiuosis charizmatiškasis fortepiono virtuozas Aleksandras Palėjus. Jis daug metų gyveno ir dirbo Prancūzijoje ir JAV, o dabar yra subūręs labai talentingų muzikantų ansamblį „Paleasis“, su kuriuo mūsų publikai pristatys koncertinę programą „Baroko perlai ir romantizmo aistros“. Manau, klausytojai bus maloniai nustebinti.

Balandžio 22 d. 12 val. Kėdainių muzikos mokykla pas mus surengs antrąjį respublikinį akordeonininkų festivalį, kuriame pasirodys per 50 jaunųjų muzikantų ir tuo pačiu bus galima pasiklausyti buvusio kėdainiečio Laimono Salijaus solinio koncerto (15 val.). Renginys bus nemokamas.

Balandžio 28 d. 18 val. laukiame buvusio kėdainiečio Arnio Aleinikovo, kuris, pabaigęs studijas Prahoje, važinėja po visą pasaulį, kuria elektroninę muziką ir ją pristatys Daugiakultūriame centre.

Gegužės mėnesį bus proga pasiklausyti braziliškos muzikos, taip pat suplanuotas fortepiono bei violončelės koncertas.

Bus ir kitų renginių. Pavyzdžiui, balandžio 21 d. 17 val. vyks Mato Maldeikio knygos „Pasaulio pabaigos istorija“ pristatymas. Svečias skaitys paskaitą apie geopolitinius lūžius, bus analizuojama, kodėl mes matome pasaulį tik per žiniasklaidos prizmę ir nepasidomime gilesnėmis problemomis, neatkreipiame į tai dėmesio. Bus įdomu išgirsti kitą požiūrį į tai, kas vyksta šiandieniame pasaulyje. Renginys nemokamas“, – būsimus renginius Daugiakultūriame centre pristato A. Pečiulytė.

Laukia ne viena paroda

„Šiuo metu Daugiakultūriame centre eksponuojama B. Čepkauskaitės tapybos ir V. Antanavičienės labai išraiškingų, žavių lėlių, keramikos ir odos kūrybinių darbų paroda.

Kiek vėliau turėsime didžiulę Ukrainos ikonų parodą, kuri keliauja po Lietuvą. Birželį bus eksponuojami skulptūros darbai. Liepą ir rugpjūtį mūsų erdvėje bus keliaujanti paroda, skirta Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui.

Taip pat vasarą suplanuota daug Č. Milošo festivalio renginių. Tai tokie mūsų planai iki rudens“, – teigė Daugiakultūrio centro vadovė.

Išskirtinės erdvės trauka

Buvusioje žydų sinagogoje įsikūręs Kėdainių daugiakultūris centras šalyje ir net už jos ribų yra žinomas kaip koncertų, parodų, konferencijų, susitikimų, įvairios edukacinės veiklos vieta, savo ypatinga aura traukianti daugybę žmonių.

Daugiakultūrio centro vadovė sako, kad gana daug atlikėjų ir kūrėjų norėtų čia pristatyti savo kūrybą.

„Mūsų erdvė daug kam yra žinoma, tad pasiūlymų tikrai nestokojame. Visų sutalpinti negalime, tad turime atsirinkti. Mes ir patys ieškome įdomesnių menininkų, atlikėjų, stengiamės sudaryti sąlygas tiek Kėdainių, tiek ir Lietuvos bei užsienio šalių kūrėjams.

Džiugu, kad ir žiūrovai mielai renkasi į koncertus, parodas ar kitus renginius. Matosi, kad žmonės yra to išsiilgę. Taip pat didelio susidomėjimo sulaukia ir mūsų naujoji antrame aukšte įrengta ekspozicija, pristatanti Kėdainių žydų bendruomenės ir holokausto istoriją“, – pasakoja rajono kultūrinį gyvenimą praturtinančio atnaujinto Daugiakultūrio centro vadovė Audronė Pečiulytė.

Titulinėje nuotraukoje – Kėdainių Daugiakultūris centras. („Kėdainių mugės” archyvo nuotr. / fotografas Algimantas Barzdžius)