„Pašalas išėjo ir prasidėjo“, taip perfrazuotais vienos populiarios dainos žodžiais į mus kreipėsi kėdainiečiai, ne vienoje miesto vietoje pastebėję kasmet besikartojančią problemą – automobilių ratais išmaknotą žaliąją veją.

„Esu mačiusi, kaip daugiabučių namų kiemuose šiukšliavežė važiavo per trinkeles ir vejos kraštą, nes negalėjo dėl per arti paliktų automobilių išsisukti posūkyje. Buvo polaidis, tad liko gilios provėžos. Na, šiukšliavežių vairuotojus gal dar galima suprasti, nes šiukšles juk turi išvežti. Bet prie mūsų namo ar aplinkinių daugiabučių nėra atliekų konteinerių, o žolė vistiek išdraskyta. Iš paliktų provėžų matyti, kad tai ne lengvųjų automobilių padangų žymės, tad kas taip vėžinasi? Negi kelių nėra, būtinai nosies tiesumu reikia važiuoti?

Aišku, kaimynai irgi ne šventieji. Statydami automobilius kieme, kažkodėl būtinai turi priekiniais arba galiniais ratais užvažiuoti ant vejos. Ar nemato, kur baigiasi aikštelė ir kad ant žolės lieka duobės, o kai palyja, telkšo vanduo?“ – gyventojų nesupratingumu piktinasi Mindaugo g. 12 namo gyventoja (moteris nenorėjo prisistatyti, bijodama kaimynų keršto – aut. past.).

Nuvykę pasižiūrėti, išties radome bent kelis automobilius, kurie buvo užvažiavę ant žaliosios vejos, tarp Mindaugo g. 12 ir Gegučių g. 11 namų buvo matyti gilios provėžos žolėje bei purvas ant asfaltuoto pėsčiųjų tako. Pakalbinti praeiviai sakė panašių vaizdų matę ir kitose miesto vietose.

Pasak pareigūnų, taip važiuoti ir niokoti veją negalima nei vietos gyventojams, nei šiukšliavėžėms ar seniūnijos transportui. (L. Pranckevičiūtės nuotr.)

„Visi kraštai nuvažinėti. Kas tiems vairuotojams darosi? Mieste juk daug kur yra išplėstos automobilių aikštelės, bet jie važiuoja ant žolės. Numeta automobilį bet kur. Kai žemė buvo įšalusi, didesnės žalos nebuvo, bet dabar viskas išklampota. Kaip vasarą reikės tuos žaliuosius plotus šienauti?

Visi norime gyventi gražiai, bet ne visada pagalvojame, kad kartais mes patys išdarkome savo gyvenamos vietos vaizdą“, – teigia Eglė.

„Jei vienas taip pasistatė automobilį, tai ir kitas taip darys, jei pamatė, kad kažkas jau čia pravažiavęs, tai, vadinasi, ir man galima. Štai, koks žmonių supratimas. Ta pati istorija kartojasi metai iš metų“, – sako Vincas.

Gali sulaukti baudų

Apie gyventojų išsakytas problemas informavome rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyrių. Nusiuntėme kelias nuotraukas, teiraudamiesi, ar leidžiama taip niokoti vejas? Situaciją sutiko pakomentuoti šio skyriaus vyriausiasis specialistas Saulius Rosteika.

„Tai, ką Jūs užfiksavote nuotraukose, yra kelių eismo taisyklių pažeidimas. Neatsakingas automobilių statymas yra aktuali problema, kuri žinoma Viešosios tvarkos skyriaus specialistams. Praėjusiais metais keliskart buvo vykdomos priemonės siekiant užkardyti tokius pažeidimus. Dažniausiai gyventojai įspėjami ir informuojami, kad už pakartotinius pažeidimus bus taikomos administracinės nuobaudos.

Kol buvo sniego, nelabai matėsi, kur veja ir kur aikštelė, todėl skundų, pranešimų apie ant vejos pastatytus automobilius daug nebuvo. Nutirpus sniegui, pasirodo, kad kai kurie automobiliai stovi kone vidury vejos. Po atlydžio žemė būna įmirkusi, todėl ant vejos užvažiavusios mašinos išmala purvynus, pievelė tampa dumblynu. Daugiausia tokių atvejų pasitaiko daugiabučių kiemuose.

Pažeidimus nustatome pagal gyventojų pranešimus ir pagal miesto vaizdo stebėjimo kamerų užfiksuotus vaizdus. Kovo–balandžio mėnesiais bus rengiami tiksliniai reidai, siekiant nustatyti tokius pažeidėjus“.

Kokia atsakomybė už tai gresia?

Automobilio stovėjimas ar sustojimas ant vejos yra administracinis nusižengimas. Kelių eismo taisyklių 150.5 p. numatyta, kad sustoti ir stovėti draudžiama „ant vejos, šaligatvio (išskyrus tuos atvejus, kai ten stovėti leidžia stovėjimo būdą nurodantys kelio ženklai arba transporto priemonė nurodyta leidime, išduotame prekiauti viešoje vietoje renginių metu), taip pat sporto, vaikų žaidimo aikštelėse ir kitose transporto priemonių eismui (stovėjimui) neskirtose teritorijose“.

Nustačius ir užfiksavus pažeidimą, kaltininkui gali būti skirta bauda nuo 30 iki 90 eurų.

Kam galima pranešti, pastebėjus kaltininkus? Ar būtina atsiųsti nuotraukas, gal užtenka žodinio pranešimo?

Tam, kad būtų pradėta administracinė teisena ir pažeidėjui būtų paskirta administracinė nuobauda, reikalinga surinkti faktinius duomenis, įrodančius pažeidėjo kaltę. Šiuos duomenis galėtų pateikti ir gyventojas, padaręs pažeidimo nuotraukas ar vaizdo, garso įrašus, surinkęs kitus neginčytinus įrodymus, aprašytus administracinių nusižengimų kodekso 569 straipsnyje, dėl padaryto pažeidimo.

Gavus gyventojo vien tik žodinį pranešimą apie galimai padarytą pažeidimą, paprastai skyriaus specialistai vyksta į įvykio vietą patikrinti gautos informacijos ir po to sprendžia dėl kitų veiksmų.

Ką patartumėte gyventojams?

Ragintume vairuotojus nestatyti automobilių ant žaliųjų vejų, per jas nevažiuoti. Šiuo metu daugelis gyventojų turi mobiliojo ryšio telefonus, su kuriais gali fiksuoti pažeidimus juos fotografuoti, darydami vaizdo garso įrašus, todėl, jei pastebėjote automobilius, važiuojančius per veją, paliktus ant vejos ar trukdančius kitų transporto priemonių eismui, siūlome nedelsiant pranešti policijai tel. 112 arba įkelti nuotraukas apie užfiksuotą pažeidimą į portalą www.epolicija.lt. Taip pat galima pranešti Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriui, el. paštu viesojitvarka@kedainiai.lt.

Užfiksavus pažeidimą, labai svarbu nurodyti tikslią pažeidimo vietą (adresą), pažeidimo laiką, įvykį mačiusius asmenis bei kitą įvykio tyrimui reikšmingą informaciją.