Vis dažniau girdime, kad stovime ant sausros slenksčio. Bene labiausiai į dangų žvalgosi ir lietaus laukia daržininkai. Jų teigimu, normaliam derliui lietaus reikėjo vakar.
Jei artimiausią savaitę kritulių nebus, tai kai kurių daržovių kasimas taps gana problematiškas.
Rudens visai nelaukia
„Kepame ir džiūstame. Su nerimu žiūrime į dangų ir vis viliamės sulaukti lietaus. Jei jo sulauksime po kokių poros savaičių, tai naudos kaip ir nelabai bus. Dar niekada nebuvo taip, kad nelauktume rudens. Šie metai būtent tokie – aišku, kad derlius bus labai prastas ir darbų savikainos neatpirks“, – sakė žinomas Kėdainių krašto ūkininkas Vidmantas Girdzijauskas.
Pasak lančiūnaviškio daržininko, į sandėlius ir pas prekybininkus keliaus tik tos daržovės, kurios auga laistomuose laukuose. „Aš laistau tik nedidelę dalį daržovių, nes įsirengti laistymo sistemas reikia didelių investicijų. Be paramos jų kol kas negaliu sau leisti. Dabar žiūrime, kad sumokėtume darbuotojams atlyginimus, mokesčius, atsiskaitytume su bankais. Jau pernai vargome dėl Rusijos embargo numuštų kainų, o šįmet gavome dar vieną išbandymą – sausrą“, – sakė V. Girdzijauskas.
Daržininko teigimu, kiek geresnė situacija buvo su ankstyvosiomis bulvėmis – jos užaugo gerai ir neblogai užderėjo. Vėlesnės bulvės vargsta dėl drėgmės stokos. Vandens reikia ir kopūstams, kurių lapai gana dideli, tačiau galvos mažytės. Burokėliai baigia nudžiovinti lapus, o be jų kombainai tiesiog negalės šių daržovių nukasti. Panaši situacija ir su morkomis. Jos kol kas mažos ir kreivos. Graudu žiūrėti į laukus“, – teigė V. Girdzijauskas.
Atvežtinės daržovės kainuos brangiai
Anot lančiūnaviškio, daržininkai yra pakliuvę į kuriozišką situaciją, nes nuo tokių bėdų kaip sausra negali apsidrausti: „Nė viena Lietuvos bendrovė nedraudžia daržininkų derliaus. Išimtis taikoma bulvėms. Esame likę vieni su savo problemomis.“
V. Girdzijauskas neatmeta prognozių, kad lietuviškų daržovių parduotuvėse bus nedaug: „Jei prekybos centruose matysite itin dailias daržoves, tai žinokit, kad jos greičiausiai nelietuviškos. Prekybininkai pasirūpins daržovių atsivežti iš kitų šalių, bet tokiu atveju viskas kainuos gerokai daugiau negu imant gėrybes iš Lietuvos augintojų.“
Išgelbėti gali laistymo sistemos
Kitas Lančiūnavoje ūkininkaujantis daržininkas Vidmantas Kvedaras pritaria kolegai, kad situacija daržininkystės sektoriuje gana kebli: „Gražiau atrodo tik laistomi plotai, tačiau tokių nėra daug. Su laistymu taip pat turime problemų, nes iš atvirų telkinių ne bet kada galime imti vandenį. Esant tokiai situacijai efektyviausia laistyti laukus naktimis, nes dienomis vanduo labai greit išgarinamas. Puikiai suprantame, kad natūralūs krituliai daug efektyvesni už laistymą, bet jų nesant lieka griebtis šiaudo.
Pastarieji metai rodo akivaizdžias klimato permainas. Sausrų buvo, yra ir tikrai bus. Manau, kad daržininkai turi susitelkti ir kreiptis į šalies Vyriausybę, kad būtų parengta programa padėti įsirengti laistymo sistemas laukuose.“
V. Kvedaro teigimu, liūdnų prognozių nesinorėtų skleisti, bet tikėtina, kad šiųmetis daržovių derlius bus gerokai mažesnis negu pernai.
Prognozės nedžiuginančios
Morkų karaliumi neretai tituluojamas Slikių kaime ūkininkaujantis Virgilijus Kuprevičius sakė, kad daržoves gelbėja tik laistymas: „Laistome maždaug pusę auginamų daržovių. Jos atrodo pakenčiamai, nes jau atlikome pirmuosius bandomuosius kasimus. Sunku kažką konkrečiai pasakyti apie būsimą derlių, nes akivaizdu, kad tai, kas auga, labai kenčia dėl sausros. Esant tokiai situacijai galime tikėtis gerų supirkimo kainų, tačiau nežinia, kas ir kiek ko turės parduoti.“
Kol kas sinoptikai gerų žinių laukiantiesiems lietaus neturi – pagal jų prognozes kritulių galima tikėtis tik rugpjūčio pabaigoje.