IMG_2027Šiandieniniame gyvenime kompiuteris tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi. Vieniems kompiuteris yra pagrindinis darbo ,,įrankis”, kitiems – mėgiama laisvalaikio leidimo priemonė ar informacijos šaltinis. Deja, kompiuteris gali sukelti kai kuriuos sveikatos sutrikimus.

Ar įmanoma viso to išvengti, ar bent jau sumažinti sveikatos riziką, pataria VšĮ Kėdainių PSPC šeimos gydytoja Aistė MEDIŠAUSKIENĖ.

– Kokie gresia sveikatos sutrikimai ilgai dirbant kompiuteriu?

– Ilgai be pertraukų dirbant kompiuteriu, rankose, riešuose, kaklo srityje bei nugaroje gali būti jaučiamas maudimas ar netgi skausmai, atsirandantys dėl ergonomiškai netinkamai pritaikytų baldų – kėdės, stalo.
Dažnai dirbant kompiuteriu atsiranda ir pastovūs galvos skausmai, kurie kyla dėl daugelio veiksnių – blyksnių ar atspindžių monitoriuje, neryškaus vaizdo, didelio darbo krūvio, nesilaikant darbo ar poilsio režimo, nepatogios sėdėjimo padėties. Gali pablogėti regėjimas dėl regos įtampos ir netinkamo monitoriaus ekrano apšvietimo. Taip pat gali pasireikšti sausų akių sindromas, kurį sukelia nepakankamas jų drėkinimas dėl ašarų plėvelės sutrikimo. Dirbant kompiuteriu ir įdėmiai žiūrint į kompiuterio ekraną, labia retai mirksima – apie 10 kartų per minutę. Dėl šios priežasties ašarų plėvelė ima greičiau garuoti ir mažiau drėkina akis.

– Ką daryti, pajutus maudimą, dilgčiojimą riešo, alkūnės srityje?

– Maudimas, dilgčiojimas riešo, alkūnės srityje gali būti pradiniai riešo kanalo sindromo simptomai. Pajutus šiuos simptomus reikėtų lengvai judinti pirštus, kita ranka juos masažuoti, palengva suspausti pirštus į kumštį, tarsi papumpuoti kraują. Nuo pirštų galiukų paglostyti delną link riešo, aukštyn link alkūnės. Taip pagerės kraujotaka, greičiau sumažės skausmas.

Nors ir labai norisi tai daryti, tačiau nepatartina rankos nuleisti žemyn ir ją kratyti, nes taip dar labiau padidės spaudimas riešui, į jo tunelį pritekės daugiau skysčių, ims tinti ir atsiras skausmas.

Žiemos sezono metu būtinai dėvėkite vilnones pirštines. „Pelės ligą“ turintiems žmonėms, ypač vairuojantiems automobilį, pirštines žiemą dėvėti būtina, nes šaltas automobilio vairas taip pat gali būti riešo nervo uždegimo priežastis. Moterims rekomenduotina dėvėti riešines, kurios ne tik paįvairins drabužių stilių, bet ir suteiks riešams reikalingos šilumos.

-Yra tokia liaudiškai vadinama ,,pelės liga”. Pakomentuokite jos simptomus.

– Tie, kurių pagrindinė darbo priemonė yra kompiuteris, tikriausiai yra patyrę riešo ir plaštakos maudimą ar net skausmą, kai ilgai ir intensyviai tenka spaudyti kompiuterio pelę ir darbuotis klaviatūra. Ranka, dažniausiai dešinė, greičiau pavargsta, lyg nutirpsta, tampa nejautri ir skausminga. Ją dažniau norisi papurtyti, pamankštinti ir pamasažuoti. Taip vadinama „pelės liga“ yra ne kas kita kaip riešo kanalo sindromas.

Riešo kanalo sindromui būdingas deginantis pirmų keturių pirštų delnų pusės skausmas, kuris gali plisti į alkūnę ar net į žastą. Riešo skausmas labiau kamuoja nakties metu, ypač paryčiais ir labiau sustiprėja lankstant plaštaką per riešo sąnarį. Nuleidus rankas, patrynus jas ir papurčius skausmas sumažėja, tačiau išlieka sumažėjęs pirmų keturių pirštų jutimas, akivaizdžiai sumažėja plaštakos jėga, dėl to būna sunkiau paimti smulkius daiktus, užsisegti sagas, užsirišti batų raištelius.
„Pelės ligos“ simptomai gali pasireikšti abiejose plaštakose, nors dažniau nukenčia dešinioji. Riešo kanalo sindromas yra lėtinė liga, todėl kamuoja ilgalaikiai varginantys skausmai, kurie gali atsirasti ne tik dėl riešo, bet ir dėl paprasčiausių pirštų judesių. Jei liga negydoma, ima stingti pirštai, atsiranda jų paburkimas, netgi atsiranda pakitimai naguose.

Norint išvengti itin nemalonaus riešo kanalo sindromo, reikia vengti ilgalaikio streso, pervargimo ir saugotis staigaus fizinio krūvio. Užklupus skausmui nesiimkite savigydos, bet iš karto kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Jis žino pagrindinius riešo kanalo sindromo simptomus, jis galės spręsti apie tolesnę gydymo eigą.

Asta Raicevičienė

VšĮ Kėdainių PSPC atstovė viešiesiems ryšiams

About The Author

Related Posts

One Response

  1. Aldona

    Diena is dienos sedeti prie kompiuterio tikrai ne i nauda. Man buvo jau tiek blogai, kad nei tepaliukai, nei masazai nepadejo. 3 menesius kasdieninis palydoas buvo kaklo itvaras dabar lyg ir geriau po sanatorijos, bet bijau, jog grisiu i darba ir po kurio laiko vel bus tas pats.

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.