Šeštadienis, 5 spalio, 2024
10.3 C
Kėdainiai
PradžiaKraštiečiams aktualuDantų silantavimas – priemonė išvengti didelių išlaidų ateityje

Dantų silantavimas – priemonė išvengti didelių išlaidų ateityje

-

„Geriau laiku pasirūpinti vaiko dantukais, išmokyti mažuosius elementarios dantų higienos, kad vėliau nereiktų tuštinti piniginę lankantis pas stomatologą ir taisant sugedusius dantukus“ , – sako Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) Dantų gydymo skyriaus dantistės.

Dantų gydymo skyriaus vedėja R. Lavrukėnienė primena tėveliams, kad vaikus įpratintų laikytis kruopščios burnos higienos. „Vaikai dantukus privalo valytis du kartus per dieną – ryte ir vakare.“ (Kėdainių PSPC nuotr.).
Dantų gydymo skyriaus vedėja R. Lavrukėnienė primena tėveliams, kad vaikus įpratintų laikytis kruopščios burnos higienos. „Vaikai dantukus privalo valytis du kartus per dieną – ryte ir vakare.“ (Kėdainių PSPC nuotr.).

Kėdainiuose jau ne pirmus metus vykdoma vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis prevencinė programa. Ji finansuojama valstybės lėšomis. Nors paslauga yra nemokama, dalis tėvelių neskuba savo atžalų dantų padengti silantais, todėl vėliau vaikai ir tėveliai susiduria su didelėmis problemomis. Kartais vaikų dantys būna tokie pažeisti, kad juos tenka net traukti!

Kas tie silantai?
Silantai – tai skysta plombinė medžiaga, kuria užpildomos nuolatinių krūminių dantų vagelės. Taip dantys apsaugomi nuo dantų ėduonies, be to, juos lengviau valyti. Silantai neleidžia mikroorganizmams, maisto likučiams kauptis į ką tik išdygusių nuolatinių dantų vageles ir duobeles. „Kai vaikams išdygsta nuolatiniai dantys, jų vagelės yra labai išreikštos, gilios, tad jei vaikas neturi gerų burnos higienos įgūdžių, tose vietose susidaro visos sąlygos kauptis mikrobams, angliavandeniams, labai greitai vystosi kariesas”, – sakė Dantų gydymo skyriaus vedėja Rūta Lavrukėnienė.
Yra žinoma, kad laiku padengus vaikų dantis silantais, ėduonies atsiradimo tikimybė sumažėja 80–90 procentų.

Programa skirta dviejų amžiaus grupių vaikams
Kėdainiuose dantų silantavimo programa veikia jau daugiau nei dešimtmetį.
„Mūsų įstaigoje nuo 2005 metų yra vykdoma valstybinė vaikų dantų ėduonies profilaktikos programa. Mes ir prieš tai dengdavome vaikų dantis silantais: įstaigos lėšomis buvo perkami silantai ir profilaktinių patikrinimų metu mes, matydami, kad vaiko dantukams ši procedūra bus pagelbėjimas nuo didesnių problemų ateityje, tėveliams rekomenduodavome ją atlikti“, – sakė skyriaus vedėja ir pridūrė, kad dabar šia programa gali pasinaudoti visi norintys.
„Profilaktinių patikrinimų metu tėveliams rekomenduojame, kad jų vaikui silantus uždėti verta. Pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys yra dengiami silantais vaikams nuo 6 iki 8 metų, o antrieji krūminiai dantys silantuojami vaikams nuo 11 iki 14 metų“, – pasakojo ji.

Kėdainių PSPC dantų gydymo skyriaus burnos higienistė I. Barvainienė pasakojo, kad silantavimo procedūra nėra skausminga, o vieno dantuko padengimas silantais trunka apie keliolika minučių.
Kėdainių PSPC dantų gydymo skyriaus burnos higienistė I. Barvainienė pasakojo, kad silantavimo procedūra nėra skausminga, o vieno dantuko padengimas silantais trunka apie keliolika minučių.

Ne visi vaikai uoliai valosi dantis
R. Lavrukėnienė stebisi, kad ne visi tėveliai noriai sutinka, kad jų vaikams būtų atlikta krūminių dantų silantavimo procedūra.
„Būna įvairių situacijų – vieni tėveliai maloniai sutinka, kad atliktume šią paslaugą, kiti nelabai noriai priima pasiūlymą. Pažada užsiregistruoti, bet po to neatvyksta. Yra nemažai galvojančių, kad uždėti silantai apsaugos visą dantį nuo tolimesnio gedimo. Bet noriu priminti – šalia šios profilaktinės priemonės būtina ir nepriekaištinga burnos higiena. Daugelis vaikų tikrai nemoka valytis savo dantų, neskiria tam pakankamai laiko ir dėmesio. Noriu akcentuoti – dantis reikia valytis du kartus per dieną – ryte ir vakare“, – pabrėžė gydytoja.
Jos teigimu, kasmet vaikų dantų būklė tik prastėja. „Tendencijos nėra geros. Profilaktinių patikrinimų metu matome, kad vaikų dantukai nėra sveiki. Įspėjame tėvelius. Tačiau kitais metais, tikrindami vaiko dantukus, matome dar didesnes problemas, pažeidimai būna dar gilesni. Būna, kad dantuką tenka ir ištraukti“, – teigė R. Lavrukėnienė.

Būtina pasitikrinti po 3 mėnesių
Pasak burnos higienistės, atliekančios silantavimo procedūrą, Ingos Barvainienės, pati procedūra trunka keliolika minučių, po jos praėjus trims mėnesiams, rekomenduojama vėl pasirodyti gydytojui.
„Tik išdygęs dantukas yra labai pažeidžiamas ėduonies, žymiai greičiau sugenda, o silantas įsilieja į danties vagelę, užpildo ją ir neleidžia dantukui sugesti. Silantas į dantuką išskirią fluorą – medžiagą, kuri sutvirtina dantį. Silantavimo procedūros trukmė priklauso nuo to, kiek dantukų dengiama. Vienos procedūros metu yra padengiama nuo 1 iki 4 dantukų. Silantas dedamas tik ant sveiko danties, nes jei po juo yra gedimas, tai gali sukelti dar didesnius pažeidimus“, – sakė burnos higienistė I. Barvainienė ir pridūrė, kad po procedūros praėjus trims mėnesiams vėl būtina pasirodyti gydytojui.
„Žinoma, silantai laikui bėgant susidėvi, tačiau jų nauda yra labai didelė. Noriu pabrėžti – uždėjus silantą nereiškia, kad dantų galima nesivalyti. Silantai apsaugo tik danties vagelę. Taip pat labai svarbi kruopšti burnos higiena“, – pabrėžė I. Barvainienė.

reklama

Daumantų. Kam rinktis kažką kito, kai yra Daumantų karališkas majonezas!

Taip pat skaitykite

Sveikatos kėdainiečiams linki suoliukus padovanoję verslininkai

Kėdainių Pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) paskelbė paramos akciją ,,Padovanok Kėdainių PSPC pacientams suoliuką“,...