Jaučiate, kad atėjo laikas pokyčiams ir esate pasiruošę didinti savo prekių ar paslaugų asortimentą, o gal net plėstis į naujas rinkas? Dažnu atveju verslo įkūrėjų pasiruošimas ir yra esminis klausimas, mat finansai gali būti pritraukti iš privačių investuotojų ar rizikos kapitalo fondų. Vis dėlto ambicingas scenarijus kur kas realesnis, kai yra prižiūrimas teisės ekspertų. Kodėl jie svarbūs nuo pat pirmųjų žingsnių ir kaip teisininkų komanda palengvina bei paspartina investicijų pritraukimo procesus?

Įmonės pasiruošimas ir galimybių vertinimas

Viskas prasideda nuo įmonės paruošimo – juk investuotojai vertina ne tik idėją ar jos perspektyvas. Tam, kad bendrovė būtų patraukli, reikia pradėti nuo tvarkingo teisinio pamato. Čia teisininkai, kuriems įmonių teisė yra kasdienio darbo dalis, įvykdo teisinį patikrinimą ir įvardija galimas spragas finansų, mokesčių, duomenų saugos ir kitose srityse.

Kiekvienas investuotojas vertina galimybes ir rizikas, tačiau, prieš įsipareigodami vykdyti tam tikras investuotojų sąlygas, tai turite padaryti ir jūs. Tiesa, be teisės ekspertų šis procesas vargu ar bus toks efektyvus. O jei neišmanote investicijų subtilybių – dar ir kainuos jums itin daug laiko. Galima sakyti, kad teisės žinovai leidžia įvertinti:

  • realias įmonės galimybes;
  • stiprybes ir augti trukdančias spragas;
  • reikalingus pokyčius palankaus scenarijaus link;
  • potencialių ar esamų pasiūlymo sąlygų galimybes ir rizikas.

Galima sakyti, kad pirmieji žingsniai yra lemtingi. Kartais net menkiausia detalė gali pakreipti jūsų bendrovės vertinimą viena ar kita linkme. Atsakingas pasiruošimas yra nekvestionuojama sėkmingo sandorio dalis.

Įmonės paruošimas ir sklandūs tolimesni žingsniai

Kalbant apie pokyčius, gali būti, kad teks keisti įmonės struktūrą. Kartais tik tokiu keliu išpildomi stambių privačių investuotojų ar rizikos kapitalo fondų lūkesčiai. Skamba sudėtingai, bet, įvertinus naudą ir atsiveriančias galimybes, tampa aišku – keistis išties verta. Patikėję šią užduotį patyrusiems ekspertams, būsite tikri, kad kiekvienas žingsnis yra objektyviai „pasvertas“.

Žinoma, viso proceso metu teisininkai konsultuoja ne tik dėl įmonės struktūros pertvarkymo, bet ir dėl pačių investicijų struktūrizavimo, atstovauja derybų metu, sprendžia galimus mokestinius klausimus. Vėliau, kai jau viskas suderinta, laukia atsakingas investicinių dokumentų ir komercinių sutarčių rengimas.

Sąlygų laikymosi priežiūra

Galiausiai, svarbu, kad kiekviena pusė laikytųsi susitarimo. Prie jūsų komandos prisijungę teisininkai pasirūpins tiek pasiruošimo sandoriui procesu, tiek jo eiga ir sąlygų laikymusi po sandorio sudarymo. Visuose etapuose labai svarbios profesionalų konsultacijos. Jomis galėsite pasinaudoti ir tuomet, kai svarstysite tolimesnius bendradarbiavimo su investuotojais žingsnius.

Kokios teisinės įmonės dairytis?

Esate pasiruošę ieškoti patikimų teisės partnerių? Čia bene pagrindinis klausimas – ko tiksliai dairytis. Visų pirma, svarbu, kad tai būtų didelį ir įvairų žinių bagažą sukaupusi įmonė. Būtina sąlyga – patirtis visuose investavimo etapuose. Taip pat idealu, jei kontora dirba su įvairiose rinkose besispecializuojančiais verslo atstovais. Tiek tradiciniais, tiek inovatyviais. Dairykitės ambicingų teisės žinovų, aktyvių verslo ir teisininkų bendruomenėse.

Tai tik keli abstraktūs investicinės kelionės žingsniai – juk kiekvienas verslas ir jo situacija yra unikali. Atitinkamai keičiasi ir investicijų pritraukimo subtilybės. Kiekvienai įmonei maksimaliai naudingi sprendimai bei strategijos turėtų būti rengiami ne pagal šablonus. Nuo ko pradėti? Panašu, kad verta dairytis patikimų, patyrusių ir novatoriškų teisininkų.

Užs. Nr. 168