Kėdainių rajono moterų krizių centro Daiktų bankas, kuris yra tarpinė stotelė tarp norinčiųjų pasidalinti ir stokojančių šeimų, ką tik persikėlė į patogesnes patalpas ir atnaujina didelių gabaritų daiktų priėmimą bei dalijimą.


Įsikūrė pirmame aukšte

Savanorystės principu įkurtas ir trečius metus veikiantis Daiktų bankas adreso nepakeitė – jis, kaip ligi šiol, įsikūręs Specialiosios mokyklos patalpose, tačiau iš trečio aukšto persikėlė į pirmąjį, gretimame korpuse.

„Esame dėkingi, kad Specialiosios mokyklos administracija suprato mūsų poreikius ir rado savo pastate mums tinkamesnes patalpas, kurios yra žemiau nei iki šiol mums skirtosios. Daiktų bankas kraustosi į pirmą aukštą, tad kviečiame norinčius paaukoti kėdainiečius atvežti ne tik drabužius, avalynę, bet ir baldus, buitinę techniką, didesnius daiktus, nes sandėliavimas taps paprastesnis,“ – džiaugiasi Moterų krizių centro vadovė Rita Stakniūnienė.

Pasak jos, Daiktų bankas kuriam laikui netgi buvo sustabdęs didelių gabaritų daiktų – baldų, buitinės technikos – priėmimą, nes žmonėms buvo nepatogu juos užnešti į trečią aukštą. Daiktų bankas veikia savanorystės pagrindais, moterys čia dirba be jokio atlygio, tad nesinorėjo jų papildomai apkrauti šiuo fiziškai sunkiu darbu. Tad tuo metu Moterų krizių centras rinko duomenis ir tarpininkaudavo tarp tų kraštiečių, kurie turėjo atiduodamą baldą ar buitinės technikos, ir tarp tų, kam tų daiktų reikėjo. Žmonės daiktus pasiimdavo tiesiogiai.

Nuo šiol juos vėl galima atvežti į Daiktų banką, kuris dirba pirmadieniais, nuo 11 iki 14 val. Daiktų banko savanorė Giedrė Sutkienė tuo laiku priima aukojamus daiktus, juos rūšiuoja, priima apsilankančias šeimas. „Ateina ir šeimos su vaikais, ir pavieniai žmonės, daugiausia – miesto gyventojai. Yra žmonių, kurie nuolat lankosi, kiti – rečiau.

Mamos ieško drabužėlių ir avalynės vaikams, randa ir sau. Pastebėjau, kad labai daug vyrų teiraujasi rūbų. Vyriškų rūbų labai mažai dovanoja, bet jų poreikis labai didelis, taip pat – ir paauglių drabužių. Labai teiraujasi užuolaidų, kilimų… Žaislai, lavinimo priemonės, piešimo priemonės labai reikalingos“, – vardijo savanorė.


Padėjo savanoriai

Kadangi jau sukaupta nemažai daiktų, prireikė pagalbos norint juos nugabenti į patalpas pirmame aukšte. Be to, keturis skirtus kambarius reikėjo sutvarkyti ir paruošti sandėliavimui. Tad sulaukta savanorių – moksleivių ir suaugusiųjų – pagalbos.

„Mokykloje išgirdome, kad čia laukiama pagalba, o mes norėjome padaryti gerą darbą, todėl ir atėjome. Tai mūsų pirmasis kartas, kai savanoriaujame, tad labai džiaugiamės, kad galime padėti moterų krizių centrui“, – plušėdamos pasakojo „Atžalyno“ gimnazijos pirmos klasės gimnazistės Austėja ir Audra.

Gražina Grudienė, atvažiavusi iš Josvainių seniūnijos, taip pat džiaugėsi galinti padėti: „Dalyvavau moterų krizių centro užimtumo veiklose, man labai patiko rankdarbiai, piešimas, vėlimas iš vilnos, tad pasisiūliau – jeigu reikės pagalbos, aš jums padėsiu. Esu dėkinga, kad mane pakvietė į tas veiklas, tad norėčiau atsilyginti nors tokiu būdu už tai, ką išmokau, ką gavau naudingo sau.“

Kokių daiktų reikia?

Kėdainių rajono moterų krizių centras – nevyriausybinė organizacija, intensyviai dirbanti su Kėdainių pagalbos šeimai centro Laikino apgyvendinimo namų motinai ir vaikui gyventojomis. Sustiprėjusios ir įgijusios įgūdžių mamos su vaikais dažniausiai išsikelia į savivaldybėms joms skiriamus socialinius būstus ar bendrabutį, todėl naujiems namams pritrūksta pačių reikalingiausių daiktų.


„Dažniausiai į mus kreipiasi žmonės, kuriems reikia sofų-lovų, minkštų kampų, ištraukiamų lovelių, nes gyvenantiems mažame būste labai svarbu taupyti erdvę, – pasakojo R. Stakniūnienė. – Taip pat reikia stalų, lentynų, nedidelių spintų, geros būklės, veikiančios buitinės technikos. Reikalinga ir smulki buitinė technika, virtuvės indai, įrankiai, namų tekstilė: užuolaidos, pagalvės, antklodės, čiužiniai, užvalkalai.“

Tuo pačiu kraštiečių prašoma drabužius ar kitus daiktus aukoti atsakingai, įvertinus, ar jie tvarkingi ir tinkami naudoti.

Tiesa, per veiklos metus neišvengta ir incidentų – buvo apmaudu sužinoti, kad geranoriškai suteikta pagalba pasinaudota saviems tikslams.

„Sužinojome, kad vienas žmogus pardavinėjo iš Daiktų banko gautus drabužius, daiktus. Išaiškėjus tam faktui ir pasikalbėjus, daugiau tas žmogus čia nesirodo. Bet mes negalime šio proceso kontroliuoti, negalime sekti, kur žmonės deda gautus daiktus, turime jais pasitikėti. O jei sužinome ką negero, reaguojame, kalbamės“, – sakė pašnekovė.

Tačiau tokie atvejai – išimtis, nesumenkinanti pagalbos poreikio sunkiau besiverčiančioms miesto ir rajono šeimoms. Daiktų bankas kviečia dalintis jums nebereikalingais, tačiau kitiems galinčiais tarnauti daiktais, o stokojančius – atvykti į Daiktų banką, esantį Specialiojoje mokykloje, J. Basanavičiaus g. 99.

Susisiekti galite Kėdainių rajono moterų krizių centro „Facebook“ paskyroje arba telefono numeriu 8 633 30 805.