Gruodžio 7-osios rytą į Kėdainius skubiai iškviesti išminuotojai, nes buvo pranešta, kad AB-ėje „Nordic Sugar Kėdainiai“ rastas į sprogmenį panašus daiktas. Apie įvykį pranešta Bendruoju pagalbos telefonu. Į įvykio vietą pirmieji atvykę policijos pareigūnai apžiūrėjo radinį ir nutarė kviesti išminuotojus.

Kaip įprasta tokiose situacijose, buvo įvestas planas „Skydas“, imtasi visų saugumo priemonių ir laukta, kol atvyks Lietuvos kariuomenės Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono Sprogmenų neutralizavimo kuopos išminuotojai su specialia technika.

Pastarieji, apžiūrėję radinį, nustatė, kad tai Antrojo pasaulinio karo laikų 81 mm minosvaidžio mina ir nutarė ją neutralizuoti fabriko teritorijos, apimančios daugiau nei 100 hektarų, pakraštyje.

Šiemet – ne pirmas atvejis

Į Kėdainių cukraus fabriką, kaip, beje, ir į kitas žemės ūkio produkciją perdirbančias įmones, atkeliauja įvairūs sprogmenys, kurių Lietuvos laukuose yra užsilikę dar nuo karo laikų.

Lapkričio 5 dieną AB-ės „Nordic Sugar Kėdainiai“ teritorijoje taip pat buvo aptikta 81 mm vokiška minosvaidžio mina. Sprogmenį tada irgi nuspręsta sunaikinti vietoje, nes priekyje esantis sprogdiklis buvo pažeistas (nuskeltas) ir buvo nesaugu tokį sprogmenį transportuoti neutralizuoti į karinį poligoną.

Ir vienu, ir kitu atveju, naikinant sprogmenis, niekas nenukentėjo.

Kaip aptinkami sprogmenys?

AB-ės „Nordic Sugar Kėdainiai“ vyriausiasis agronomas-konsultantas Algimantas Kasparas papasakojo, kad į fabriką iš įvairių Lietuvos vietų ir netgi Latvijos atvežti cukriniai runkeliai keliauja ant transporterio, po kuriuo yra įrengtas specialus galingas magnetas, kuris pritraukia įvairius tarp runkelių patekusius metalinius daiktus: pasagas, vinis, metalines nuolaužas, kad šie nepatektų į runkelių smulkinimo įrenginius, o kadangi sprogmenys irgi iš metalo, tai ir jie prikimba prie magneto.

Fabriko darbuotojai nuolat tikrina, kokie radiniai yra randami ir, jei kyla bent menkiausių įtarimų, kad tai gali būti sprogmuo, nedelsiant reaguoja pagal numatytą planą.

Dažniausiai sprogmenys būna surūdiję, kartais su tam tikrais pažeidimais. Ką daryti su pavojingais radiniais sprendžia į vietą atvykę išminuotojai.

Panašios naujienos