Vakar perpiet ugniagesius gelbėtojus pasiekė neraminanti žinia – Kėdainiuose, viename Rasos g. daugiabutyje pastebėti dūmai, bute kaukia priešgaisrinė signalizacija.
Apie šią situaciją pranešė kaimynai. Atvykus ugniagesiams gelbėtojams paaiškėjo, kad bute buvo vykdomi remonto darbai, dėl kurių ir suveikė priešgaisrinė signalizacija. Visgi, nuspręsta patikrinti ir gretimus butus. Niekur gaisro požymių nebuvo“, – apie nekasdienę situaciją pasakojo Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos atstovė spaudai Džiuginta Vaitkevičienė.
Dūmų detektoriai yra privalomi
Kaip teigia ugniagesiai, jau geriau, kad signalizacija suveiktų be reikalo, nei, kad jos nebūtų ir kiltų pavojus žmonių saugumui ar užgyventam turtui. Ne veltui prieš keletą metų buvo įvestas reikalavimas turėti įrengtą dūmų detektorių.
Gyvenamajame būste (kiekviename aukšte) turi būti įrengtas bent vienas autonominis dūmų detektorius. Tai yra minimalus reikalavimas, tačiau rekomenduojama šiuos prietaisus įrengti kiekvienoje patalpoje, kurioje žmonės miega, ir koridoriuose arba bendrose erdvėse prieš miegamuosius. Nepatariama jų įrengti virtuvėje, ar tose vietose, kur gali išsiskirti garai.
Įrengiant autonominius dūmų detektorius būtina vadovautis gamintojo instrukcija. Kadangi karšti dūmai kyla į viršų ir kaupiasi palubėje, šie prietaisai turėtų būti montuojami ant lubų. Tik tais atvejais, kai nėra galimybės jų įrengti ant lubų, autonominiai dūmų detektoriai gali būti įrengiami ant patalpos sienos, kuo arčiau lubų.
Parenkant detektoriaus tvirtinimo vietą, būtina prisiminti, kad kartais teks pakeisti baterijas, patikrinti jo veikimą, todėl rekomenduojama juos įrengti lengvai prieinamose vietose.
Kad autonominiai dūmų detektoriai patikimai veiktų, svarbu periodiškai kiekvieną mėnesį patikrinti jų veikimą paspaudžiant testavimo mygtuką. Jeigu signalo nėra, reikia keisti jo maitinimo elementus. Tai reikėtų daryti kasmet. Dulkės ir nešvarumai mažina detektorių jautrumą, todėl reikėtų neužmiršti nuo jų nuvalyti dulkes bent kartą per mėnesį.
Dūmų detektorių jautrumas bėgant laikui mažėja. Po dešimties metų juos reikia pakeisti naujais.
Ragina netaupyti gyvybės sąskaita
Kaip pastebi specialistai, vis dar pasitaiko atvejų, kai žmonės turi nusipirkę detektorių, bet jo nepakabina ant lubų, laiko kažkur spintelėje, jei kiltų gaisras, tai tikrai neišgelbėtų gyvybių, tad ugniagesiai ragina visus gyventojus labiau rūpintis savo ir aplinkinių saugumu. Netaupyti tų kelių eurų, nes sveikata ir gyvybė verta nepalyginamai daugiau.
PAGD prie VRM Kauno PGV inf.