Liepos 6- ąją, Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) ir Tautiškos giesmės dieną, tradiciškai kėdainiečiai buvo kviečiami į Didžiosios Rinkos aikštę, kur nuo 19 val. vyko IV-asis  respublikinis liaudiškų šokių festivalis „Sukasi trys kartos“, o 21 val. šalia išskleistos lietuviškos trispalvės su viso pasaulio lietuviais giedojo Tautišką giesmę.

Jaunimas ėjo su lietuviška trispalve

Pakeliui link Didžiosios Rinkos aikštės, netoli Šv. Juozapo bažnyčios akį patraukė sutiktas būrelis, nešinas išskleista Lietuvos vėliava.

Tai Kėdainių jaunimo centro ,,Tiltai“ prie Šv. Juozapo parapijos savanoriai bei lankytojai Ema, Emilija, Gabija ir Simas su vadove Zita Kairaityte. Pakalbintos merginos sakė einančios pirmą kartą su visais giedoti Tautišką giesmę, tikėjosi, kad bus labai geras jausmas.

,,O ką vadovei reiškia ši diena?“ – teiraujuosi.

,,Aš atsimenu tuos laikus, kai nebuvo galima giedoti Tautiškos giesmės. O dabar labai džiaugiuosi, kad jaunimas atėjo, nors netikėjau, kad kas nors ateis. Labai džiaugiuosi, kad jie eina. Aš visą laiką buvau patriotė. Aš iš patriotizmo ir dirbu su jaunimu.

Stengiuosi niekada nepraleisti Liepos 6-osios ir 21 val. giedoti Tautišką giesmę kur tuo metu bebūčiau. Pernai tuo metu mes grįžom iš turistinės kelionės, labai džiaugiuosi, kad autobusas sustojo ir mes vis ten buvę galėjome giedoti,“ – kalbėjo Zita.

Liepos 4 d. Amerikos Nepriklausomybės dieną, jai viešint pas sūnėną Amerikoje, Zita prisiminė pajutusi, kad ši diena už Atlanto stipriau švenčiama – toje šalyje nuo darželio, nuo mokyklos dienų patriotizmas dar labiau diegiamas.

Savanorė Ema sakė, kad ji šiandien jau dalyvavo Kaune prie Vytauto Didžiojo karo muziejaus vykusioje ceremonijoje, kurios metu buvo giedama Tautiška giesmė. 

Aikštėje sukosi kartos

Didžiosios Rinkos aikštėje, stebint gausiam žiūrovų būriui, vyko IV-asis respublikinis liaudiškų šokių festivalis „Sukasi trys kartos“.

,,Labai džiaugiuosi, kad į mūsų festivalį ,,Sukasi trys kartos“ šiemet suvažiavo apie 230 šokėjų, kurie sukosi Didžiosios Rinkos aikštėje. Tai šokėjai iš Ignalinos, Vilniaus, Panevėžio, Šakių ir kėdainiečiai. Labai labai džiaugiuosi, kad jie atvyko ir parodė pačius gražiausius savo šokius.

Visi kartu pašokome jungtinį šokį – tai buvo 2024 metų  Respublikinės dainų ir šokių šventės programa. Visi kolektyvai buvo pasiruošę, visi mokėjo tą šokį. Daugelis iš šių kolektyvų jau dalyvavo eksperimentinėse šventėse. Senjorų šokiai nėra sudėtingi, bet vyresniųjų kolektyvų mes parodėme tik dalį šokių, nes šokių yra labai daug. Ir tie šokiai labai sudėtingi, tad darbo tikrai yra,“ – kalbėjo šio festivalio organizatorė Virginija Čereškienė-Beviršė.

Pasidomėjus, ar jaunimas myli liaudišką šokį, ji atsakė: ,,Turbūt taip. Jeigu ateina šokti, tai žinokit, tikrai myli. Tai ir parodo jaunimo grožį, tautiškumą, mums reikia labai pritraukti jaunimą. Nes kai vaikas apsirengia tautinį kostiumą, jis visai kitaip, labai gražiai atrodo. Tie vaikai, kurie šoka, tikrai myli tą šokį,“ – teigė ne vienam šokių kolektyvui vadovaujanti, Kėdainių kultūros centre dirbanti V. Čereškienė-Beviršė.

Pasidomėjus, ar kitais metais galima laukti V-ojo respublikinio liaudiškų šokių festivalio, šio festivalio organizatorė atsakė, kad kitais metais Liepos 6- ąją vyks Pasaulio dainų šventė, gal teks tuos vienus metus ir praleisti, o gal bus kažkaip kitaip.

Pagerbtas tautiškas kostiumas

Kėdainių kultūros centro direktoriaus pavaduotoja kultūrinei veiklai Genovaitė Gustytė irgi pasidžiaugė gražia tradicija –  Liepos 6- ąją visiems drauge susiburti šokiams.

,,Šitiek tautinių kostiumų. Ar gali būti kas nors gražesnio? Ar yra tikresnė tapatybė negu tautinis kostiumas ir Tautiška giesmė? Kas kitas nusako mūsų lietuviškąjį identitetą? Tiktai tai. Didžiuokimės ir džiaukimės tuo. Aš jau neįsivaizduoju Kėdainiuose Liepos 6-osios be šokių festivalio. Kitais metais bus V- asis, labai tikiuosi, gal bus ir tarptautinis,“ – su pasididžiavimu kalbėjo G. Gustytė, pati vilkėdama tautinį kostiumą.

Linkėjo saugoti ir ginti savo valstybę

Visus, buvusius Didžios Rinkos aikštėje, ir rankose laikančius ištiestą didžiulę Lietuvos  trispalvę, Kėdainių rajono savivaldybės vicemerė Virginija Baltraitienė pasveikino Valstybės dienos proga pažymėdama, kad šiandieną kiekvienas iš mūsų esame asmenybė, bet visi kartu mes esame Lietuva, esame valstybė.

,,Esame vieningi kaip niekada, susikabinę už rankų, giedosime Tautinę giesmę. Sveikindama rajono savivaldybės mero Valentino Tamulio vardu, savo vardu, linkiu jums visiems taip vieningai kurti, dirbti, saugoti ir ginti savo valstybę. Būkime vieningi kiekvieną dieną, visur, ne tik šitoje aikštėje, visoje Lietuvoje – Lietuvos aikštėse, piliakalniuose, bendruomenėse. Viso pasaulio lietuviai, būkime vieningi, gyvenkime savo valstybėje laimingi ir saugūs. Su švente visus!“ – ypač linkėdama vienybės sakė rajono vicemerė V. Baltraitienė.

Giesmė skamba 15-tą kartą    

Lygiai 21 val. su viso pasaulio lietuviais kėdainiečiai Didžiosios Rinkos aikštėje giedojo Tautišką giesmę. Nuo 2009 metų kartu su Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiu Tautiška giesmė Liepos 6-ąją ėmė skambėti visame pasaulyje. Tądien ji išdidžiai ir vieningai skambėjo jau 15-tą kartą.

Sugiedojus Tautišką giesmę, kėdainiečiai neskubėjo skirtytis. Buvo šokami folkloriniai šokiai, įtraukę ir žiūrovus – tai ,,Gransveras“, ,,Oira“, šie šokiai, paveldėti iš mūsų senelių ir jų pamiršti negalima, ypatingai švenčiant Valstybės dieną.