Trečiadienis, 5 vasario, 2025
0.3 C
Kėdainiai
PradžiaKrašto žiniosBibliotekoje – dėmesys psichologinių žinių gilinimui

Bibliotekoje – dėmesys psichologinių žinių gilinimui

-

Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešoji biblioteka įgyvendino Neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programą „Ryšys su savimi, ryšys su vaiku: paskaitų ir užsiėmimų ciklas auginantiems vaikus“.

Programos tikslas – plečiant bibliotekos paslaugų įvairovę ir gilinant Kėdainių miesto bei rajono tėvų (globėjų) psichologines žinias, gerinti jų psichoemocinę būseną, tobulinti tarpusavio santykių kūrimo gebėjimus, didinti psichologinį atsparumą ir stiprinti savivertę

Ši paskaitų, praktinių užsiėmimų ir biblioterapijos programa buvo skirta žmonėms, gyvenantiems Kėdainių mieste ir rajone, besidomintiems psichologine (saviugdos) literatūra ir norintiems kurti darnų ryšį su savimi bei savo vaikais. Užsiėmimuose dalyvavo tėveliai, globėjai, seneliai, su vaikais dirbantys žmonės. Programą iš dalies finansavo Kėdainių rajono savivaldybės administracija, skyrusi programos įgyvendinimo išlaidoms padengti skyrusi 1 000 Eur.

Vyko įvairios veiklos. Lapkričio 19 ir gruodžio 3 d. vyko paskaitos ir praktiniai užsiėmimai „Ryšys su savimi, ryšys su vaiku“, kuriuos vedė Eglė Lukinaitė-Vaičiurgienė – psichologė, geštaltinės psichoterapijos praktikė, trijų knygų autorė ir dviejų mergaičių mama. Ji taip pat yra psichologijos studijos šeimai „Natūrali Motinystė“ bendraįkūrėja, tinklaraščio ir leidyklos „Ryšyje“ įkūrėja, specializuojasi motinystės / tėvystės psichologijos, santykių kūrimo srityse.

„Labai jaukus ir gilus susitikimas su šia lektore davė daug peno apmąstymams, bet tuo pačiu – ir ramybės“, „Jaučiuosi kaip lašelis jūroje – tiek daug dar norisi sužinoti“, „Gera žinoti, kad ne vienintelė taip jaučiuosi, kad čia buvau išgirsta ir suprasta“, „Mes tokios skirtingos, bet išgyvenimai ir patirtys – panašios“, „Daug klaustukų, nekantrauju išgirsti, kas bus toliau“ – tokiais įspūdžiais po pirmosios paskaitos-praktinio užsiėmimo dalijosi moterys. Tąkart bibliotekoje kalbėtasi apie žmogaus poreikius ir jų įvairovę, mokytasi juos pajusti ir atpažinti.

Gruodžio 3 dieną dalyviai mokėsi suprasti emocijas, pažinti ir nustatyti ribas santykiuose. Paskaitos nebuvo vien teorinės, reikėjo atlikti įvairius pratimus, reflektuoti, diskutuoti.

Lapkričio 28 dieną biblioteka sukvietė tuos, kuriems rūpi išlaikyti ryšį su savo paaugliais. Paskaitą ir klausimų-atsakymų sesiją „Seksualinės tapatybės paieškos paauglystėje. Iššūkis tėvams: kaip neprarasti ryšio su savo vaiku“ surengė lektorė Renata Šimanauskienė – sveikatos, lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programos mokytoja, gyvenimo įgūdžių programos mokytoja. Ji pabrėžė, kad įgytos žinios ir praktiniai patarimai padeda kurti pozityvius tarpusavio santykius.

Temos aktualumą liudija ir tai, kad didelio susidomėjimo ir peržiūrų skaičiaus sulaukė išsamus reportažas ir pokalbis su lektore vietos televizijos laidoje „Kėdainių žinios“. Po paskaitos padėkota savanorei Renatai Šimanauskienei už aktualią, įtraukiančią informaciją ir galimybę jaukiame rate mamoms pasidalinti savo patirtimis, auginant paauglius.

Dar viena programos veiklų dalis – tai 3 edukaciniai biblioterapijos užsiėmimai šiomis temomis: meilė sau, psichologinis tvirtumas, autentiškas gyvenimas, empatijos ugdymas. Biblioterapijoje siekiama gerinti emocinę savijautą: ugdyti dėmesingumą, psichologinį atsparumą, pasitikėjimą savimi, atjautą sau. Skaitymui ir klausymui atrinktos kūrinių ištraukos bei susietos ne vien rašymo, bet ir kitos kūrybinės užduotys skatino savęs pažinimą ir priėmimą, saviraišką, kūrybiškumą. Užsiėmimus vedė bibliotekininkė Irmina Pryvalova.

Gruodžio 10 dieną kartu su partneriais, Senojo Kėdainių trečiojo amžiaus universitetu, surengtas susitikimas-knygos pristatymas „Močiutė perduoda linkėjimų ir atsiprašo: santykis tarp vaikų, tėvų ir senelių“. Senojo Kėdainių trečiojo amžiaus universiteto lankytojai, Kėdainių profesinio rengimo centro moksleivės aptarė Fredrik Backman knygą „Močiutė perduoda linkėjimų ir atsiprašo“, skaitė ištraukas iš knygos, diskutavo. Pokalbį moderavo Senojo Kėdainių TAU rektorė Gražina Jedemskienė ir Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė I. Pryvalova, kuri supažindino su biblioterapiniu metodu analizuojant šią knygą. Diskusija apie skirtingų kartų poreikius ir lūkesčius, apie technologijų įtaką žmogiškųjų vertybių kaitai, bendra veikla ne skyrė, bet suartino ir sustiprino tarpusavio ryšį.

Programos „Ryšys su savimi, ryšys su vaiku: paskaitų ir užsiėmimų ciklas auginantiems vaikus“ veiklose (bendra jų trukmė buvo 20 val.) dalyvavo 70 unikalių lankytojų. Pasak dalyvių, užpildžiusių anketas, šie užsiėmimai suteikė psichologinių žinių, kaip tobulinti tarpusavio santykių kūrimo gebėjimus, paskatino pasidomėti psichologine saviugdos literatūra. Programos veiklos praplėtė bibliotekos teikiamų mokymosi visą gyvenimą paslaugų įvairovę, sudarančią sąlygas aktyviam asmeniniam tobulėjimui. Kėdainiečiams buvo suteikta galimybė gerinti savo psichoemocinę būseną, tobulinti tarpusavio santykių kūrimo gebėjimus, didinti psichologinį atsparumą ir stiprinti savivertę.

Užs. Nr. 425

Taip pat skaitykite