Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos vyriausioji biblio­grafė Jadvyga Petrusevičienė galėtų daug pasakoti apie tai, ką rašė Kėdainių laikraščiai tarpukariu ir sovietmečiu. Specialistė jau ne pirmus metus atlieka didelės apimties darbą – skaitmenina senąją Kėdainių spaudą.

Pasak J. Petrusevičienės, tarpukariu Kėdainiuose buvo leidžiamas laikraštis „Kėdainių garsas“, tiesa – neilgai, o ir jo numerių archyvuose išlikę tik keli. Nuo 1945 metų Kėdainiuose prasidėjo „Tarybinio kelio“ leidyba.

Skaitmenindama senuosius laikraščius bibiliografė pasakoja, kad peržvelgti, kas tuomet buvo rašoma – labai įdomu ir kartais sunku patikėti, kokios žinios buvo skelbiamos spaudoje.

Vietinis laikraštis nemažai dėmesio skyrė ne Kėdainių krašto naujienoms, pavyzdžiui, buvo pranešama apie Stalino atostogas, renginius Sovietų Sąjungoje. Tačiau netrūko ir vietinių naujienų.

Tuo metu laikraščiai rašydavo apie tai, kokios šeimos skiriasi, įvardijant sutuoktinių vardus ir pavardes, viešai buvo gėdijami tie, kurie neatėjo į darbą, plačiai aprašomos ir komjaunuoliškos vestuvės.

„Jei tuokiasi fermos vedėjas, laikraštyje – kokie šeši sveikinimai, jei tuokiasi melžėja su vairuotoju – sveikinimų mažiau. Ir tada smulkiai aprašomos vestuvės, kaip kuriama tarybinė šeima, paminint, kad piršlys buvo, pavyzdžiui, kolūkio pirmininkas“, – pasakojo bibliografė.

J. Petrusevičienei įsiminė viena publikacija, kai viešai buvo moralizuojama mokytoja, į darbą neatėjusi gruodžio 24-ąją dieną.

„Juk aišku, kad ši diena – Kūčios, tačiau spaudoje apie tai, žinoma, nerašoma. Arba kita publikacija, kad kažkas pavogė kibirą grūdų – su moralu, kaip toks tėvas auklėja savo vaikus ir kokį pavyzdį jiems rodo.

Dar įsiminė, kad pirmame laikraščio puslapyje – melžėja darbo pirmūnė. Nuotraukoje jos veidas nelabai gerai matosi, iš šono. Bet karvė – pirmame plane“, – juokėsi J. Petrusevičienė.

Laikraščiuose buvo nemažai rašoma apie kultūrą, aprašomos daugiabučių statybos, nestigo ir patarimų.

„Gydytojai parašydavo apie kažkokią ligą, dizenteriją, kaip plinta ši liga, kad būtina laikytis higienos taisyklių. Įsiminė dar vienas straipsnis, kad ūkišku muilu negalima praustis, reikia naudoti tualetinį muilą, nes ūkiškas skirtas drabužiams plauti “, – kalbėjo J. Petrusevičienė.

Spaudos skaitmeninimo darbai bibliotekoje tęsis ir šiais metais.