2020 m. balandžio 16 d. Kėdainių savivaldybės įmonė UAB „Kėdainių vandenys“ gavo pranešimą iš Nacionalinės Visuomenės Sveikatos priežiūros (toliau NVSP) laboratorijos, kuri kovo 10 d. paėmusi planinius vandens mėginius tyrimams ir atlikusi juos laboratorijoje nustatė Lietuvos higienos normas viršijantį gyvsidabrio kiekį geriamajame vandenyje. Šio tyrimo metu buvo užfiksuotas 1,71 µg/l (mikrogramas litre) gyvsidabrio kiekis, kai tuo tarpu maksimali leidžiama norma yra 1,0 µg/l. Apie tai UAB „Kėdainių vandenys“ skubos tvarka balandžio 17 d. informavo Kėdainių savivaldybės atsakingus darbuotojus bei Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą. Balandžio 18 d. Kėdainių rajono savivaldybės administracijos vadovas A. Kacevičius buvo informuotas pakartotinai el. paštu ir tel. skambučiu.


Balandžio 20 d.  į UAB „Kėdainių vandenys“ atvykę Valstybinės maisto ir veterinarijos  tarnybos darbuotojai patvirtino, kad balandžio 17 d. yra susipažinę su gauta informacija iš UAB „Kėdainių vandenys“ ir paėmė papildomus vandens mėginius. Balandžio 20 d. 16:15 val. gautas sprendimas iš Valstybinės veterinarijos ir maisto tarnybos uždrausti naudoti vandenį vartojimui ir maisto ruošimui. UAB „Kėdainių vandenys“ nedelsiant įvykdė šio sprendimo reikalavimus ir informavo Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorių ir Kėdainių gyventojus www.kedainiuvandenys.lt interneto svetainėje.

Paraleliai, balandžio 17d., UAB „Kėdainių vandenys“ inicijavo papildomus geriamojo vandens tyrimus gręžiniuose ir skubos tvarka dviems valstybės akredituotoms laboratorijoms pateikė 20 vandens ėminių iš 7 gręžinių, vandens paruošimo cecho bei iš gyventojų čiaupų.

Šie tyrimai neužfiksavo padidėjusio gyvsidabrio kiekio Kėdainių rajono vandentiekio vandenyje. Nustatyta, jog tiekiamas geriamasis vanduo atitinka higienos normas. Remdamasis tyrimų rezultatais Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Kauno departamentas 2020 m. balandžio 22 d. 16:40 val. patvirtino, jog geriamasis vanduo yra švarus ir saugus naudoti.


Tomis dienomis, karantino sąlygomis dirbant nuotoliniu būdu, UAB „Kėdainių vandenys“ direktoriaus įsakymu buvo suformuota vidinio tyrimo grupė, kuri dirba siekdama išsiaiškinti susiklosčiusios situacijos priežastis.

„Esu nuoširdžiai susirūpinęs dėl situacijos, ją vertinu kaip labai rimtą bei dedu maksimalias pastangas į ją reaguodamas. Sveikata yra svarbiausia, todėl nedelsdamas ir nelaukdamas papildomų vandens tyrimų rezultatų iš NVSP laboratorijos ėmiausi skubių veiksmų. Asmeniškai dar penktadienį bei pakartotinai šeštadienį informavau Kėdainių rajono savivaldybės atsakingus asmenis bei Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Kauno departamentą, kad šie galėtų imtis skubių veiksmų. Taip pat sutelkiau komandą įmonės viduje, kuri operatyviai apžiūrėjo vandenvietę dėl galimų nesankcionuotų veiksmų, palygino gautų ir ankstesniųjų tyrimų rezultatus bei ėmėsi kitų tyrimo veiksmų.

Kėdainių rajono vandentiekio vandenyje tokių rimtų nukrypimų nuo higienos normos niekada anksčiau nebuvo rasta, o gyventojams buvo visuomet užtikrinamas aukščiausios kokybės vanduo, todėl šią situaciją vertindamas itin rimtai aiškiai supratau, jog gyventojams ir institucijoms reikia atsakymų nedelsiant. Šiuo tikslu inicijavau papildomus geriamojo vandens tyrimus skubos tvarka. Džiaugiamės, jog pirmųjų tyrimų rodmenys nepasitvirtino.

Visgi, šiandien, matydami radikaliai priešingus atliktų pakartotinių tyrimų rezultatus, neatmetame tyrimų klaidos galimybės, tačiau pirmiausia sutelksime dėmesį į mūsų atsakomybėje esančių dedamųjų tyrimą. Darbą jau pradėjusi tyrimų grupė deda visas pastangas, kad būtų rasti atsakymai į mums visiems šiuo metu taip rūpimus klausimus”,  – sako Rimgaudas Praninskas, UAB „Kėdainių vandenys“  direktorius.

4 komentarai

  1. lorvet

    Gėda Tamuliui ir Naujokienei su svita, žentelis parašė, kad Praninskas yra statytinis Grinkevičiaus, mat nori savo pasistatyti matomai Gailiūną, todėl puola direktorių, žmonės žada streikuoti.

    Atsakyti
  2. Iš tikrųjų

    Tikrai GĖDA. Tačiau sąžinės neturintys žmonės, neturi ir gėdos jausmo.

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.