Mieste vis dar galima sutikti beglobių kačių, tačiau didžiausi jų būriai laksto soduose. Norint, kad jų skaičius neaugtų,  mūsų rajone yra vykdoma efektyvi programa – „Sugauk – sterilizuok – paleisk“. Jau dešimt metų tuo užsiima beglobes kates glaudžianti ir gydanti gyvūnų globos tarnyba „Pifas“, per visą šį laiką sterilizavusi beveik pusantro tūkstančio gyvūnų. Vis tik, beglobių kačių skaičiaus augimo problema išlieka, nes organizacija sterilizuoti gali tik ribotą skaičių gyvūnų.

Apie akciją bei jos reikalingumą pasakoja Greta Linkė, tarnybos direktorė.

„Sugauk-sterilizuok-paleisk“ programa jau vykdoma ne pirmus metus. Gal turite skaičių, kiek iš viso, per visus šiuos metus, sterilizuota kačių? 

SSP programa vykdoma nuo 2014 metų, per visus darbo metus sterilizuota ir vakcinuota – 1418. Daugumai kačių suteiktos ir papildomos paslaugos, pvz. lašai nuo blusų ar ausų erkių, žaizdų tvarkymas ir pan.

Ar didžiausia beglobių kačių problema ir toliau išlieka soduose?

Kol kas opiausia problema ir toliau lieka sodai bei Kėdainių rajonas, ypač tolimesni kaimeliai, kurie nutolę 20 ir daugiau kilometrų.  Šiuo metu aktyviausiai kates registruoja Pernaravos seniūnijos gyventojai. Turbūt reikėjo laiko, kol žmones pradėjo suprasti šios programos naudą.

Kas kiek laiko organizuojate šias akcijas? 

SSP dienos vykdomos 1-4 kartus per mėnesį, tai priklauso nuo oro sąlygų, mūsų finansinių galimybių. Norėtųsi, kad būtų galimybė sterilizuoti daugiau kačių, tačiau viskas remiasi į lėšas.  Vasaros laikotarpiu stengiamės sterilizuoti kuo daugiau kačių.

Kiek kainuoja vienos katės sterilizavimas?

Gyvūno sterilizacijos kaina priklauso nuo klinikos, taip pat ar sterilizuojame stacionarioje klinikoje ar mobilioje, mobili klinika išaugina kainą dvigubai (prisideda klinikos nuoma, reikalinga didesnė veterinarų komanda), tačiau tai yra patogiau gyventojams, veterinarinės paslaugos labiau prieinamos, kadangi vykstame į seniūnijas, šia paslauga gali pasinaudoti žmones, kurie neturi transporto. SSP programa dalinai finansuojama savivaldybės, tačiau skirtų lėšų mums neužtenka ir dalį mes dengiame savo lėšomis.

Ar tai lengvas darbas? Pagauti, sterilizuoti? Tikriausiai reikia gerų įgūdžių ir praktikos, norint pagauti vikrią katę? 

Katės gaudomos specialiomis gaudyklėmis, į jas įdedamas maistas ir gyvūnui įlindus automatiškai užsidaro. Tokiu gaudymo būdu stengiamasi sukelti kuo mažiau streso gyvūnui. Mes skoliname inventorių kačių gaudymui (gaudykles, transportavimo boksus). Visada prašome, kad gaudytų patys maitintojai, kadangi katės juos pažįsta ir elgiasi drąsiau, tada yra didesnė tikimybė pagauti daugiau. Kartais liekame maloniai nustebę, kai žmogus sako pagausiantis visas kates, kurių yra daug, ir jis taip padaro. Vieną sykį asmuo registravo 12 kačių, netikėjome, kad jis tiek pagaus ir mūsų nuostabai visas atvežė. Visada prašome žmonių, kad negaudytų rankomis laukinių kačių, kadangi ne kartą toks gaudymas baigėsi priimamajam žaizdų siuvimu.

Kas gali kreiptis į jus dėl šios galimybės? Ar tai populiari paslauga ir gyventojai noriai įsitraukia į pagalbą? 

Registruoti beglobes kates sterilizacijai gali miesto ir rajono gyventojai. SSP kuo toliau, tuo daugiau sulaukia dėmesio ir daugiau norinčių. Jei pirmais metais patys ieškodavome, kas nori sterilizuoti kates, pasakodavome apie SSP naudą ir saugumą, tai šiuo metu vos paskelbus registraciją, vietos užpildomos per pusdienį. Šią programą bei kitą mūsų veiklą galime paremti ir jus skirdami 1,2 proc. Informacija paramos skyrimui GGT Pifas, kodas 300560151. Ačiū, kad mus palaikote.

Viršelio nuotr: Pagautos beglobės katės laikomos boksuose. (GGT „Pifas“ nuotr.)