Penktadienis, 22 lapkričio, 2024
-0.7 C
Kėdainiai
PradžiaKrašto žiniosBankrutavusiai „Mažylių akademijai“ – teismo kirtis

Bankrutavusiai „Mažylių akademijai“ – teismo kirtis

-

Skandalingai veiklą nutraukusi pirmoji privati Kėdainiuose ugdymo įstaiga „Mažylių akademija“ liko skolinga ne tik buvusiems darbuotojams, valstybei, bet ir rajono savivaldybei už patalpų nuomą. Šiuo metu aiškėja, kad „Mažylių akademijos“ veikla jau seniai buvo nuostolinga, skolos nuolat didėjo, tačiau vadovė nenorėjo stabdyti pražūtingo proceso. Kauno apygardos teismas neseniai konstatavo, jog „Mažylių akademijos“ bankrotas – tyčinis. Įdomu ir tai, jog žlunganti įstaiga paliko didžiules skolas, tačiau pasistengė dalinai atsiskaityti su vieninteliu kreditoriumi, bendrove, kuri siejama su buvusia rajono mere Nijole Naujokiene ir jos dukra.

Kodėl nusišalino N. Naujokienė?

„Mažylių akademijos“ veikla, o tiksliau problemos, su kuriomis susidūrė ši privati ugdymo įstaiga, buvo tapusi tikru galvos skausmu ne tik vaikų tėvams, darbuotojams, bet ir rajono politikams.

Didėjant įsiskolinimams už nuomą bei komunalines paslaugas, savivaldybės tarybos nariai ilgą laiką nesiryžo priimti drastiškų sprendimų. Visi suvokė, kad pirmoji ir tuomet vienintelė rajone privati ugdymo įstaiga – vaikų darželis su progimnazijos klasėmis yra reikalinga žmonėms, privati institucija veikia tarsi stimuliatorius valstybiniams vaikų darželiams.

Žlungant „Mažylių akademijai“ išskirtinės malonės sulaukė tik vienas kreditorius – su buvusia rajono mere N. Naujokiene bei šios dukra susijusi bendrovė „Sveikos mitybos partneris“.

Diskutuojant ką daryti su „Mažylių akademija“, kuri veikė savivaldybei priklausančiose patalpose ir nemokėjo nuomos, savivaldybės tarybos narių nuomonės neretai išsiskirdavo. Dauguma buvo linkę suteikti papildomo laiko, tikint, jog įstaigai pavyks atsitiesti. Galiausiai nuspręsta nutraukti nuomos sutartį.

Įdomi detalė. Svarstant klausimą dėl nuomos sutarties nutraukimo nusišalindavo buvusi rajono merė, savivaldybės tarybos narė Nijolė Naujokienė. Savo sprendimą politikė motyvuodavo tuo, esą jos dukra yra „Mažylių akademijos“ valdymo organuose.

Paaiškėjo, kad politikės dukra iš tiesų yra dar vienos bendrovės valdybos narė. O ši maitinimo paslaugas teikianti įmonė sulaukė išskirtinės žlungančios ugdymo įstaigos malonės.

Nuostolingai dirbo nuo 2014 metų

„Mažylių akademijos“ veikla ilgą laiką balansavo ant žlugimo ribos, liudija Kauno apygardos teismo nutartis. Dar 2017 metų spalį Sodra įspėjo „Mažylių akademiją“ dėl susidariusios skolos apmokėjimo. Tačiau įsiskolinimams toliau didėjant, 2018 metų vasario pradžioje kreipėsi į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo.

Teismui iškėlus bankroto bylą ir paskyrus administratorių, ėmė aiškėti skandalinga padėtis. Pasirodo, jog ši įstaiga nuostolingai dirbo nuo pat 2014 metų sausio. „Skoloms nuolatos didėjant, „Mažylių akademijos“ vadovė Lina Stankevičienė nesiėmė priemonių, kad jos būtų grąžintos bei sumokėti mokesčiai valstybei. Verslui toliau žlungant, privačios ugdymo įstaigos vadovė nuostolingos veiklos nenutraukė ir nesikreipė į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo“, – teigiama teismo dokumente.

Įdomu tai, kad UAB „Sveikos mitybos partneris“, kuriai buvo sumokėta dalis „Mažylių akademijos“ įsiskolinimų, yra susijusi su buvusia rajono mere, savivaldybės tarybos nare N. Naujokienė. Tuo tarpu Kėdainių rajonui savivaldybei už patalpų nuomą bankrutavusi „Mažylių akademija“ liko skolinga daugiau nei 15 tūkst. eurų.

„Iš teismo patvirtintų kreditorių ir jų finansinių reikalavimų sąrašo matyti, kad su darbuotojais buvo vėluojama atsiskaityti 336 dienas, su valstybinėmis institucijomis – 388 dienas, už pateiktas prekes ir paslaugas – 1506 dienų“, – konstatavo teismo paskirtas bankroto administratorius Laimonas Tamošaitis.

Kreipėsi dėl tyčinio bankroto

Išanalizavęs įstaigos veiklos ypatumus L. Tamošaitis kreipėsi į Kauno apygardos teismą su pareiškimu „Mažylių akademijos“ bankrotą pripažinti tyčiniu.

Kaip vieną pagrindinių argumentų. leidžiančių įtarti sąmoningą žlugdymą, jis nurodė tai, kad įmonė buvo specialiai „skandinama“ vis didėjančiose skolose, o jos vadovė, matydama nuolat blogėjančią situaciją, neinicijavo bankroto procedūros. Tiesa, vadovės L. Stankevičienės sprendimu, veikla buvo sustabdyta šių metų sausio 1 dieną, o tai įvyko, kai, bylos duomenimis, nebeliko žlungantį privatų darželį lankančių vaikų.

Prieš „Mažylių akademijos“ žlugimą patikrinimą atlikę Mokesčių inspekcijos specialistai atskleidė skandalingus faktus. Paaiškėjo, kad pirmoje šių metų sausio pusėje, kai patikrinimas jau ėjo į pabaigą, įstaigos veikla buvo visiškai nuostolinga, o įsiskolinimai tiekėjams siekė net 153 tūkst. 153 eurus.

„Atlikto patikrinimo pabaigai (2018 metų sausį – red.) įstaigos įsiskolinimas darbuotojams siekė 24 tūkst. 63 eurus. Vieniems darbuotojams jis susidarė nuo 2017 metų kovo, kitiems – nuo tų metų balandžio mėnesio“, – teigiama Kauno apygardos teismo nutartyje.

„Nuo įstaigos įsteigimo jos veikla buvo akivaizdžiai nuostolinga, materialaus turto vertė – niekada nebuvo didelė. Skolos kreditoriams kiekvienais metais didėjo, tačiau tai žinodama įstaigos vadovė nesiėmė jokių priemonių veiklai pagerinti. T.y., nesiėmė konkrečių veiksmų nuostoliams sumažinti, nesudarinėjo planų ir neteikė skaičiavimų, kuriais remiantis būtų galima spręsti apie realias įstaigos galimybes ir jos vadovės kompetenciją spręsti skolų grąžinimo ir pelno gavimo klausimus. Teismo vertinimu, tokie veiksmai (neveikimas) neatitinka protingos verslo rizikos ir prieštarauja geriems verslo standartams“, – konstatavo „Mažylių akademijos“ bankrotą tyčiniu pripažinęs Kauno apygardos teismas.

Turto nebeliko, tik skolos

Pareiškime Kauno apygardos teismui dėl bankroto pripažinimo tyčiniu, administratorius L. Tamošaitis teigė, jog žlungant įstaigai jos vadovė pažeidė atsiskaitymo eiliškumą, nepagrįstai nurašė turtą, taip sumažindama galimybes atsiskaityti su pirmesnės eilės kreditoriais.

„Joks įmonei priklausantis turtas bankroto administratoriui neperduotas. Remiantis teismui pateiktais dokumentais, bankroto bylos iškėlimo įsiteisėjimo dienai – įmonėje jokio turto nebuvo“, – „Kėdainių mugei“ sakė bankroto administratorius L. Tamošaitis.

Taigi, žlugusi „Mažylių akademija“ skolinga liko ir savo darbuotojams, su kuriais nebuvo atsiskaityta už atliktą darbą. Tai pirmosios eilės kreditoriai, su kuriais privalu atsiskaityti nedelsiant. Liko skolos ir valstybei – Mokesčių inspekcijai bei Sodrai, taip pat Kėdainių rajono savivaldybei.

Laimei, bankroto administratoriui pavyko pasiekti, jog buvę „Mažylių akademijos“ darbuotojai gautų bent dalį jiems priklausančių pinigų. Administratorius kreipėsi į Garantinio fondo administraciją su paraiška skirti išmokas.

„Gautos piniginės lėšos išmokėtos buvusiems darbuotojams“, – sakė bankroto administratorius L. Tamošaitis.

Prieš bankrotą – išskirtinis dėmesys kreditoriui

Nagrinėjant Kauno apygardos teismo nutartį, kuria „Mažylių akademijos“ bankrotas pripažintas tyčiniu, į akis krenta viena keista aplinkybė. Dokumentais užfiksuota, kaip buvo tvarkomas žlungančios, didžiulių skolų prislėgtos įstaigos turtas ir kur keliavo už jį gauti pinigai. Žlunganti įstaiga atsiskaityti teikėsi tik su vienu kreditoriumi. Tai maitinimo paslaugas teikianti uždaroji akcinė bendrovė „Sveikos mitybos partneris“.

Buvusi „Mažylių akademijos“ vadovė Lina Stankevičienė kaltinimus tyčiniu bankrotu neigia. Atsiliepime teismui ji nurodė, kad nėra pateikta tai įrodančių faktų bei apskundė jai nepalankų verdiktą.

Bylos duomenimis, šiai bendrovei buvo sumokėta už vasario pabaigoje parduotus baldus gauti 520 eurų, pervesta dar 30 eurų 23 centai, atliktas 708 eurų 88 centų finansinis įskaitymas.
2018 vasario mėnesį „Mažylių akademija“ gavo 1 tūkst. 228 eurų pajamų, kurias panaudojo atsiskaitymui su vieninteliu įstaigos kreditoriumi – UAB „Sveikos mitybos partneris“. Tiesa, sumokėta suma – tik maža dalis skolos, kurias maitinimo paslaugas teikiančiai bendrovei paliko nebūtin iškeliavusi „Mažylių akademija“. Jos vadovė teismui pateiktuose dokumentuose yra nurodžiusi, jog skola šiai bendrovei siekia 18 tūkst. 817 eurų.

Vien Kėdainių rajono savivaldybei už patalpų nuomą bankrutavusi „Mažylių akademija“ liko skolinga daugiau nei 15 tūkst. eurų.

Bendrovės valdyboje – N. Naujokienė ir jos dukra

Įdomu tai, kad UAB „Sveikos mitybos partneris“, kuriai buvo sumokėta dalis „Mažylių akademijos įsiskolinimų“, yra susijusi su buvusia rajono mere, savivaldybės tarybos nare N. Naujokiene.
Savo viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje ši politikė nurodo nuo 2016 metų balandžio 14 dienos iki 2017 metų rugsėjo 20 dienos ėjusi šios uždarosios akcinės bendrovės valdybos narės pareigas.

Kas įvyko praėjusių metų rugsėjo 20 dieną, kodėl baigėsi N. Naujokienės karjera maitinimo paslaugas ne tik Kėdainiuose, bet ir Kaune bei Kaišiadoryse teikiančios bendrovės valdyboje?
„Kėdainių mugės“ gauti dokumentai liudija, jog tą dieną buvo sušauktas bendrovės „Sveikos mitybos partneris“ visuotinis akcininkų susirinkimas. Protokole užfiksuota, jog buvo gautas N. Naujokienės prašymas atšaukti ją iš valdybos, šį sprendimą politikė motyvavo asmeninėmis aplinkybėmis.

Akcininkams patenkinus N. Naujokienės prašymą pasitraukti iš bendrovės valdybos, į jos vietą pasiūlyta išrinkti kitą Kėdainių gyventoją – Giedrę Auštikalnienę. Ši moteris dirba Kėdainių ligoninėje vaistinės vedėja, ji yra N. Naujokienės dukra.

„Mažylių akademijos“ veikla ilgą laiką balansavo ant žlugimo ribos, liudija Kauno apygardos teismo nutartis. Dar 2017 metų spalį Sodra įspėjo „Mažylių akademiją“ dėl susidariusios skolos, apmokėjimo. Tačiau įsiskolinimams toliau didėjant, 2018 metų vasario pradžioje kreipėsi į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo.

Kas Kėdainių farmacininkę delegavo į privačios bendrovės valdybą, kieno interesus ji atstovauja, sužinoti nepavyko. Telefonu susisiekus su G. Aukštikalniene, ji nuo komentarų susilaikė pareikšdama, jog dirba, nors iš tiesų tuo metu atostogavo. Visais klausimais ji pasiūlė kreiptis į bendrovės direktorę Audronę Tendzegolskienę. Tačiau į raštu pateiktus klausimus apie N. Naujokienės ir jos dukros G. Aukštikalnienės vaidmenį bendrovės valdyme, taip pat – kas šiuo metu yra bendrovės akcininkai, ar tarp jų yra buvusi rajono merė ar jos dukra, iki šiol nėra atsakyta.

Teismo sprendimą apskundė

Nors Kauno apygardos teismas „Mažylių akademijos“ bankrotą pripažino tyčiniu, ši nutartis dar nėra įsiteisinusi. Nesutikdama su tokiu verdiktu „Mažylių akademijos“ vadovės L. Stankevičienės advokatė ją apskundė Lietuvos apeliaciniam teismui. Pasak teisininkės, skundas jau priimtas nagrinėti, tačiau dar nepaskirta posėdžio data.

Nesutinkanti su bankroto administratoriaus pareikštais teiginiais, jog bankrotas buvo tyčinis L. Stankevičienė pareiškė ir Kauno apygardos teismui adresuotame atsiliepime. Ji tikino, jog nėra pateikta jokių įrodymų, kad nemokios įstaigos padėtis buvo dar labiau bloginama, ar atlikti veiksmai, kuriais tyčia pablogintos kreditorių teisės. Taip neigiamai kaltinimai neva netinkamai tvarkius finansinę apskaitą bei galimai pasisavinus turtą.

Susisiekti su pačia L. Stankevičiene nepavyko. Jai byloje atstovaujanti advokatės padėjėja Sandra Balskuvienė sakė be klientės žinios negalinti pasakyti telefono numerio. Pasiūlius paskambinti L. Stankevičienei ir paklausti, ar ji norėtų papildomai pakomentuoti bankroto istoriją, atsakymo sulaukta nebuvo.

Jeigu Lietuvos Apeliacinis teismas skundą atmes ir paliks galioti Kauno apygardos teismo nutartį, kuria „Mažylių akademijos“ bankrotas pripažintas tyčiniu, pagal įstatymus bus iš karto kreiptasi į prokuratūrą dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo.

Baudžiamojo kodekso 209 straipsnis numato, jog tas, kas sąmoningai blogai valdydamas įmonę nulėmė jos bankrotą ir dėl to padarė didelės turtinės žalos kreditoriams, baudžiamas laisvės atėmimu iki trejų metų.

reklama

Taip pat skaitykite