Nuo balandžio 18-osios Kėdainių rajone startavo augintinių ženklinimo akcija. Jos metu Kėdainių krašto gyventojai auginamus šunis ir kates galės paženklinti gerokai pigiau. Ta procedūra kainuos tik penkis eurus, o socialiai remtiniems asmenims nereikės mokėti nė cento. 

Pasak Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovės Brigitos Kymantaitės, kėdainiečiai turi puikią progą parodyti sąmoningumą bei atsakomybę ir gerokai pigiau paženklinti savo augintinius.

Pasak Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovės Brigitos Kymantaitės, kėdainiečiai turi puikią progą parodyti sąmoningumą bei atsakomybę ir gerokai pigiau paženklinti savo augintinius.

„Pastarųjų metų statistika rodo, kad Kėdainių rajone surenkama vis daugiau benamių šunų ir kačių. Maždaug pusė surenkamųjų eutanazuojama. 2013 metais buvo surinkta 226 gyvvūnai, iš jų eutanazuoti 122. 2014 metais surinkta 342 gyvūnai, iš jų 189 eutanazuoti. Pernai buvo surinkti 405 gyvūnai, 269 – eutanazuoti. Šiems metams numatyta surinkti 550 gyvūnų, didesnė pusė iš jų turėtų būti eutanazuota“, – negailestingą statistiką vardijo Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė.
Atsižvelgus į tokią liūdną padėtį gyvūnų globėjai ėmėsi iniciatyvos pigiau ženklinti gyvūnus, kad kuo mažiau šunų ir kačių atsidurtų gatvėse.
„Nuo sausio augintinių ženklinimas Lietuvoje tapo privalomas. Paprastai už tokią paslaugą veterinarijos gydytojai prašo sumokėti nuo 15 iki 20 eurų. Mes pradedame akciją, kurios metu ženklinimas bus gerokai pigesnis, o kai kam nieko nekainuos“, – sakė gyvūnų gerovės tarnybos „Pifas“ vadovė Greta Lingė. Akcijos partneriais tapo „Kėdainių veterinarija“, įsikūrusi Gegučių gatvėje. Šios veterinarijos gydytoja Marija Miliukienė prašo kėdainiečių būti sąmoningais ir nedelsti ženklinant augintinius: „Gyvūnų ženklinimas rodo žmonių sąmoningumą. Būna įvairių situacijų – neretai šunys ar katės pasimeta. Jas žmonės atneša gyvūnų globėjams. Globėjai kurį laiką saugoja ir globoja tokius benamius, o šeimininkai tuščiai ieško. Jei gyvūnas būtų paženklintas, šeimininką išaiškintume akimirksniu. Kitas klausimas, kai gyvūno atsisakoma sąmoningai. Bet ir tokiu atveju išmestas gyvūnas būtų grąžintas šeimininkams, kad jie prisiimtų atsakomybę dėl augintinio likimo.“
Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius sakė, kad daugybę metų benamių gyvūnų problema Kėdainių savivaldybėje buvo sprendžiama tradicišku būdu – perkant jų gaudymo ir utilizavimo paslaugą. „Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas įpareigoja visas savivaldybes organizuoti benamių gyvūnų skaičiaus mažinimo savivaldybės teritorijoje veiklą, tokių gyvūnų laikinąją globą ar pasiklydusių augintinių grąžinimą savininkams, dalyvauti įgyvendinant gyvūnų gerovės ir apsaugos programas. Finansavimo, strateginių veiksmų koordinavimo trūkumas savivaldybėje iki šiol lėmė tik benamių gyvūnų gaudymo ir dažniausiai jų eutanazijos paslaugos užtikrinimą.
Už vieno benamio gyvūno pagavimą, laikymą ir eutanaziją savivaldybė turi sumokėti vidutiniškai 30–40 eurų mokesčių mokėtojų pinigų. Tai yra dideli pinigai. Be to, tai nehumaniškas metodas, eikvojantis mokesčių mokėtojų pinigus, kuris eigoje neišsprendė esančios problemos. Atsižvelgiant į tai savivaldybėje šią problemą bus siekiama spręsti strategiškai įgyvendinant efektyvias, ilgalaikį rezultatą duodančias humaniškas programas, kurios laikui bėgant vis labiau mažins benamių gyvūnų globos poreikį, ženkliai sumažinant eutanazuojamų gyvūnų skaičių: antri metai savivaldybė skiria po 1500 eurų benamių kačių kastracijai siekiant spręsti benamių kačių problemą daugiabučių namų kiemuose. Šiais metais savivaldybė skiria 4000 eurų visuomenės švietimo ir atsakingo gyvūno laikymo ugdymo programai“, – sakė rajono meras.
„Džiaugiamės, kad nevyriausybinės organizacijos tokiai iniciatyvai pasirinko mūsų savivaldybę. Svarbu, kad visi augintinių laikytojai pasinaudotų šia galimybe, tokiu būdu apsaugodami savo augintinius nuo netikėtų nelaimingų atsitikimų“, – sakė rajono Tarybos narys, akcijos globėjas Saulius Sinickis.
„Akcijos metu pirmiausia bus ženklinami miesto ribose laikomi augintiniai. Juos suženklinus bendradarbiaujant su seniūnijomis organizuosime išvažiuojamąsias ženklinimo akcijas, tad Kėdainių rajono gyventojams nėra reikalo skubėti į miestą – atėjus laikui gydytojai atvažiuos į rajoną“, – sakė B. Kymantaitė.
Dirbantiems asmenims, laikantiems daugiau nei du augintinius, likę augintiniai – 3, 4, 5 ar daugiau – bus suženklinti nemokamai. Gyventojams, laikantiems daugiau nei 2 augintinius, taip pat sunkiai vaikščiojantiems senjorams, gyventojams su fizine negalia, pagal pageidavimą augintinių ženklinimo paslaugą gydytojas atliks namuose.
Gyventojai augintinių ženklinimui gali užsiregistruoti paskambinę telefonu 8 606 30 807 pirmadieniais–penktadieniais nuo 9 iki 20 valandos, šeštadieniais nuo 10 iki 15 valandos.