Paskutinį šio mėnesio savaitgalį laikrodį persukus viena valanda atgal, greičiau ims temti, vakarai ir rytai bus tamsesni, tad pėstiesiems, dviratininkams ir paspirtukininkams pats laikas pasirūpinti atšvaitais ar šviesą atspindinčiomis liemenėmis.

Specialistai primena, kad šios priemonės, jei jos dėvimos tinkamai, gali išgelbėti gyvybę, tačiau dalis žmonių jų dėvėti nenori, esą gėda, nepatogu ar panašiai. Ir tik kai pakliūna į kokį eismo įvykį susimąsto, kad atšvaitas yra geriau nei gipsas ar mirtis.

Minėdami atšvaitų dieną Kėdainių rajono policijos bendruomenės pareigūnai kartu su policijos rėmėjais leidosi į reidą, kurio metu stebėjo, ar pėstieji, dviratininkai ir paspirtukininkai laikosi reikalavimo tamsiu paros metu dėvėti šviesą atspindintį elementą. Deja, pamatyti vaizdai nuvylė – žmonės nesaugo savo gyvybių.

„Apvažiavome kelis kaimus: Dotnuvą, Akademiją, Krakes, Gudžiūnus, Surviliškio seniūniją. Turiu pasakyti, kad vos vienas kitas žmogus buvo su atšvaitu ar liemene, dauguma neturėjo nieko, tamsoje buvo beveik nepastebimi. O tai yra didžiulė rizika, jog automobilio vairuotojas nespės laiku pamatyti, kad jo kelyje yra žmogus, ir gali jį partrenkti.

Mūsų tikslas buvo priminti žmonėms, kad labai svarbu išėjus į gatvę net ir trumpam, pasirūpinti, kad būtum matomas kitiems eismo dalyviams.

Mūsų sustabdyti žmonės dažniausiai teisinosi, kad pamiršo užsidėti atšvaitą, tikino, kad turi jį namie, bet, kai davėme, ėmė, tai nežinau, ar jie meluoja, kad turi, ar nori dar vieną atšvaitą į stalčių pasidėti, bet iš to jokios naudos, atšvaitą reikia nešioti, o ne namuose ar rankinėje laikyti.

Tiek dviračiais, tiek ir „Bolt“ paspirtukais irgi dažnai važinėjama be liemenių. Sustabdėme nemažai jaunuolių, kalbėjome su jais, kad negalima šitaip važinėti, net tėvams skambinome. Aišku, mūsų tikslas nebuvo bausti, norėjome įspėti apie galimus pavojus. Dažniausiai žmonės mano, kad pavažiuosiu trumpą atstumą, nieko blogo nenutiks, bet nelaimė gali įvykti bet kada. Turime pasisaugoti.

Per dieną rajono gyventojams išdalijome daugiau nei 100 atšvaitų, keliems dviratininkams padovanojome po liemenę“, – kalbėjo bendruomenės pareigūnė Aušra Mickevičienė.

Vykdo prevencinę veiklą mokyklose

Bendruomenės pareigūnai daug dėmesio skiria nelaimingų įvykių keliuose prevencijai. Rugsėjo mėnesį ypač daug bendrauta su rajono pirmokėliais, kurie pradėjo eiti į mokyklą, tad buvo aplankyta daug mokyklų, rengtos saugaus eismo pamokėlės, aiškinta vaikams, kaip reikia elgtis, kad neįvyktų kokia nelaimė. Kiekvienam pirmokui padovanota po atšvaitą. Be dėmesio neliko ir vyresni moksleiviai.

„Mažesni vaikai, sakyčiau, yra pavyzdingesni, jie turi atšvaitus ir juos nešioja, bet su vyresniais jau kyla problemų. Penktokai ir vyresni jau sako, kad jiems gėda eiti su atšvaitu, bet kaip gali būti gėda saugoti savo gyvybę? Juk atšvaitų būna visokių, ne tik vaikiškų, tad tikrai tėvai turėtų nupirkti tokias priemones savo vaikams ir nuolat raginti jas dėvėti.

Kita vertus, ir patys suaugusieji turi rodyti pavyzdį, juk vaikai dažnai kopijuoja savo tėvų elgesį. Jei nešios tėvai, nešios ir vaikai‘, – į suaugusiuosius kreipiasi policijos atstovė.

Bendruomenės pareigūnė A. Mickevičienė informavo, kad kartu su Viešosios tvarkos skyriaus specialistais šį ir kitą mėnesį dar daugiau dėmesio skirs eismo saugumui. Ketinama lankytis prie įvairių rajono mokyklų ir stebėti, ar saugiai vaikai elgiasi kelyje.

„Kai susitinkame su moksleiviais, nuolat jiems primename, kaip reikia elgtis išlipus iš mokyklinio autobuso, kaip saugiai pereiti gatvę, kad užmiesčio keliuose, kur nėra šaligatvių, būtina eiti prieš automobilių judėjimo kryptį ir kad atšvaitas turi būti segamas dešinėje pusėje.

Pasitaiko vaikų, kurie nežino, kaip tinkamai prisisegti atšvaitą, kad jis būtų matomas vairuotojams, todėl visada pamokome, kaip tą padaryti.

Beje, saugaus eismo temomis mes kalbame ne tik su mokyklinukais ar darželinukais, bet ir su vyresnio amžiaus žmonėmis. Jiems irgi tenka priminti, kad negalima, trumpinant kelią, eiti per gatvę ne pėsčiųjų perėjoje, kad atšvaitas, užsuktas ant rankinės rankenos, ne visada yra pastebimas, ypač, jei rankinė yra po pažastimi. Mes patariame segėti ne po vieną atšvaitą, tokiu būdu būsite geriau matomi kelyje“, – atkreipia dėmesį policijos atstovė.

Kaip tapti matomais?

Atšvaitą prie drabužių reikėtų pritvirtinti taip, kad jis būtų gerai matomas iš visų pusių ir jo neuždengtų kiti daiktai.

Svarbu suprasti, kad atšvaitas nėra prožektorius, jis pats nešviečia, tik atspindi šviesą, todėl segėti jį reikia automobilio žibintų aukštyje, tai reiškia, kad juostinį atšvaitą reikia užsidėti ant dešinės rankos kiek aukščiau riešo, arba ant kojos blauzdos srityje. Pakabinamą atšvaitą,pervertą virvele, segtuku prisekite prie drabužių (pvz., kišenės), dešinėje pusėje, kad jis švytuotų žmogaus kelių aukštyje. Taip pakabintą atšvaitą lengvai apšvies automobilio žibintai ir tapsite geriau matomi.

Išblukusį ar pažeistą atšvaitą būtina pakeisti nauju.

Ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais privalo vilkėti ne tik važiuojamąja kelio dalimi važiuojantys dviratininkai, paspirtukininkai ar vadeliotojai, bet ir automobilių vairuotojai arba keleiviai, išlipę iš automobilio, pavyzdžiui, pakeisti padangą.

Vežimus, dviračius irgi reikia paženklinti tinkamai. Priekyje turi būti baltos šviesos atšvaitas arba žibintas, o gale – raudonos spalvos. Ant ratų stipinų iš abiejų pusių turi būti pritvirtinti oranžinės spalvos atšvaitai.

Patirtis skaudžiai pamokė

Kėdainietė Ligita teigė, kad į policijos pareigūnų raginimus tamsiu paros metu dėvėti atšvaitus, nekreipė didelio dėmesio, kol jos artimųjų rate nenutiko nelaimė. Moteris pasakojo su sūnėnu važiavusi į Kauną pramogauti. Išėjus iš didžiulio prekybos ir pramogų centro, jau buvo prietema, šešiametis nepanoro būti vedamas už rankos iki autobusų stotelės, atšvaitų jis irgi nebuvo prisisegęs (jie liko ant mokyklinės kuprinės), todėl visureigio vairuotojas nespėjo laiku pamatyti į važiuojamąją dalį išbėgusio berniuko ir jį partrenkė. Vaikas patyrė galvos smegenų sutrenkimą, jam lūžo šlaunikaulis.

„Nežinau, ar atšvaitas būtų apsaugojęs nuo tokios nelaimės, bet dabar niekaip neapleidžia kaltės jausmas, kad tinkamai nepasirūpinau vaiko saugumu. Jei būčiau užsegusi jam atšvaitus, gal nebūtų tokios sąžinės graužaties“, – svarsto jauna moteris. Dabar ji sako net ir visai svetimiems primenanti, kad reikia dėvėti atšvaitus.

Nelaimių apstu

Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, šiemet šalies keliuose jau žuvo daugiau nei 120 žmonių, iš jų 20 pėsčiųjų, 10 dviratininkų. Dar daugiau jų buvo sužalota. Nemažai nelaimių nutiko tamsiu paros metu. Kai kurie asmenys nedėvėjo šviesą atspindinčių elementų.

Pareigūnai sako, kad tokių nelaimių sumažėtų, jei žmonės suvoktų, kad tamsusis paros metas, lietus, dargana, rūkas, tamsūs pėsčiųjų ar dviratininkų drabužiai ir atšvaitų neturėjimas yra pavojingas derinys, tad dar kartą ragina visus įsigyti atšvaitą ar liemenę, nelaikyti jų kur nors užslėpus, o nuolat juos dėvėti ir taip apsaugoti save bei aplinkinius nuo galimų nemalonumų.

Viršelio nuotr.: Reido metu bendruomenės pareigūnai ir policijos rėmėjai išdalino daugiau nei 100 atšvaitų pėstiesiems.