Prekyba žmonėmis – tai žmonių verbavimas, pervežimas, perdavimas, slėpimas ar jų priėmimas gąsdinant, panaudojant jėgą ar kitas prievartos, apgaulės, sukčiavimo formas, piktnaudžiaujant padėtimi ar pažeidžiamumu, mokant ar priimant pinigus ar kitą naudą tam, kad būtų gautas kito tą žmogų kontroliuojančio asmens sutikimas siekiant išnaudoti.

Nesusigundykite

Dažniausiai nukentėjusiais tampa jauni, neretai nepilnamečiai asmenys, taip pat mažai išsilavinę, stokojantys soc. įgūdžių, sunkiai besiverčiantys, psichikos sutrikimų ar priklausomybių turintys asmenys.

Užverbuoti bandoma per įvairius skelbimus spaudoje ar internete, nelegalias agentūras, prisidengiančias turizmu, įdarbinimu užsienyje, taip pat per pažįstamus.

Žadami viliojantys darbo pasiūlymai, didelis atlygis, pasinaudojama asmenų pažeidžiamumu siūlant draugystę, meilę. Kitais atvejais žmonės įstumiami į skolas ir paskui verčiami atidirbti, šantažuojami dėl netinkamo elgesio ir pan.

Patikrinkite

Ieškant darbo svarbu visada atidžiai peržiūrėti skelbimo turinį, patikrinti informaciją apie asmenį ar agentūrą, išsinagrinėti darbo sutartį ir sąlygas, turėti egzempliorių sau. Išvykstant būtinai informuoti tėvus, artimuosius apie išvykimo vietą, pasirūpinti draudimu ir niekam neatiduoti savo paso.

Vaikinai ir vyrai dažniausiai verbuojami įtraukiant į nusikalstamas veikas, narkotikų pervežimus, priverstiniam darbui ar net seksualinių paslaugų teikimui.

Vaikams ir jaunimui svarbiausi patarimai būti atsargiems soc. tinkluose, neatskleisti informacijos apie save nepažįstamiems žmonėms, nesusigundyti dovanomis ir svarbiausia, nebijoti ieškoti pagalbos.

Lietuvoje baudžiamoji atsakomybė už prekybą žmonėmis ar su ja susijusiomis veiklomis yra numatyta šiuose LR Baudžiamojo kodekso straipsniuose:

  • BK 147  „Prekyba žmonėmis“
  • BK 147(1) Išnaudojimas priverstiniam darbui ar paslaugoms
  • BK 147(2) Naudojimasis asmenis priverstiniu darbu ar paslaugomis
  • BK 157 Vaiko pirkimas arba pardavimas

Panašios naujienos