Bendrąjį pagalbos centrą kasdien pasiekia keli tūkstančiai pagalbos skambučių. Asmenys praneša apie įvairius įvykius: gaisrus, avarijas, vagystes, sveikatos sutrikimus bei kitokius nelaimingus atsitikimus, tačiau pasitaiko atvejų, kai tel. 112 skambinama be reikalo arba paskambinus nesuteikiama reikiama informacija. Tai sukelia keblumų ne tik specialiosioms tarnyboms, bet ir į nelaimę patekusiems žmonėms.

Bendrojo pagalbos centro komanda pasidalijo vieno pilietiško ir atsakingai pasielgusio asmens istorija, kuri turėtų būti pavyzdžiu visiems, skambinantiems skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112.

„Vieną dieną paskambinęs vyras pranešė apie nuo kelio nuvažiavusį automobilį, kurio vairuotojui sutriko sveikata. Pokalbis su Bendrojo pagalbos centro operatore truko vos 48 sekundes, bet per jas įvykio liudininkas Laimutis spėjo pranešti visą tokiais atvejais būtiną informaciją: tikslią įvykio vietą, automobilio markę, modelį, valstybinį registracijos numerį, pirminį vairuotojo būklės įvertinimą. Remiantis šiais duomenimis, pranešimai apie pagalbos poreikį nedelsiant buvo perduoti greitajai medicinos pagalbai bei policijai.

Į įvykio vietą atskubėję medikai, įtardami insultą, išvežė prie vairo sėdėjusį vyrą į ligoninę.

Atrodytų, kad šis įvykis niekuo neypatingas. Bet tik todėl, kad numeriu 112 paskambinęs liudininkas elgėsi taip, kaip ir turėjo pasielgti atsakingas bei pilietiškas žmogus: pamatęs nuo kelio nuvažiavusį automobilį sustojo, įvertino situaciją ir iškvietė pagalbą. Jo dėka reikiama pagalba buvo suteikta greitai ir tiksliai.

Situacija galėjo būti daug sudėtingesnė, jei jis būtų pravažiavęs pro šalį, nuvažiavęs nuo įvykio vietos kelis kilometrus, o tada paskambinęs numeriu 112 ir pranešęs, jog matė pakelėje nuo kelio nuvažiavusį automobilį, bet neįsidėmėjęs nei jo markės, nei numerio ir nežinąs, ar viduje buvo žmonių. O tokių situacijų, deja, būna nemažai. Ir tokie pranešėjai paprastai sako: „Aš savo pareigą atlikau, jums pranešiau, o jūs žinokitės…“

Tokiu atveju, kai neturima visos informacijos, pagalbos prašymas perduodamas trims pagalbos tarnyboms: policijai, priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai ir greitajai medicinos pagalbai. Nors gal jų įvykio vietoje visai ir nereikia, nes automobilyje nėra prispaustų, nukentėjusių žmonių. Tarnybos gaišta laiką, kai jos galbūt reikalingesnės kitoje vietoje.

O būna ir liūdnesnių atvejų, kai vienos greitosios medicinos pagalbos brigados nelaimės vietoje nepakanka. Užuot iš karto išsiuntus reikiamą pajėgų kiekį, tenka laukti atvykstančių papildomų pajėgų, gaišti tokiose situacijose ir taip brangų laiką“, – teigia BPC darbuotojai.

Bendrasis pagalbos centras prašo gyventojų būti supratingiems ir tel. 112 skambinti tik tada, kai iš tiesų reikia skubios medikų, policijos, ugniagesių ar aplinkosaugininkų pagalbos, o ne tada, kai pamirštate savo telefono PIN kodą, sugedo durų užraktas ar norite užsisakyti picą. Už BPC trukdymą be reikalo yra numatyta atsakomybė.

Parengta pagal BPC inf.

Panašios naujienos