Artėjant naujųjų metų sutikimo šventei, dalis naminių gyvūnų šeimininkų pradeda nerimauti –pirotechnikos pokšėjimas ne tik stipriai gąsdina augintinius, bet, pasitaiko ne vienas atvejis, kai gyvūnai pabėga nuo savo šeimininkų. Žmonėms džiaugsmą kelianti pramoga gyvūnams yra siaubinga.
„Ši pramoga palieka žiūrovus sužavėtus, tačiau yra kita medalio pusė – žala. Fejerverkai – tai žala aplinkai, nereikalingas triukšmas, kuris sukelia labai didelį stresą tiek laukiniams, tiek naminiais gyvūnams, žaloja paukščius. Todėl labai džiaugiamės, kad kasmet vis daugiau miestų atsisako šios pramogos ir visuomenė sąmoningėja. Tačiau tai vyksta pakankamai lėtai“, – kalbėjo Greta Linkė, Gyvūnų gerovės tarnybos „Pifas“ vadovė.
Fejerverkų garsai ir šviesos gali sukelti daug streso ir baimės gyvūnams, ypač šunims ir katėms, kurie gali reaguoti į juos nerimu, pabėgimu, agresija ar net sveikatos problemomis.
Pasak pašnekovės, kasmet po sausio 1-osios socialiniai tinklai lūžta nuo prašymų pasidalinti dingusių gyvūnų skelbimais.
„Dingusių augintinių skaičius kasmet nemažėja. Kėdainiuose situaciją turime tokią pat kaip ir daugelyje miestų: dingsta dešimtys augintinių. Didžioji dalis jų yra šunys – dažnai jie pabėga iš privačios teritorijos. Pasitaiko, kad pro atidarytus langus pabėga ir katės, tačiau tai reti atvejai“, – sakė G. Linkė.
Ji pridūrė, kad yra begalė informacijos, kaip reikėtų saugoti augintinį Naujųjų metų naktį: „Tačiau panašu, kad žmonės į tai nelabai kreipia dėmesį.“
Todėl G. Linkė primena, kaip padėti gyvūnams geriau jaustis fejerverkų metu:
-Saugi vieta. Užtikrinkite, kad gyvūnas būtų jam saugioje vietoje, jei jis nori pasislėpti, leiskite tai padaryti. Gyvūnas jausis saugiausias ten, kur tamsu ir tylu.
-Užtikrinkite komfortą. Pasirūpinkite, kad gyvūnas turėtų savo mėgstamą guolį, žaislus ar kitus daiktus, kurie jam suteikia komfortą ir leidžia jaustis saugiau. Kai kurie gyvūnai taip pat ramiai jaučiasi, kai kartu yra šeimininkas, todėl būkite šalia augintinio, bandykite jį nuraminti.
-Gyvūnui pažįstami garsai. Pabandykite įjungti TV, jei jūsų augintinis jį mėgsta žiūrėti, galbūt tai nukreips jo dėmesį ir jis jausis ramiau. Taip pat tinka rami tyli muzika, kuri taip pat sumažina girdimą fejerverkų triukšmą.
-Papildai. Šiuo metu pasiūloje yra labai daug papildų, kurie skirti gyvūno raminimui, tai puiki išeitis, kuri tikrai veikia daugelį gyvūnų ir nepadaro žalos. Tik atminkite, kad papildus naudoti reikia jau prieš kurį laiką, kad tinkamai veiktų. Prieš pradedant naudoti papildus, pasitarkite su veterinaru.
-Žaidimai. Pasivaikščiojimai ar žaidimai su gyvūnu prieš fejerverkų pradžią gali padėti jam išsikrauti ir būti ramesniam.
-Nepalikite gyvūno vieno. Fejerverkų metu būkite su savo augintiniu, kad jis jaustųsi ramiai ir saugiai.
-Dresūra. Ilgalaikėmis priemonėmis galite stengtis pripratinti savo gyvūną prie fejerverkų garsų. Tai gali būti atliekama naudojant įrašytus fejerverkų garsus, kuriuos pamažu galite leisti gyvūnui, kad jis priprastų prie jų. Tačiau šis procesas reikalauja laiko ir kantrybės.
-Gyvūno stebėjimas: jeigu gyvūnas rodo labai stiprius nerimo ar baimės simptomus (pvz., pernelyg dreba, bėga, slepiasi, vemia, dūsta ar turi kitų jam neįprastų simptomų), pasitarkite su veterinaru dėl tinkamos veterinarinės pagalbos.
„Svarbu atsiminti, kad kiekvienas gyvūnas yra skirtingas, ir tai, kas veikia vienam, gali neveikti kitam. Todėl geriausia stebėti savo augintinį ir imtis priemonių, kurios jam tinka, kad sumažintumėte stresą ir padėtumėte jam išgyventi fejerverkų šaudymus“, – pabrėžė G. Linkė.