Nuo vasario 1-osios Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centre vėl prasidės darbas su rajono moki­niais. Jaunimas turės progos mokytis senųjų amatų, lavinti kūrybinius įgūdžius. Įgyta patirtimi su mokiniais dalinsis savo amato žinovai.

Nuo 2016 metų šiame krašto muziejaus padalinyje tęsiamos neformaliojo vaikų švietimo programos, skirtos įvairių amžiaus grupių mokiniams – nuo pirmoko iki gimnazisto. Arnetų name jie gali susipažinti su vytelių pynimo, vilnos vėlimo, tautinių juostų pynimo, medžio drožybos ir keramikos amatais, kurių subtilybes padeda perprasti sertifikuoti tautinio paveldo tradicinių amatų meistrai Birutė Šinkūnienė, Jūratė Atkočiūnienė, Loreta Steponavičienė, tradiciniai amatininkai Arūnas Gaučas ir Dalė Urbienė.

„Džiaugiuosi, kad mūsų centre turime žmonių, kurie taip nuoširdžiai puoselėja senuosius amatus ir savo žinias bei patirtį perduoda jaunajai kartai. Mums svarbu, kad vaikai prisiliestų prie tautinio paveldo, jį pamiltų, ir šios iš kartos į kartą perduodamos tradicijos išliktų. Per senuosius amatus galime atskleisti lietuviškąją tapatybę ir tuo būti įdomūs pasauliui“, – teigia Tradicinių amatų centro Arnetų name vadovė Regina Lukminienė.

Vaikų būna įvairių

Pagal neformaliojo vaikų švietimo programas amatų centre dirbama su daugiau nei pusšimčiu rajono vaikų. Vieni ateina praleisti laisvalaikio, pabando tai vieną, tai kitą užsiėmimą, o kiti taip susidomi tradiciniais amatais, kad užsiėmimus lanko ne vienus metus, kantriai ugdo savo įgūdžius ir pasiekia labai gerų rezultatų.

„Kad edukatorių darbas nenueina perniek, parodo respublikinis mokinių liaudies dailės konkursas „Sidabro vainikėlis“, kuriame mūsų paruošti mokiniai tampa prizininkais ar net nugalėtojais. Šiemet konkurse vėl dalyvaus mūsų gabiausi vaikai“, – atskleidžia pašnekovė.

Kurie amatai populiariausi?

Pastebima, kad vieni populiariausių – keramikos užsiėmimai. R. Lukminienės teigimu, vos pavyksta sutalpinti visus norinčius. Kiti užsiėmimai taip pat mielai lankomi tiek mergaičių, tiek berniukų. Net ir tradicines juostas pina ne vien mergaitės.

„Turime vieną dvyliktoką, kuris irgi įsitraukė į šį užsiėmimą, tai jam – kaip relaksacija, galimybė atitrūkti nuo kompiuterio ir intensyvių mokslų. Šiemet labai nustebino, kad medžio drožybą pasirinko daugiau mergaičių nei berniukų. Tikrai tai buvo netikėta“, – teigia centro vadovė.

Užsiėmimai nemokami

Tradicinių amatų centro neformaliojo vaikų švietimo programas finansuoja rajono savivaldybė, mokiniams nereikia mokėti nė cento. Nuperkamos visos reikalingos priemonės, tereikia, kad vaikai ateitų ir norėtų gilintis į senųjų amatų paslaptis. Per mėnesį numatyta dirbti po 8 valandas. Užsiėmimai tęsis nuo vasario iki birželio, po to, du mėnesius pailsėjus, nuo rugsėjo iki gruodžio.

Tradicinių amatų centro kolektyvas tikisi, kad pandemija labai neįsismarkaus, kitaip tektų nutraukti užsiėmimus, nes dirbti nuotoliniu būdu nėra galimybių, tačiau būtų ieškoma kitų būdų.

„Štai pernai kurį laiką negalėjome vykdyti veiklos, susitaupė pinigų, todėl vasarą vaikams surengėme stovyklą“, – kalbėjo R. Lukminienė.

Tautinio paveldo puoselėtoja sako, kad, norint išmokti amato, reikia laiko. Vaikai, neatradę savęs vienuose užsiėmimuose, jei yra vietų, gali pereiti į kitą grupę. Tradicinių amatų centro vadovė pasakojo, kad kai kurie vaikai, ypač jaunesnio amžiaus, pramokę amato, netgi dalyvauja mugėse, savo darbelius parduoda arba dovanoja artimiesiems ar draugams, pavyzdžiui, Kalėdų proga. Būna ir tokių mokinių, kurie, susidomėję senaisiais amatais, netgi planuoja rinktis ar jau pasirinko technologijų krypties studijas. Tai suteikia vilties, kad šimtmečius gyvavę tradiciniai liaudies amatai dar turi ateitį.


Dar yra laisvų vietų į tautinių juostų pynimo, vilnos vėlimo ir vytelių pynimo užsiėmimus.
Registracija tel. 8 645 05 168.

Panašios naujienos