Net nuo IV a. Lietuvoje žinoma tradicija vyti vytines juostas. Per amžius iki šių dienų išlikęs paprotys naujai atgimsta ir Kėdai­niuose, tradicinių amatų centre Arnetų name. Šio amato subtilybių kviečiami mokytis ne tik jauni žmonės, bet ir senjorai. 

Arnetų name moterys mokosi seno amato – vytinių juostų vijimo. Šio amato subtilybių jas moko sertifikuota meistrė L. Steponavičienė (kairėje).

Arnetų name moterys mokosi seno amato – vytinių juostų vijimo. Šio amato subtilybių jas moko sertifikuota meistrė L. Steponavičienė (kairėje).

Užsiėmimų metu jie susipažįsta su lietuvių tradicinių tautinių vytinių juostų spalvomis, raštais ir simbolika, pritaikymu kasdieniniame gyvenime.

Vietų skaičius labai ribotas
Pasak Arnetų namo vadovės Reginos Lukminienės, edukaciniai užsiėmimai organizuojami vykdant neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi projektą, kurį finansavo Kėdainių rajono savivaldybė.
„Šiais metais pagal esamas galimybes pasirinkome mokyti juostų pynimo ir juostų vijimo technikos. Užsiėmimams visus pageidaujančiuosius registruojame iš anksto, mat vietų skaičius labai ribotas – vienu metu gali pasipraktikuoti ne daugiau dešimties žmonių“, – sakė R. Lukminienė ir teigė besidžiaugianti, kad jau būta ne vienos grupės, kurių dalyviai ne tik pramoko vyti ir pinti, bet įgūdžius tobulina ir namuose savarankiškai.

Aktyviausios – senjorės
„Mano širdis labai džiaugiasi, kad yra aktyvių žmonių, kuriems viskas įdomu, kurie nori susipažinti su amatais, prisiliesti prie jų. Džiaugiamės, kad mokymus galime suteikti ne tik vaikams – atsiranda veiklių mamų, kurios nori viso to išmokti. Tačiau aktyviausios yra mūsų senjorės – jos gausiai registruojasi į užsiėmimus, mokosi, stengiasi“, – šypsojosi R. Lukminienė.
Su vytinių juostų vijimo technika ir subtilybėmis supažindina Loreta Steponavičienė, vytinių juostų sertifikuota amatininkė.
Ji kantriai ir pasitelkdama visas turimas žinias perteikia šio amato paslaptis. L. Steponavičienė šio amato moko ne tik suaugusiuosius, bet ir vaikus.
Užsiėmimus labai pagyvina aplinka – mat šiuo metu Arnetų name kaip tik vyksta paroda „Tradicinės juostos iš Vilių šeimos kolekcijos“. Parodos eksponatai – austos, vytos tradicinės, lietuviška simbolika papuoštos juostos.

Įdomu išbandyti naujas veiklas
Tradicinių amatų centre Arnetų name vykdoma ir daugiau prasmingų ir įdomių veiklų – organizuojamos įvairios paskaitos ir praktiniai užsiėmimai: visi norintieji galėjo pasimokyti rišti sodus, iš šieno daryti įvairias skulptūras, o po kelių savaičių, birželio 29-ąją, į Arnetų namus atvyks žolininkė iš Joniškio, kuri supažindins su naudingosiomis žolelių bei medaus savybėmis.
Besidarbuojančios aktyvios senjorės džiaugėsi, kad, gali įdomiai ir turiningai praleisti savo laisvalaikį. Ne viena teigė, kad įgijusios žinių čia, gavusios naudingų patarimų iš L. Steponavičienės, praktikuojasi namuose.
„Patinka išmokti kažko naujo, išbandyti save įvairiose veiklose, juk dabar turime nemažai laiko, tad malonu jį skirti sau, įgyti naujų pomėgių“, – šypsojosi besidarbuojančios moterys.

Panašios naujienos