Sunkmetis įnešė pokyčių į daugelį gyvenimo sferų. Net besiruošdami tradicinėms šventėms – Visų Šventųjų ir Vėlinių dienoms kraštiečiai sako per daug neišlaidaujantys, mirusiųjų atminimą šiemet kai kas pagerbs kiek kukliau nei įprasta.

Prie vienų didžiausių Kėdainių miesto Kauno g. kapinių prieš didžiąsias šventes kasmet išsirikiuodavo nemažai gėlininkų ir prekiautojų, siūlančių įvairiausių gėlių, puokščių, žvakių. Šiemet pasiūla mažesnė ir lankytojų kapinėse kol kas nedaug.

„Matot, vos einu, bet vistiek reikia į kapus ateiti mirusiųjų aplankyti. Dabar po žvakutę pastačiau, o per Vėlines jaunimas irgi atveš po žvakutę. Daug jų nestatom, nes taupom. Ir gamtą reikia saugoti.

O gėles dedu tik gyvas. Viržiai yra kaprizingi, ne bet kokioje žemėje auga, tad renkuosi chrizantemas, jos ilgiausiai stovi“, – sakė kapinėse sutikta Janina.

„Aš mėgstu kapus puošti gyvomis gėlėmis, visada, koks bebūtų oras, pamerkiu baltų rožių. Ankstesniais metais už jas mokėdavau po 1,50, šiemet – jau 2 eurai. Švenčių dienomis gal dar brangiau bus. Apskritai, viskas kažkiek pabrango. Taupome, bet kapus, kad ir kukliau, juk reikia papuošti“, – kalbėjo mamos ir vyro kapą tvarkanti Rima.

„Kiek išleidžiu pinigų Vėlinėms, neskaičiuoju. Gal 50 eurų ar daugiau susidarytų, nes turiu ne vienerias kapines aplankyti. Vienam kapui skiriu gėlių puokštę ir 4 ar 6 žvakutes. Dažniau perku keičiamus įdėklus.

Savo kapavietę akmenukais užpylėm. Ne dėl to, kad gėlės brangsta, o dėl to, kad nereikėtų atvažiavus pusę dienos ravėti, nes laikas dabar yra didžiausia vertybė. Atvažiuoji, žvakutę uždegi, padedi puokštę ir ramiai pabūni.

Tradicija lankyti kapus dar tikrai neišnyko, tiesa, ne visi žino, kaip reikia elgtis kapinėse. Teko matyti, kaip vyras, jau metuose, stovi prie kapo su kepure ant galvos ir su cigarete dantyse, kai kas net su šunimis ateina, bet aš kitaip buvau auklėjamas – tokiai vietai, kaip kapinės, turi būti rodoma pagarba“, – savo pastebėjimais pasidalijo Sigitas.

„Mama mus taip mokino pagerbti mirusiuosius –  būtina ne tik sutvarkyti kapus, bet ir nueiti užsakyti mišias už jų vėlę, kad ramiai ilsėtųsi. Meldžiamės už visus, kuriuos prisimename, su kuriais bendravome, ir už tolimesnius protėvius, kurių nė vardų nežinome. Neužmirštame savo mokytojų, kaimynų, bičiulių, nulenkiame galvas ir prie laisvės gynėjų, ir prie  iškilių medikų kapų. Ne žvakių ir gėlių gausa, o atmintis ir pagarba – štai, kas yra svarbiausia.

Jei neturi pinigų žvakutei ar gėlytei, tiesiog geru žodžiu paminėk mirusįjį, jei matai, kad ant kapo žolė bujoja, nepraeik, išrauk, net jei tai ir svetimas kapas. Štai kokios vertybės mums įskiepytos, taip auklėjame ir savo vaikus, anūkus“, – besidarbuodama kapinėse kalbėjo Veronika.

Kaip puošti kapavietę yra kiekvieno žmogaus reikalas, tačiau aplinkosaugininkai ragina rinktis ekologiškesnį būdą.

Nebeperka tiek, kiek anksčiau

„Darbo dienomis perkamumas labai vangus. Nežinau, kas čia nutiko, pirkėjų beveik nėra. Gal žmonės laukia švenčių?

Gėlės nėra brangios – chrizantemų kelmelis nuo 2 iki 4 eurų. Turim įvairių spalvų, bet populiariausios yra baltos. Karališkos chrizantemos vazonėliuose kiek brangesnės – po eurą už žiedą. Perka, bet tikrai mažiau nei anksčiau“, – guodėsi pardavėja.

„Jau daug metų prekiauju savo pačios užaugintomis gėlėmis, ir galiu pasakyti, kad sunkmetis išties pasijautė. Ir pačių pirkėjų sumažėjo, ir ėmė žmonės labiau taupyti. Kainas palikome tokias pat kaip pernai, nes jei prašytume brangiau, visai niekas nepirktų. Prieš kurį laiką labiau pirko vienspalvius viržius arba jų mixus (2,5–4 Eur už vnt.), o šiuo metu labiau nori chrizantemų (kelmelis 2–8 Eur, karališkos iki 15 Eur), o, pavyzdžiui, našlaitės tik po 50 centų, bet jų niekam nebereikia, teks visai jų nebeauginti. Apskritai, gėlininkams kasmet vis sunkiau išsilaikyti, kai kas net visai atsisako tokio verslo, nes nebeapsimoka.

Nemažai kapaviečių yra uždengtos plokštėmis arba užpiltos skaldele, tad ir gėlių jau daug nereikia. Pasodina po 2–4 viržius ar chrizantemos kelmelį ir viskas. Perkamumo šiemet nėra“, – teigė kita gėlininkė.

Dar viena prekiautoja irgi sakė pastebėjusi, kad šiemet žmonės dažniausiai perka pačias pigiausias žvakes po 1,5 ar 2 eurus, arba įdėklus po eurą. Retas kuris ieško išskirtinių žvakidžių, nes jos brangios.

„Kas mėgsta merkiamas gėles, perka chrizantemų šakelę ar rožes po 2,50 (mažesnės rožės po 2 eurus). Renkasi žmonės ir dirbtinių gėlių puokštes, nes bijo, kad gyvos gėlės nenušaltų ir nebūtų pinigai perniek nuėję. Žinoma, pasitaiko pirkėjų, kurie gali sau leisti mokėti ir 15 eurų už žvakę, bet tokių nėra daug“,  – pasakojo moteris.

Prekiautojai viliasi, kad bent savaitgalį ar šventinėmis dienomis prekyba pagyvės.