Išgirdusi tokį klausimą iš Vilniaus į Kėdainius traukiniu atvykusi Ginta Žemaitaitytė, judanti tik neįgaliojo vežimėliu, perklausė: „O jūs norite nuoširdaus ar gražaus atsakymo?“ patikslinta, kad reikalingas nepagražintas atsakymas, moteris neslėpė: „Neįgaliojo vežimėliu Kėdainiuose be palydovo judėti labai sudėtinga, o daugelio vietų tiesiog neįmanoma pasiekti.“
Šią savaitę Kėdainiuose buvo galima sutikti netradicinę ekskursantų grupę. Joje buvo per dvidešimt neįgaliųjų, kurių didesnė pusė juda tik neįgaliųjų vežimėliais.
„Lietuva be slenksčių“
Netradicinę išvyką iš Vilniaus į Kėdainius traukiniu surengė Lietuvos žmonių su negalia sąjungos Vilniaus neįgaliųjų dienos centro darbuotojai. Jie norėjo pažiūrėti, kaip tokį kelią gana dažnai sekasi įveikti jų centro narei, judančiai neįgaliojo vežimėliu.
„Kelionės tikslas – pamatyti neįgaliųjų ir žmonių, turinčių kitų specialiųjų poreikių, pavyzdžiui, tėvų su vaikų vežimėliais, senjorų, turistų dviratininkų, galimybes keliauti po Lietuvą jiems patogiausia transporto priemone – traukiniais. Be to, norime įvertinti mažesnių Lietuvos miestų turistų lankomų vietų pasiekiamumą, pritaikymo universalumą bei sudaryti žmonėms su judėjimo negalia tinkamus patogius turistinius maršrutus. Kėdainiai – tik vienas iš mūsų planuojamų aplankyti miestų. Norime per vasarą susiruošti į kuo daugiau tokių išvykų. Tačiau vien mūsų norų neužtenka, reikia ir pagalbos. Esame labai dėkingi Kėdainių rajono merui Sauliui Grinkevičiui, kuris parėmė mūsų kelionę ir žada su kolegomis kitų rajonų merais tartis, kaip būtų galima palengvinti neįgaliųjų keliones visuomeniniu transportu. Mūsų organizuojama akcija „Lietuva be slenksčių“ yra noras atkreipti visuomenės dėmesį į sunkiai judančius“, – sakė kelionės koordinatorė Rūta Drąsutytė-Čepienė.
Stebisi naujų objektų neuniversalumu
Neįgaliųjų grupė bandė įveikti dažniausiai Kėdainių krašte siūlomą maršrutą – apžiūrėjo senamiestį ir aplankė Pelėdnagiuose esantį „Pelėdų“ bei Nociūnų bendruomenės įkurtą „Muilinyčios“ teminius kaimus.
„Labai gaila, bet mes negalime pasakyti, kad Kėdainiai draugiškas miestas neįgaliesiems. Stebina tai, kad jūsų krašto vadovai iš statybininkų nesugebėjo išreikalauti tiksliai perskaityti įstatymus ir objektus įrengti taip, kaip pridera. Aplankėme tik pernai rudenį atidarytą naujai sutvarkytą Ramybės skverą, tačiau jame judėjimas neįgaliųjų vežimėliais yra neįmanomas. Gaila, kad nauji projektai padaryti neraštingai. Architektai ir statybų skyrių atsakingi specialistai turi matyti plačiau. Mes atvažiavome, pabandėme kažką pažiūrėti: jei pavyko, pasidžiaugėme, jei nepavyko, nuliūdome. O šio krašto žmonėms, judantiems vežimėliais ir turinčiais specialių poreikių, reikia gyventi kasdien. Tikiuosi, kad ateityje tokių klaidų bus išvengta. Mano pasiūlymas paprastas – darote projektą, pasikvieskite neįgaliųjų. Jei jiems judėti patogu, vadinasi, viskas padaryta gerai. Mes nenorime gyventi su penkiomis auklėmis. Mes norime būti savarankiški“, – savo įspūdžiais po pasivažinėjimo po Kėdainius išsakė Ginta Žemaitaitytė.
Pramogas pritaikė neįgaliesiems
Nuvykę į teminius Kėdainių krašto kaimus neįgalieji susidūrė su labai šiltu priėmimu. „Mes dar ne viską savo bendruomenės centre esame užbaigę. Aplinką tik tvarkome, tad sunkiai judančiųjų pastabos mums yra labai reikalingos. Mūsų „Muilinyčia“ su kiekviena diena sulaukia vis didesnio susidomėjimo. Tokia grupė mums nepasirodė iššūkis. Tiesiog programą kiek supaprastinome ir pakeitėme kai kuriuos žaidimus. Norint galima viską padaryti, kad svečiai jaustųsi patogiai“, – sakė Nociūnų bendruomenės centro vadovė Vaida Stanevičienė.
Kraštiečiai kantrūs ir nesiskundžia
Svečių iš Vilniaus grupę priėmę Kėdainių paraplegikų asociacijos nariai sakė įpratę prie gyvenimo Kėdainiuose ir didelių problemų nematą. Elena Stagniūnienė su didele padėka kalbėjo apie savo vyrą Elmuntą, kuris moteriai padeda pasiekti visus norimus taškus. „Mašiną vairuoju pati, tačiau vyras paduoda vežimėlį, jį nustumia iki reikiamų kelionių tikslų. Tikrai nesėdžiu namuose, turiu įvairių veiklų, mėgstu keliauti. Vienur būna patogiau, kitur sudėtingiau. Skųstis nemėgstu“, – sakė E. Stagniūnienė.
Kėdainių paraplegikų asociacijos vadovė Alma Margevičienė paantrino, kad kėdainiečiai yra kantrūs. „Mes vienijame beveik šimtą narių. Iš jų nusiskundimų negirdžiu. Buvo noras įrengti kai kuriose vietose neįgaliųjų automobilių stovėjimo vietas, tai paprašėme ir tai padaryta. Jei kas kreipiasi su kokiomis problemomis, visada stengiamės padėti“, – sakė A. Margevičienė.
Su neįgaliaisiais pabendravęs rajono meras Saulius Grinkevičius įsiklausė į jų pastabas ir sakė ateityje stebėsiąs, kad visi objektai būtų įrengti tinkamai: „Tikrai nedirbsime tik dėl pliusų. Kėdainiuose patogu turi būti gyventi visiems.“