Šį sekmadienį, kai iki Velykų bus likusi tik savaitė, katalikų bažnyčiose bus minimas Kristaus kančios sekmadienis, labiau žinomas kaip Verbų sekmadienis. Tądien žmonės į bažnyčias nešis po verbą, tam, kad ją kunigas pašventintų.

Pagal šimtmečius gyvuojančią tradiciją katalikai Verbų sekmadienį mini Biblijoje aprašytą Kristaus įžengimą į Jeruzalę. Tada jį žmonės sveikino kaip Dievo siųstąjį Mesiją ir tiesė jam ant kelio drabužius, palmių šakeles.

Prisimenant šiuos įvykius, 5-ajame amžiuje bažnyčios liturgijoje pradėta šventinti palmes, vėliau verbas. Šis paprotys, kaip ir Verbų procesijos, išsaugotas iki šių laikų.

Kovo 24 d., sekmadienį, Kėdainių Šv. Juozapo bažnyčioje šv. Mišios aukojamos 8.00, 10.00 ir 12.00 val. Per visas šv. Mišias bus šventinamos verbos, o 12.00 val. bus einama Verbų procesija aplink bažnyčią.

Šv. Jurgio bažnyčioje Kristaus kančia bus minima mišiose 10.00 val. ir Sumoje 12.00 val. Bus šventinamos Verbos ir einama Verbų procesija.

Verbų būna įvairių

Labiausiai Lietuvoje yra paplitusi paprastoji verba – puokštelė suskinta iš gluosnio ar kadagio šakelių. Tradiciškai šventinamos įvairių gluosnio medžių atmainų šakelės.

Populiariausios blindės ir žilvičio šakos. Blindė ypač puošni, nes dar prieš lapų išsiskleidimą pasipuošia ,,kačiukais”. Visada žaliuojantis kadagys irgi vienas pagrindinių verbos komponentų. Kai kas tų augalų puokšteles papuošia gėlės žiedeliu ar kokiu kaspinėliu.

Ne mažiau populiarios ir rištinės verbos, kurias savo rankomis kuria amatininkai ar gėlininkai. Tokioms verboms yra naudojami įvairūs džiovinti žolynai: sausos lauko, miško, vandens ir darželio gėlės, javai. Vieni nori išsaugoti natūralias spalvas, kiti – žolynus specialiai padažo.

Kokios bebūtų verbos, jos būtinai turi būti pašventintos. Grįžus iš bažnyčios įprasta šventinta verba paplakti artimuosius, kad šie gyvi ir sveiki sulauktų Velykų, o tada verba merkiama į vazelę ar dedama prie kokio švento paveikslo.

Pagal tradiciją verbą reikia laikyti namuose iki kitų metų Verbų sekmadienio, o senąją tądien patariama sudeginti, išmesti į šiukšliadėžę nevalia.

Kėdainių mugės“ inf.

Asociatyvi nuotr.