Jau du dešimtmečiai, kaip Kėdainių Didžiosios Rinkos aikštė yra atgavusi savo tikrąjį, istorinį, veidą. Tačiau vis dar atsiranda norinčiųjų grąžinti istorinę miesto rotušės aikštę į sovietmetį – apsodinant ją medžiais.

Ar nepakils ranka Kėdainių rajono valdantiesiems Didžiąją Rinką paversti skveru? Ar nesugalvos dar prieš rinkimus koks politikierius vandens pramogas senamiesčio aikštėje įrengti?

Kėdainių Didžiosios Rinkos aikštė – viena iš aikščių, išsaugojusių XVII a. laikų suplanavimą. Šalia jos susitelkusios istorijos, kultūros vertybės ir senieji XVI – XVII a. pastatai: buvę stiklių namai, pirklio Šaflerio namas, burmistro Jurgio Andersono namas, rotušė.

Dabar aikštėje vyksta įvairūs kultūriniai miesto renginiai.

Sovietmečiu paversta skveru

“<…> autentišką vaizdą aikštė prarado per 1959–1961 m. rekonstrukciją. Jos pakraščiuose ir viduryje buvo pasodinta istorinei erdvei nebūdingų medžių ir krūmynų, pastatyta informacinių stendų, aikštė padengta asfaltu. Po rekonstrukcijos aikštė tapo skveru ir juo buvo iki 1974 m.<…>, – apie Kėdainių Didžiosios Rinkos aikštę rašė, 2016 ir 2017 m. tyrinėjimus joje įvykdęs, archeologas a. a. Algirdas Juknevičius. – Dabartinis vaizdas aikštei suteiktas 2004–2005 m., iškirtus dalį medžių, padengus aikštę betoninėmis trinkelėmis su lauko riedulių intarpais, pastačius šiaurinėje dalyje paminklą Jonušui Radvilai.”

Didžioji Rinka atnaujinta iš pagrindų

2017-ais metais, rajonui vadovaujant merui Sauliui Grinkevičiui, didžiausią miesto aikštė buvo atnaujinta iš pagrindų. Senos komunikacijos pakeistos naujomis, perkloti vamzdynai.

Aikštė išklota granito plokštėmis. Tik kai kuriose vietose, pagerbiant miesto istoriją buvo palikti iki šiol buvęs lauko akmenų sudėlioto grindinio epizodai.

Rotušės aikštė – ne parkas

Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis pasidalijo nuotraukomis iš Kėdainių krašto muziejaus archyvų, kuriose Kėdainių Didžiosios Rinkos aikštė užfiksuota įvairiuose laikmečiuose.

R.Žirgulis.

„Čia visiems aišku, kad negalima buvo palikti to parkelio, kuris buvo padarytas sovietmečiu, net nežinau, ką šiuo klausimu ir sakyti, – apie idėją apsodinti Kėdainių Didžiosios Rotušės aikštę medžiais, sako istorikas. – Logika paprasta – nė viename Europos mieste, pagrindinėje miesto aikštėje, kurioje stovi rotušė, nėra medžių ar kažkokio parko. Tai – turgaus vieta, vieša plyna vieta renginiams. Ar jūs nuvažiuotumėte į Krokuvą, ar Briuselį, rotušių aikštėse nėra medžių.

Mūsų rotušės aikštė nėra didelė. Jei dar apsodinsime ją medžiais, tai kas bus – miškas?“

Ko norime: teisybės ar sovietmečio?

Ilgametis Kėdainių rajono savivaldybės vyr. architektas Vytautas Kundrotas prisimena ir kaip Didžiosios Rinkos aikštė sovietmečiu virto skveru, ir kaip palaipsniui atgavo savo tikrąjį veidą.

Pasak jo, tarybiniais laikais, kai dar ir rajono Vykdomasis bei Partijos komitetai buvo įsikūrę šalia Didžiosios Rinkos, dabartinės bibliotekos pastate, kažkuriam iš vadovų kilusi mintis, jog gyventojams vasaromis saulė plieskia einant per aikštę, reikia ją apsodinti medžiais. Taip tada Kėdainių Didžioji Rinka virtusi skveru su viešuoju tualetu.

Architektas neslepia, kad viltis grąžinti Kėdainiams Didžiosios Rinkos aikštę jam sužibusi vos Lietuvai atgavus nepriklausomybę.

Jis primena, kad aikštė gaivinti buvo pradėta dar merui Vigimantui Kisieliui vadovaujant savivaldybei (1995-1997 m.)..Tuomet buvę pašalinti pirmieji medžiai, paliktos buvo tik liepos aplink aikštės perimetrą.

V. Kundrotas sako, jog užbaigiant Didžiosios Rinkos rekonstrukcijos darbus, medžių pašalinimui neprieštaravę net ir gamtosaugininkai, nes nė vieno visai sveiko medžio ten jau nebuvę.

V.Kundrotas.

Šiuo metu Didžiosios Rinkos aikštė yra tokia, kokią ją suprojektavo kauniečiai architektai Rytis Vieštautas ir Regina Tumpienė. Beje, R. Vieštautas šiandien vadovauja Kėdainių r. savivaldybės architektūros ir urbanistikos skyriui.

Paklaustas, ar netrūksta žalumos, medžių pavėsio Didžiojoje Rinkoje, architektas V. Kundrotas atsakė, jog kalbas apie medžius Didžiojoje Rinkoje laikas nuo laiko vis išgirstantis.

„Tai ko mes norime istorinėje aikštėje, kurioje stovi miesto rotušė, vykdavo turgūs, kariuomenės paradai – teisybės ar sugrąžinti sovietizmą?“, – retoriškai klausia buvęs ilgametis vyriausiasis Kėdainių rajono architektas.

Viršelio nuotr.: Kėdainių Didžioji Rinka („K. m.” archyvo nuotr. / fotografas Algimantas Barzdžius)