Beveik visose kapinėse yra nelankomų kapų, kuriais mirusiųjų artimieji nebesirūpina, o kartais galbūt ir rūpintis nebėra kam. Nuo šiol rajone įsigaliojo tiksli tvarka, pagal kurią kapavietės per nustatytą terminą bus pripažįstamos neprižiūrimomis, o jomis galės rūpintis kiti žmonės, kurie vėliau galės gauti leidimą laidoti toje vietoje.

Tvarko seniūnijos ir savanoriai

Skaičiuojama, kad Lietuvos kapinėse yra apie dešimt procentų apleistų kapaviečių, netrūksta jų ir mūsų rajone.
„Neprižiūrimų kapų labai daug, ypač senose laidojimo vietose. Kai kurie jau ir be paminklų arba, jei akmeninis paminklas dar likęs, tai užrašai visiškai nusitrynę, pavardės nebeįskaitomos“, – sakė Kėdainių miesto Kauno gatvės kapinių prižiūrėtoja Vitalija Paliovkina.

Pasak aštuonerius metus šį darbą dirbančios moters, apleistus kapus nušienauja seniūnijos darbininkai, atvažiuodami pjauti žolės kapinių teritorijoje, taip pat kai kuriuos prieš Vėlines ar Motinos dieną tvarko savanoriai, moksleiviai. Kai kurie giminaičiai, išvykdami gyventi į užsienį, pasirūpina paliekamais kapais – paprašo, kad juos tvarkytų kiti žmonės.

Kėdainių rajono savivaldybės taryba priėmė Tolesnio laidojimo Kėdainių rajono savivaldybėje esančiose pripažintose neprižiūrimose kapavietėse tvarkos ir sąlygų aprašo pakeitimus, kuriais tiksliau nei iki šiol įvardinta, kaip turi būti elgiamasi su neprižiūrimomis kapavietėmis.

Nustatyti tikslūs terminai

Pagal šią tvarką, jeigu kapavietė netvarkoma ilgiau kaip metus (apaugusi žolėmis, paminklas ar antkapis suirę arba jų iš viso nėra), kapinių prižiūrėtojas raštu įspėja už jos priežiūrą atsakingą asmenį ir nurodo kapo nesutvarkymo pasekmes. Jeigu per metus nuo tokio įspėjimo įteikimo dienos pokyčių į gerąją pusę nebus, kapinių prižiūrėtojas per 5 darbo dienas raštu informuos savivaldybės vykdomąją instituciją apie galbūt neprižiūrimą kapą ir pateiks jo duomenis, jeigu jie žinomi.

Tuomet duomenys apie tokią kapavietę bus paskelbiami savivaldybės interneto svetainėje. Nurodomas kapinių pavadinimas, adresas, kapavietėje palaidotų asmenų pavardės, laidojimo datos, laidojusio ir atsakingo už kapavietės priežiūrą asmens vardas bei pavardė, gyvenamoji vieta – žinoma, jei tokie duomenys yra. Taip pat būtina informuoti, kokioje seniūnijoje yra kapinės bei nurodyti darbuotojus, į kuriuos galima kreiptis.
Nuo tos dienos kapas bus stebimas: specialiai sudaryta komisija jį apžiūrės ne rečiau kaip 3 kartus per metus ir ne dažniau kaip kas 3 mėnesius. Jei kapas nebus tvarkomas, ne anksčiau kaip po 2 metų ir ne vėliau kaip po 3 metų komisija kapavietę pripažins neprižiūrima, o apie tai per tris darbo dienas paskelbs savivaldybės interneto svetainėje.

Perduos kitiems

Jei atsiras žmonių, pageidaujančių prižiūrėti netvarkoma paskelbtą kapavietę, jie turi per 20 darbo dienų po minėto sprendimo paskelbimo internete raštu kreiptis į savivaldybės vykdomąją instituciją ar jos įgaliotą asmenį. Pirmenybė bus teikiama giminaičiams. Gavę tokią teisę asmenys vėliau, laikantis nustatytos tvarkos, gali gauti leidimą laidoti joje arba, po mirties patys būti joje palaidoti.

Laidoti neprižiūrimoje kapavietėje galima tuomet, jei tai leidžia Kapinių tvarkymo taisyklės ir jei praėjo ne mažiau kaip 25 metai nuo kapo ramybės laikotarpio pabaigos.

Jei asmenų, pageidaujančių rūpintis neprižiūrimu kapu, neatsiras, kapą toliau prižiūrės atsakingas asmuo teisės aktų nustatyta tvarka.

Ši tvarka netaikoma kapavietėms, įrašytoms į Kultūros vertybių registrą.

Panašios naujienos

One Response

  1. Zoliapjoves kaina

    Liūdna, kad apleistų kapaviečių daugėja. Nors turbūt nenuostabu kai tiek žmonių yra emigravę iš šalies. Bent žolę kas nupjautų tiems apleistiems kapeliams, kaip kad prižiūrimi partizanų, karių kapai.

    Atsakyti

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.