Praėjo dar vieni paženklinti įvairių gyvenimo įvykių metai. Vieniems 2022 m. įsimintini gimimu, santuoka, kitiems ištuoka ar net mirtimi. Tradiciškai, pasibaigus metams, su Kėdainių rajono Civilinės metrikacijos ir archyvo skyriaus vedėja Gaiva Petrauskiene kalbamės ne apie žmonių gyvenimo istorijas, bet apie jų gyveni­mą skaičiais. Kaip ir kasmet daugelį dominanti rajono gyventojų statistika – kiek praėjusiais metais rajone gimė, mirė, susituokė, išsituokė ir pan.

Dviem vaikais gimė mažiau

2022 m. rajone užregistruoti 388 gimimai ir tai yra dviem gimimais mažiau nei 2021 m. „Tikėjausi, kad pernai gimimų bus daugiau, bet gruodžio mėnuo „pakišo koją“ – užregistruota mažiausiai gimimų iš visų dvylikos mėnesių. Gruodį užregistruoti 24 gimimai, kai kitais mėnesiais buvo registruojama nuo 30 iki 40,“ – pastebi rajono CM ir archyvo skyriaus vedėja Gaiva Petrauskienė.

Praėjusiais metais gimė 193 mergaitės ir 195 berniukai, kai 2021 m. žymiai daugiau buvo berniukų: 218 ir 172 mergaitės. Pernai gimė 3 dvynukų poros, 2021 m. – 4. Jauniausia mama – 16-kos metų, tėtis – 17-kos. Pernai daugiau užregistruota tėvysčių – t. y. užregistruotas 151 gimimas pripažįstant tėvystę, užpernai šis skaičius buvo mažesnis – 128 atvejai. Pernai 19 kūdikių gimimų užregistravo vienišos mamos, 2021 m. tokių atvejų būta 18.

Kėdainių rajono CM ir archyvo skyriaus vedėja Gaiva Petrauskienė atkreipė dėmesį, jog praėjusiais metais sutuokta daugiau porų, mirė mažiau rajono gyventojų. (A. Raicevičienės nuotr.)

Iš 388 užregistruotų gimimų 69 gimimai užregistruoti užsienyje. Daugiausia Kėdainių rajono gyventojų vaikų gimė Jungtinėje Karalystėje – 31, Airijoje – 9, Vokietijoje – 7, Norvegijoje – 6, Ukrainoje – 5, Suomijoje – 2, Rusijoje – 2 ir po 1 kraštietį gimė Islandijoje, Nyderlanduose, JAV, Šveicarijoje, Italijoje, Indonezijoje bei Danijoje.

Populiariausių vardų yra ir mūsų rajone

Pagal Lietuvos statistiką, 2022 m. Lietuvoje populiariausi mergaičių vardai buvo Sofija, Amelija ir Emilija. Kėdainiuose populiariausių vardų trejetukas neatitinka Lietuvos statistikos. Populiariausi mergaičių vardai Kėdainiuose – Tėja ir Iglė. Šiuos vardus tėvai suteikė po šešis kartus. Populiariausių vardų penketuką užbaigia Luknė, Gabrielė ir Kotryna.

Populiariausių Kėdainių rajono berniukų vardų penketukas atitinka Lietuvos populiariausių vardų statistiką ir jie išsirikiavo taip – Benas, Markas, Kajus, Matas ir Lukas.

Dvejus iš eilės metus užbaigė Mykolai

Kiekvienais metais išrenkami patys rečiausi vaikų vardai. Pernai iš mergaičių tai buvo Emerita, Erilė, Klėja, Serafima, Dineira, Alaja, Ojūna ir Zimal.

Iš berniukų vardų rečiausi – Karatas, Haronas, Džeikobas, Itanas, Naelis, Bjornas ir Aranas.

„Registruodami paskutiniųjų metų gimimus, pastebėjom įdomų sutapimą, jog 2021 m. paskutinis gimęs kūdikis buvo registruotas Mykolo vardu. 2022 m. paskutinis gimęs berniukas taip pat buvo Mykolas. Žiūrėsim, koks vardas bus užregistruotas 2023 metų gale,“ – šypteli pašnekovė.

(Asociatyvios nuotr.)

Pandemijos paženklinti metai

Kaip sako rajono Civilinės metrikacijos ir archyvo skyriaus vedėja Gaiva Petrauskienė, dar prisimename, kad 2022 m. buvo paženklinti pandemijos. Gegužės 1 d. šalyje nustojo galioti valstybės lygio ekstremalioji situacija bei reikalavimas uždarose patalpose dėvėti apsaugines veido kaukes. To sprendimo ypač laukė jaunavedžiai, kad Kėdainių miesto rotušėje vestuvių ceremonijos metu galėtų nusimesti veido kaukes. „Iki tol visi jaunavedžiai, jų palyda, artimieji bei svečiai privalėjo būti su kaukėmis ir be jų nebuvo įleidžiami į salę. Pamiršusiems kaukės buvo duodamos vietoje. Tačiau ypatingu momentu, kada jaunavedžiai, sumainę žiedus, sveikindavo vienas kitą, trumpam veido kaukes mes leisdavom nusiimti, juk tie žmonės nebe svetimi, o viena šeima. Po to kaukes jie vėl užsidėdavo,“ – pandemijos meto reikalavimus prisiminė pašnekovė.

Išvažiuojamųjų santuokų metu apsauginės veido kaukės vestuvių ceremonijos dalyviams nebūdavo privalomos.

Susituokė 26 poromis daugiau

2022 m. buvo užregistruota 26 santuokomis daugiau nei 2021 m. – t. y. 266 santuokos, o 2021 m. – 240.

Kėdainių miesto rotušėje susituokė 196 poros, užsienyje – 30 porų (po to jos buvo įtrauktos į rajono CMS apskaitą) ir dar 40 porų susituokė Kėdainių rajono bažnyčiose, jos vėliau irgi įtrauktos į apskaitą.

Jaunavedžiai, kaip jau minėta, vestuvių ceremonijai dažniausiai rinkosi Kėdainių miesto rotušę, taip pat tuokta ir Rotušės kiemelyje, Tautvydo dvare, sodybose „Pas bitininką“, Varnupėje, Augustinavičių sodyboje, Noreikių sodyboje, „Medžiotojų sostinėje“, Akmenių dvare ir kavinėje „Medėja“, kuri yra Šėtos miestelyje.

Jau nebestebina ir tapo įprasta, kad moteris po santuokos savo pavardę keičia į vyro ir šiai prideda galūnę -ė vietoj įprastos priesagos -ienė. Iš 266 susituokusių 51 moteris pasirinko vyro pavardę su galūne –ė, nerodančia šeiminės padėties.

Išvažiuojamųjų santuokų rekordas

Iš viso pernai užregistruota 19 išvažiuojamųjų santuokų. Ir tai yra didžiausias per metus fiksuotas tokių santuokų skaičius nuo 2009 m., kai atsirado būtent ta tvarka, leidžianti tuokti ne Civilinės metrikacijos skyriuje. Dažniausiai per metus būdavo 5, 8 bei 10 išvažiuojamųjų vestuvių ceremonijų. Pernai sutuoktos dvi nepilnamečių poros, paminėti dviejų porų 50-ties metų santuokinio gyvenimo jubiliejai – Auksinės vestuvės. Į rajono civilinę metrikaciją neatvyko 26 poros, kurios dėl kažkokių priežasčių atsiėmė prašymus tuoktis.

Jau priimta prašymų 2023-tiesiems

Dar pernai 2023-tiesiems metams rajono CM ir archyvo skyrius jau priėmė 33 prašymus santuokai registruoti, iš jų dvi – išvažiuojamosios santuokos. Jaunavedžių pasirinktos populiaresnės datos – tai 2023 03 03, taip pat 2023 03 23.

„Pas mus galima tuoktis nepaisant savaitės dienos. Tuokiame kiekvieną dieną, kada pageidauja jaunieji, išskyrus sekmadienį. Turėjome santuokų, kurios buvo įregistruotos ir pirmadienį, įsimintinos vestuvių datos skaičių deriniu – 2022 12 12 bei ketvirtadienį – 2022 12 22. Šiomis dienomis nebuvo antplūdžio – užregistruota tik po dvi santuokas. Iš viso gruodžio mėnesį turėjome 16 santuokų, 3 iš jų buvo paskutiniąją metų dieną,“ – teigė pašnekovė.

Gaiva Petrauskienė pagarsino LR teisingumo ministerijos sprendimą nuo 2023 m. sausio 1 d. nebeviešinti besituokiančiųjų pavardžių. Mat tiems jaunavedžiams, kurie paduos prašymus ir tuoksis jau šiais metais, nebereikės viešai skelbti savo pavardžių, kas iki šiol buvo daroma rajono savivaldybės tinklalapyje. Likus dviem savaitėms iki santuokos būdavo skelbiami besituokiančiųjų sąrašai. Dabar tos prievolės nebelieka ir tokie skelbimai nebebus daromi.

Pernai išsituokė daugiau

2022 m. buvo užregistruota ir daugiau ištuokų – 137, o 2021 m. jų buvo 123. Iš pernai užregistruotų 137 ištuokų 17 užregistruota užsienyje.

2022 m. dėl vardo ir pavardės pakeitimo kreipėsi 48 asmenys, vien tik vardą keitė 5, tik pavardę – 40, vardą ir pavardę – 3.

Nuo 2022 m. gegužės 1 d. atsirado galimybė pasikeisti ir tautybę, nes iki to laiko nebuvo teisės akto, kuris reglamentuotų būtent tautybės pakeitimą. Tačiau tokių prašymų nebūta daug – vos keli, tikrai ne antplūdis.

Taip pat nuo 2022 m. gegužės 1 d. atsirado galimybė norintiems pasikeisti vardo ar pavardės rašybą originaliais, ne lietuviškais, bet lotyniškais rašmenimis (raidės w, x, q), kokie, tarkim, yra sutuoktinio pavardėje. Tačiau tokių variantų irgi nebuvo daug.

Užregistruota mažiau mirčių

2022 m. buvo užregistruota mažiau mirčių – 841, kai 2021 m. – 956. Mirčių būtų buvę dar mažiau, jeigu ne išskirtinis gruodžio mėnuo. Jei vidurkis būdavo apie 60 mirčių per mėnesį, tai gruodžio mėnesį buvo užregistruotos net 106 mirtys, vien tarpušvenčiu – nuo gruodžio 27 iki 31 d. – užregistruotos 33 mirtys.

Pernai užfiksuotos 442 moterų ir 399 vyrų mirtys, užregistruoti 23 atvejai, kai žmogus mirė užsienyje: 5 Jungtinėje Karalystėje, 5 Vokietijoje, 4 Airijoje, 2 Danijoje, 2 Ukrainoje, po 1 Čekijoje, Bulgarijoje, Latvijoje, Švedijoje ir Norvegijoje. Dažniausia mirties priežastis – širdies ir kraujagyslių ligos (468), vėžiniai susirgimai (148), nelaimingi atsitikimai (48), nuo COVID-19 ligos (30).

Šių metų naujovės

Nuo 2023 m. sausio 1 d. tėveliai, kurie yra nesusituokę, dėl tėvystės pripažinimo, gimus vaikui, gali tiesiai kreiptis į Civilinės metrikacijos įstaigą, kur vaikutis yra užregistruojamas ir iš karto pripažįstama tėvystė – nereikia eiti pas notarą.

Nuo šių metų sausio 1 d. dėl santuokos nutraukimo galima kreiptis į notarą, jeigu nėra nepilnamečių vaikų. Nutraukęs santuoką, notaras siųs pranešimą į Civilinės metrikacijos skyrių, kur ištuokos faktas bus įtrauktas į apskaitą.