Kone šimtmetį puoselėjama tradicija – Velykų antrosios dienos prausimas Surviliškio seniūnijoje Užupės kaime, buvo tęsiama ir šiemet, balandžio 10-ąją, pirmadienį. Nuo ankstaus ryto tėvų ir senelių tradicijų puoselėtojai kartu su Kėdainių kultūros centro Surviliškio skyriaus darbuotojais lankydami Užupės kaimo gyventojus, juos prausė vandeniu, linkėdami gero derliaus, laimės ir sveikatos. O vidurdienį šio ir aplinkinių kaimų gyventojus pakvietė į velykinę popietę. Visų nuotaika buvo puiki, juo labiau, kad ir pati gamta dovanojo pavasariškai šiltą orą.

Velykinis prausimas – išskirtinėje vietoje

Kėdainių kultūros cento Surviliškio skyriaus vadovė Nijolė Dilkienė pasakojo, jog ankstų Velykų antrosios dienos rytą buvo nuprausti beveik visi užupiečiai. Velykinis prausimas Užupėje – tai vienintelė išlikusi tradicija Lietuvoje.

Šiais metais Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą papildė 7 nauji reiškiniai, tarp kurių – Velykų antros dienos prausimas Užupės kaime, Kėdainių rajone.

,,Aplankėm kiekvieną gryčią, gal tik kokių trijų namų neaplankėme, kurių gyventojai iš anksto buvo perspėję, kad neitume, nes bus išvykę ar dėl kitų aplinkybių nenorėjo, kad ateitume. Mes gerbiame kiekvieno valią bei privatumą ir tiesiog nesigilinam, kodėl mūsų nelaukia. Bet tuos, kurie laukė namuose, visus nuprausėme. Vienuose namuose buvo daugiau žmonų, kitur radom po vieną. Ir miegančius nuprausėm.

Turim ir naujakurį Užupėje, ir jį aplankėm, nuprausėm, paaiškinom, ką reiškia šis paprotys. O jis atsakė: ,,aš jau skaičiau apie tokią tradiciją“.

Kai užsukom pas vienus ūkininkus, buvo atvažiavęs pienovežis iš ,,Pieno žvaigždžių“, tai ir tą žmogų nuprausėm. Jam sakė buvo labai netikėta, bet jis leidosi prausiamas.

Algirdo anūkėlė, mažoji Rūtelė, netgi šuniukų nueidavo prie būdos nuprausti ir nušluostyti rankšluosčiu.

O ši procedūra labai paprasta – vienas žmogus nuprausia veidą, su atsineštu ąsotyje vandeniu, kitas – nušluosto lininiu rankšluosčiu. Grojant muzikai palinkim sveikatos, gero derliaus“, – komentavo pati užupiečius lankiusi ir praususi N. Dilkienė.

Algirdo Berankio tęsiama tradicija

Pasak N. Dilkienės, Užupės gyventojai iki skausmo žino šią tradiciją. ,,Ir mums buvo gera, nes ir oras buvo labai  geras, buvo smagu visiems pasivaikščiot ir pažadinti kaimą“, – teigė ji.

Unikali iki dabartinių dienų Kėdainių rajone išsaugota Velykų prausynių tradicija dabar yra labai retas ir ypatingas reiškinys. (N. Dilkienės asmeninio albumo nuotr.)

Tarp prausimo tradicijos puoselėtojų – šios kompanijos siela Algirdas Berankis, jo sūnus, marti, du anūkai, dar viena surviliškietė, bendruomenės pirmininkė bei Kėdainių kultūros centro Surviliškio skyriaus vadovė Nijolė Dilkienė.

Šią tradiciją, iš tėvų bei senelių, kurie nuo mažens taip darė, perėmė ir išsaugojo Algirdas  Berankis kartu su Anapilin išėjusiu Stasiu Jasiuku. Dabar šios tradicijos pagrindinis tęsėjas – senas užupietis, liaudiškos muzikos kapelos ,,Liepupis“ dalyvis, aktyvus saviveiklininkas, savamokslis muzikantas, grojantis nuo dešimties metų, su savo žmona, taip pat užupiete,

Pačiam Algirdui – 75-eri, jis prausti užupiečių eina nuo dešimties metų. Dar anksčiau eidavo jo seneliai, tėvai. ,,Manoma, kad ši tradicija tikrai turi 100 metų, o gal ir daugiau. Tai tiesiog unikali, labai sena tradicija. Žmonės pasakodavo, kad anksčiau, kai gyvulius laikė, prausti eidavo žymiai anksčiau – nuo 4-5 val. ryto, kadangi gyvulių žmonės nebeturi, ši tradicija persikėlė į vėlesnį laiką – nuo 7 val.“ – sakė N. Dilkienė.

Jauniausiam dalyviui – dveji, vyriausiam – 80

Vidudienį prie Užupės bendruomenės centro Liaudė nemažas būrys vietos bei aplinkinių kaimo gyventojų dalyvavo margučių ridenimo varžytuvėse. ,,Šokom, žaidėm, dainavom, buvo labai smagu“, –  sakė Nijolė Dilkienė.

Susirinko įvairaus amžiaus tiek Užupės, tiek aplinkinių kaimų gyventojai, iš Surviliškio buvo apie dešimt žmonių atvažiavę, keletas iš Lažų kaimo, nes visi seniūnijoje žino, kad antrąją Velykų dieną būtent čia vyks margučių ridenimas.

,,Jauniausiam buvo dveji metukai, o vyriausiam – daugiau nei 80 metų. Nemažai buvo ir jaunesnio, bei vidutinio amžiaus žmonių bei paauglių. Kaip nekeista – jaunimas savo aktyvumu šį kartą nugalėjo vyresnius žmones“, – teigė pašnekovė.

Turėjo įvairios veiklos

Susiskirstę į tris grupes, visi turėjo įvairios veiklos. Kol vieni rideno margučius, kiti šoko, dainavo. žaidė. Šventė turėjo ir savo taisykles, o laimėtojai buvo apdovanoti saldžiomis velykinėmis dovanėlėmis. Tačiau neliko nei vieno, kuris nebūtų gavęs Velykės kiaušinio.

,,Visi pabuvome gamtoje, buvo labai puikus oras, visiems buvo smagu. Kai žmonės turi noro ir žino kur važiuoja, neturime didelių problemų, kad juos reikėtų išskirtinai linksminti. Visi žinojo, kad ridensim, suksim, daužysime margučius. Galiu pasidžiaugti, kad mūsų būrys jaunėja“, – Velykų antrosios dienos įspūdžiais dalinosi Kėdainių kultūros centro Surviliškio skyriaus vadovė Nijolė Dilkienė.

Panašios naujienos