Sekmadienis, 22 birželio, 2025
15.1 C
Kėdainiai
PradžiaGrūdasAnkstyvosios bulvės Kėdainių krašte išaugintos su meile

Ankstyvosios bulvės Kėdainių krašte išaugintos su meile

-

Nors šių metų pavasario šalnos Kėdainių krašte buvo negailestingos ir gerokai sumažino derlių, Bublių kaimo ūkininkas Rimantas Žebarauskas liko ištikimas savo pažadui – pradžiuginti pirkėjus pirmosiomis lietuviškomis šviežiomis bulvėmis dar prieš Tėvo dieną.

„Gamta šiemet tikrai nepagailėjo išbandymų, tačiau labai norime pateisinti ištikimų klientų lūkesčius. Jie kasmet nekantriai laukia galimybės nustebinti tėčius ar visą šeimą ankstyvosiomis, su meile augintomis bulvėmis“, – ,,Kėdainių Mugei“ sakė ūkininkas.

Pirmąsias šviežias bulves iš Žebarauskų ūkio pirkėjai galėjo įsigyti jau gegužės 30 dieną. Norintys ir vėliau nusipirkti pačių ankstyviausių, gali važiuoti tiesiai į ūkį.

Žebarauskų ūkiui atstovauja žmona Deimantė, dukros Emilija, Ugnė ir pats Rimantas.

Sulauks tik pusės bulvių derliaus

Kėdainių krašto ūkininkas Rimantas Žebarauskas bulves augina jau nuo 2000-ųjų, o ankstyvąsias – nuo 2005 metų.

Ūkis pradėjo veiklą nuo 30 hektarų, tačiau per du dešimtmečius išaugo iki maždaug 170 ha.

Iš jų net 24 ha skirta ankstyvosioms bulvėms, kurios auginamos po danga, o 14 ha – dar ankstyvesnėms, saugomoms papildomai nuo šalnų. Tačiau būtent šie plotai šiemet labiausiai nukentėjo nuo permainingų orų.

„Šiemet didžiausia problema buvo užsitęsusios šalnos – nuo balandžio iki gegužės. Pirmosios bulvės buvo pasodintos dar kovo 10-ąją, tačiau kai tik pradėjo formuotis gumbai, užėjo tikri šalčiai.

Balandžio pabaigoje ir gegužę šalnų buvo net apie 14 dienų, jos ir padarė didžiausią žalą ankstyviausiems 14 hektarų. Dabar jau aišku – derlius bus tik pusinis“, – atvirai dalijosi patirtimi ūkininkas.

Pasak R. Žebarausko, likusio derliaus likimas kol kas neaiškus – viskas priklausys nuo lietaus. „Jeigu bus vandens – bus ir bulvių. Šiek tiek planuojame laistyti, bet kiek tai padės – parodys laikas“, – viliasi ūkininkas.

Ankstyvųjų bulvių skusti nereikia, belieka tik nuplauti plastikiniame tinklelyje.

Mažos bulvės – tikras delikatesas

„Stengiamės, kiek galim – negi tėčiai liks be šviežių bulvių?“ – su šypsena kalba Bublių kaimo ūkininkas Rimantas Žebarauskas.

Nors dar visai neseniai pirmosios bulvės būdavo kasamos tik apie Jonines, pastaraisiais metais derlius pradedamas imti vis anksčiau.

Deja, šiemet gamta ūkininkų nelepino – pavasaris buvo šaltas ir permainingas.

„Paprastai šalnos būna tik keletą dienų, bet šiemet jos tęsėsi beveik tris su puse savaitės. Tiek ilgai trunkančių šalnų dar nebuvo.

Tai ir turim, ką turim – pusinis derlius ir viltis, kad vėlyvesnės bulvės užderės puikiai“, – pasakoja R. Žebarauskas.

Ūkininko teigimu, šviežios, mažos bulvės – tikras delikatesas, tačiau ne visi pirkėjai tai supranta. „Kasam tik tiems, kurie vertina skonį ir žino, kad mažytė bulvė – skani. Turguje netrūksta lenkiškų – jos didelės, bet brangios.

,,Neretai prasidėjus ankstyvųjų kasimui, lenkiškos bulvės virsta Žebarausko. Tai liūdina. Norėtųsi, kad pirkėjai žinotų, ką renkasi – ar tikras vietines, ar atvežtines“, – atvirauja ūkininkas.

Į Kėdainių turgų su savosiomis bulvėmis Žebarauskai žada išeiti šiek tiek vėliau – kai šviežios bulvės dar paaugs, o jų kaina taps prieinamesnė.

Planuojama, kad tai įvyks apie birželio 10-ąją. Šiemet už kilogramą ankstyvųjų bulvių pirkėjai moka po 1,70 euro.

Bus liūdnas kasimas

Bublių kaimo ūkininkas Rimantas Žebarauskas – ne tik ilgametis augintojas, bet ir kooperatyvo „Bulvių namai“ narys.

Per šį tinklą Žebarauskų ūkio bulvės paprastai pasiekia tiek prekybos centrus, tiek turgaus prekystalius.

Vis dėlto šią savaitę nei parduotuvėse, nei turguje jų dar nebus.

Ankstyviausia bulvių veislė Žebarauskų ūkyje – Solist, iš Vokietijos bulvių veisimo ir sėklų auginimo ir prekybos bendrovės NORIKA.

Tačiau net ir ši patikima veislė – ne stebukladarė, kai orai nepalankūs.

„Pernai tokiu metu kasėm 14 tonų, o dabar – vos 7. Nors sodinom tą pačią dieną – kovo 10-ąją. Šiemet viskas smarkiai prasčiau“, – lygina ūkininkas.

Aktyvesnį kasimą Žebarauskai planuoja nuo birželio 10-osios, o prieš Jonines tikimasi iškasti didžiąją dalį ankstyvųjų bulvių.

„Bus trumpas ir, deja, liūdnas kasimas. Prieš Jonines, tikimės, baigsim kasti ankstyvąsias ir… baigsim nervintis“, – su lengva ironija priduria Rimantas.

Bulvės ,,nepurkštos“

Ankstyvųjų bulvių gerbėjų kasmet daugėja, tačiau vis dar atsiranda manančių, kad tokios bulvės pertręštos ar per daug „prižiūrėtos“. Bublių kaimo ūkininkas Rimantas Žebarauskas tokius nuogąstavimus vertina atvirai ir paprastai.

Ankstyvosiomis bulvėmis reikia tieisog mėgautis.

„Trąšas pila visi – tiek mes, tiek lenkai. Tik skirtumas tas, kad mes bent žinom, ką patys naudojam. Tręšiam saikingai.

Bulvė ne nuo trąšų auga, o nuo vandens – o mes jas laistom, investuojam į tai. Ir svarbiausia – šiemet nė karto nepurškėm nuo ligų“, – teigia ūkininkas.

Pasak jo, herbicidai naudojami tik prieš dygimą, o šiemet dėl šalnų bulvienojai labai reti – ligoms net nėra sąlygų plisti.

„Kai bulvės uždengia vagas – tada prasideda ligos. Dabar to dar nė iš tolo nėra. Galiu užtikrintai pasakyti: šiemet mūsų ankstyvosios bulvės liks nepurkštos. Tai labai švarus ir natūralus produktas“, – pabrėžia R. Žebarauskas.

Bulvių plotai nedidėja

Rimanto Žebarausko ūkis kasmet prikasa apie 4–5 tūkstančius tonų bulvių, skirtų sandėliavimui. Dar ir dabar laikomi pernykščio derliaus likučiai – viena kita tona vėlyvųjų.

Šiuose sandėliuose sandėliuojamos Žebarauskų ūkio bulvės, išsilaiko iki kitų metų bulvių derliaus.

„Gal kas ir už mus kasė anksčiau, bet abejoju. Mes investavome daugiausiai – tiek į techniką, tiek į ankstyvumą. Sodinimui ir kasimui turim visą techniką, bet vis tiek reikia daug rankų darbo. Su vėlyvosiomis – mažiau bėdų, bet ir žmonių vis sunkiau rasti. Todėl ir plotų neplečiam – palaikom stabiliai“, – sako ūkininkas.

Šiemet Žebarauskai augina apie 24 hektarus ankstyvųjų ir apie 150 ha vėlyvųjų bulvių. Be bulvių, jų ūkyje dar auginami rapsai, kviečiai bei pašarinės pupos. Iš viso ūkyje dirbama net 680 hektarų žemės.

Šią patirtį Rimantas tęsia iš kartos į kartą – perėmė ją iš savo tėčio, ūkininko Henriko Žebarausko, prieš porą metų iškeliavusio Anapilin.

Dalijasi bulvių receptais

Nors ūkyje kasmet užauginama tūkstančiai tonų bulvių, Žebarauskų šeima jų valgo saikingai.

„Mes patys bulvių daug nesuvalgome – taip jau yra. Bet jei gaminame, tai paprastai ir greitai. Skusti jų nereikia – tik nuplauti. Pirkėjams dar pridedame specialų tinklinį plastikinį maišelį – jame patogu bulves išsiplauti. Tada – į orkaitę. Prieskoniai Persilado, šiek tiek aliejaus – viskas labai paprasta. Puikus patiekalas prie šaltibarščių“, – dalijasi ūkininkas Rimantas Žebarauskas.

Jo žmona Deimantė pritaria – bulvės jų namuose gaminamos sveikai ir be perteklinių priedų.

„Spirgučių nepridedame. Tokių patiekalų kaip kugelis ar bulviniai blynai pas mus beveik nėra – renkamės lengvesnius patieklus. O pati bulvė – tikrai sveikas produktas. Viskas priklauso nuo to, kaip ją paruoši“, – sako ji.

Šeimos dukros Emilija ir Ugnė taip pat prisideda – internete ieško receptų, mėgsta eksperimentuoti. Tačiau balta mišrainė ant Žebarauskų stalo atsiranda tik per didžiąsias šventes.

„Pamenu, kartą Joninėms bulvės užaugo visos didelės, mažų neturėjom – tai kepėme jas lauže. Įpjauni bulvę, įdedi rūkytos šoninės, česnako, susuki į foliją ir dedi ant žarijų. Šviežia bulvė – skani net viena, be nieko“, – šypsodamasi prisimena Deimantė Žebarauskienė.

Vis dėlto ūkininkas pabrėžia, kad ankstyvosioms bulvėms reikia tinkamo paruošimo.

„Jos turi daugiau vandens, mažiau sausųjų medžiagų. Todėl ne viskas iš jų pavyks – bulviniai blynai ar kugelis iš tokių netiks. Ankstyvosiomis reikia tiesiog mėgautis – kuo paprasčiau, tuo skaniau“, – sako Rimantas.

Nuotraukos iš asmeninio archyvo ir A. Raicevičienės.

Taip pat skaitykite