Jau trys mėnesiai iš Akademijoje įsikūrusios šamų fermos į įvairias prekybos vietas keliauja maždaug kilograminiai šamai. 

Šamų fermą veiklūs akademiškiai įkūrė sename garaže.

Šamų fermą veiklūs akademiškiai įkūrė sename garaže.

„Pats likimas mums pamėtėjo mintį apie šamų fermą. Kai nusipirkome senus garažus, kurį laiką stovėjusius tuščius, ilgai galvojome, kaip juos išnaudoti. Minčių buvo įvairių, net mąstėme apie avižinių dribsnių gamybą, tačiau vyras prakalbo apie šamus ir mes pasilikome ties tuo siūlymu. Mūsų šamų ferma – šeimos verslas, įsukęs dvi šeimas. Mes su vyru užsiimame žuvų auginimu, o brolis rūpinasi pirkimais ir pardavimais“, – sakė mažosios bendrijos „Piscator“ vadovė Justina Kočetova.
Senus garažus žuvų auginimui veiklūs akademiškiai pritaikė pasinaudoję Europos Sąjungos parama. „Be paramos įrengti šiuolaikišką fermą būtų buvę sunkoka. Tačiau mes suspėjome į žuvininkystės projektų rėmimo traukinį. Teko tvarkyti ir senąjį pastatą, jame įrengėme 20 baseinų. Turime modernią šildymo, vėdinimo, vandens filtravimo sistemą. Norime auginti sveiką produktą, tad žuvis maitiname kokybiškais daniškais pašarais ir labai stebime jų augimą. Šamai gana lepios žuvys. Joms labai svarbu vienoda temperatūra. Mes fermoje nuolat palaikome 27 laipsnių oro temperatūrą, o vandens temperatūra baseinuose būna 25 laipsniai. Jei temperatūra pradeda svyruoti, žuvys gaišta, tad stengiamės, kad temperatūros pokyčių nebūtų.

Justina Kočetova džiaugiasi, kad į žuvų rinką atėjo su saugiu, sveiku ir patikimu produktu.

Justina Kočetova džiaugiasi, kad į žuvų rinką atėjo su saugiu, sveiku ir patikimu produktu.

Be to, žuvys auga skirtingai ir jas reikia rūšiuoti, kad viena kitos neskriaustų“, – šamų auginimo ypatumais dalijosi J. Kočetova.
Kad žuvų auginimas būtų kiek įmanoma lengvesnis ir produktyvesnis, akademiškiai žuvininkai susivienijo su kitais šalies žuvų augintojais ir įkūrė bendrovę „Rainio žuvys“, joje susibūrė penki augintojai iš Vilniaus, Prienų, Rietavo ir Kėdainių. „Susikooperavus yra gerokai lengviau. Vieni rūpinasi mailiumi, kiti pašarais, treti ieško galimybių geriau ir pelningiau parduoti žuvis“, – sakė J. Kočetova.

Žuvys „Šamūkyje“ auga dvidešimtyje baseinų.

Žuvys „Šamūkyje“ auga dvidešimtyje baseinų.

Akademiškiai pirmuosius šamus, svėrusius maždaug po kilogramą, pardavė prieš Velykas. Dabar kas savaitgalį parduoda maždaug po 50 kilogramų žuvies. Pasak žuvininkų, šamai – delikatesinė žuvis. Jos mėsa neturi kvapo ir jau turi nuolatinių valgytojų. „Labai džiugu, kad nors gyvuojame neilgai, bet jau turime nuolatinių pirkėjų. Neseniai mūsų žuvis ir jų pašarus tikrino veterinarijos specialistai. Tai gavome atsakymus, jog dirbame pagal visas taisykles ir saugiai, o šamus šeriame itin kokybiškais pašarais be jokių antibiotikų ir hormonų“, – pasakojo J. Kočetova.

Akademijos žuvininkai turi gražių planų – įrengti perdirbimo cechą ir pradėti žuvų eksportą į Europą.

Akademijos žuvininkai turi gražių planų – įrengti perdirbimo cechą ir pradėti žuvų eksportą į Europą.

Akademiškiai žuvininkai turi gražių planų. Jau artimiausiu metu mažosios bendrijos „Piscator“ fermoje planuojama įrengti perdirbimo cechą, kuriame bus migdomos ir valomos žuvys, vėliau turėtų atsirasti ir moderni rūkykla. „Norime, kad kuo platesnę žuvų įvairovę galėtume pasiūlyti pirkėjams. Vieni perka tik užmigdytas žuvis, kiti nori nusipirkti filė, o treti teiraujasi rūkytų šamukų. Manau, kad greitai galėsime išpildyti visus norus“, – optimistiškai į ateitį žvelgia žuvininkė.
Akademijos šamų ūkis jau antrasis Kėdainių rajone. Kiek anksčiau šamų ferma įrengta ir Surviliškio seniūnijoje Kalnaberžės kaime.

Panašios naujienos