1956 metų pavasarį penki tuometinės Dotnuvos I. Mičiurino vidurinės mokyklos mokiniai Akademijos parke statytame vandens bokšte Šv. Velykų rytą iškėlė Lietuvos trispalvę.

veliava_0583Prabėgus 60 metų toks žingsnis įamžintas atminimo lentos prie bokšto atidengimu. Lentoje įmažinti Jobo Burnio, Laimutės Mackutės, Ievos Navardauskaitės, Stasio Minkevičiaus ir Alekso Laniausko vardai.

Šie jaunuoliai neapsikentė rusų neteisybės 1956 metų žieną subūrė judėjimą „Mokinių organizacija liaudžiai ginti“ ir ėmė priešintis priespaudai.

Pasak Laimutės mackutės, vėliavos iškėlimas labai paveikė tiek jos, tiek kitų jos bičiulių gyvenimus, tačiau ji nedvejodama viską pakartotų: „Augau tikrų patriotų šeimoje. Mūsų namuose skambėjpo „Amerikos balso“ žinios. |Mes tikėjome, kad kažkada Lietuva vėl bus laisva. Būdami jauni, ėmėmės kovoti už laisvę taip, kaip sugebėjome. Su Ieva mokyklos bibliotekoje pasiuvome vėliavą, Aleksas padarė jai kotą, o Jonas su Stasiu ją iškėlė. Aišku vėliau buvo sekimas, kratos, teismai. Negalėjome laisvai mokytis, daryti karjeros. Bet mes anuomet taip supratome kovą už laisvę.“

Aleksas Laniauskas taip pat pasidalijo prisiminimais apie anuomečius įvykius: „Šeštojo dešimtmečio viduryje Akademijos miestelyje susibūrė bendraminčių moksleivių būrelis, kurio nariai platinamus agitacinius lapelius pasirašinėjo MOLG, t. y. „Moksleivių organizacija Lietuvai ginti“. 1956 metais prieš Vasario 16-ąją atsišaukimus Akademijoje slapta iškabino vienuoliktokas Jonas Burnys, kuris vėliau už tai buvo tardytas saugumo pareigūnų. To paties moksleivio iniciatyva tautinę vėliavą mokyklos bibliotekoje pasiuvo moksleivės Laima Mackutė (Lasauskienė) ir Ieva Navardauskaitė.

[tribulant_slideshow gallery_id=“161″]

Tų pačių metų Velykų rytą trispalvę vandentiekio bokšte, Akademijos miestelio parke, iškėlė J. Burnys, A. Laniauskas, Antanas Legas ir Stasys Minkevičius. Visi šeši antitarybinės grupės nariai buvo saugumo atskleisti, suimti, tardyti ir pašalinti iš mokyklos. J. Burnys buvo nuteistas kalėti trejetą metų Mordovijos lageriuose.“

Lietuvos trispalvės iškėlimas sovietmečiu Akademijoje sukėlė nemažą šurmulį – žmonės ilgai kalbėjo apie jaunuolių žygdarbį ir paslapčia sveikino žengus tokį žingsnį.

Prabėgus 60 metų Akademijos bendruomenė ėmėsi iniciatyvos drąsius jaunuolius pagerbti. „Sveikinu akademiškius, kad jie neabejingi praeičiai. Jūsų krašte gyveno ir gyvena daug šviesių žmonių. Sveikinu visą Akademijos bendruomenę su Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena ir linkiu didžiuotis savo krašto garsiais žmonėmis ir jų darbais“, – paminklinės lentos atidengimo renginyje kalbėjo Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius.

Tą pačią anuometinę I. Mičiurino vidurinę mokyklą baigęs Saulius Sinickis sakė buvęs nustebęs, kai sužinojo, kokias paslaptis slėpė jo buvusi mokykla: „Aš labai didžiuojuosi, kad baigiau mokyklą, kurioje gerokai anksčiau prieš mane mokėsi labai drąsūs jaunuoliai.Tie jauni žmonės neleido mūsų tėvams ir mums užsimiršti, kad Lietuva kažkada buvo laisva ir vėl gali tokia būti. Smagu, kad tarp mūsų yra drąsių ir pagarbos vertų žmonių.“

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.