Sekmadienis, 19 sausio, 2025
1.5 C
Kėdainiai
PradžiaLaisvalaikisKėdainių muziejuje-galerijoje Adventinis laikotarpis – su japoniška kultūra

Kėdainių muziejuje-galerijoje Adventinis laikotarpis – su japoniška kultūra

-

Iki sausio 5 d. Kėdainių krašto muziejaus Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje veikia unikali paroda „Autentiški japoniški kimono Lietuvoje“. Norint suteikti galimybę daugiau žmonių pažinti japonišką kultūrą, parodos metu, sutapusiu su adventiniu laikotarpiu, buvo organizuojamos paskaitos ir edukacijos, pristatančios Japonijos kultūrą. Visą gruodžio mėnesį muziejuje vyksta įvairūs renginiai, susitikimai ir kūrybinės dirbtuvės.

Dėkingi fondui
„Džiaugiamės ir esame dėkingi Janinos Monkutės-Marks labdaros ir paramos fondui už japonišką kultūrą pristatančio edukacijų ciklo rėmimą ir galimybę rengti nemokamas edukacijas visuomenei. Todėl galėjome pakviesti kūrybingus žmones įgyvendinti unikalias edukacijas.

Daiva Nurdinova (kairėje) ir A. Fedaravičiūtė-Jasiūnė.

Buvome labai nustebinti, kad prasidėjus registracijai į edukacijas, vietos buvo užimtos tiesiog akimirksniu – per valandą.

Netgi buvo daugiau registruotų dalyvių nei galėjome priimti, todėl netilpusiems buvo surengtos pakartotinės edukacinės dirbtuvės“, – pasakojo Kėdainių krašto muziejaus Janinos Monkutės-Marks muziejaus-galerijos vadovė Asta Fedaravičiūtė-Jasiūnė.

Žaisliukai – kimekomi technika

Dvi popietes muziejuje vyko kūrybinės dirbtuvės, kuriose buvo gaminami žaisliukai kimekomi technika. Šiuose užsiėmimuose dalyvavo visi norintys išmokti kurti išskirtinius žaisliukus. Kimekomi žaisliukų gamybos paslapčių mokė kėdainietė Milda Verkauskienė.

„Kimekomi technika atsirado XVIII a. Kyoto mieste, kur meistras sukūrė pirmąją kimekomi lėlę. Iš pradžių ši technika gali pasirodyti sudėtinga, tačiau vėliau ji tampa tikru malonumu. Tai nuostabus prieškalėdinis žaidimas, reikalaujantis kruopštumo. Kūrybinių dirbtuvių metu dekoravome putplastinius kamuoliukus įvairiais spalvotais audiniais, juostelėmis ir karoliukais. Tą pačią techniką galima naudoti ir velykiniams margučiams“, – pasakojo edukatorė.

Pasak Mildos, pirmiausia reikėjo atitinkamai suraižyti kamuoliuką, paskui priderinti medžiagų skiauteles, kurias paskui kaišioti į padarytus griovelius. Šiam darbui reikia kruopštumo, susikaupimo, ir pajautimo, kiek įpjauti kamuoliuką, kiek medžiagą įspausti į vidurį. Toks žaisliukas gali ne tik papuošti bet kurią Kalėdinę eglutę, bet būti puiki Kalėdinė dovana.

„Kai pati išbandžiau šitą techniką, man tie žaisliukai pasirodė tokie mieli. Kai pakavau kalėdines dovanas, prie kiekvienos iš jų pririšau ir tokį žaisliuką“, – sakė M. Verkauskienė.

Kalėdinio žaisliuko kimekomi technika kūrybinės dirbtuvės.

Tapė užrašų knygeles

Muziejuje vyko Japonijos įkvėptos užrašų knygelės ir sumi-e tapybos dirbtuvės. Dalyviai, naudodami ylą, siūlą ir adatą, pagal tradicinį japonišką knygų rišimo metodą patys surišo knygelę. Jos viršelis buvo dekoruojamas tušu ir akvarele, naudojant sumi-e tapybos techniką.

Dirbtuves vedė tapytoja Indrė Beinarte, kuri semiasi įkvėpimo iš tūkstantmečius gyvuojančios Rytų Azijos tapybos tušu tradicijos. Dalyviai sukūrė puikias vienetines knygeles, kurios tapo puikiomis dovanomis sau ar draugams.

Dirbtuvių akimirkos ir sukurtų knygelių pavyzdžiai.

Kūrė temari technika

Nemažiau įdomios buvo temari technikos dirbtuvės, kurias vedė Jūratė Čepulytė ir Asta Fedaravičiūtė-Jasiūnė. Dalyviai susipažino su šios japoniškos technikos paslaptimis ir sukūrė spalvingas temari technikos mandalas ir trikampius (Tamari koma). Tokios dekoracijos puikiai tiks Kalėdų eglutėms papuošti.

Temari technika sukurtos mandalos ir trikampiai.

Lankstė origami technika

Kėdainių „Atžalyno” gimnazijos mokiniai su dailės mokytoja Daiva Nurdinova Janinos Monkutės- Marks muziejuje-galerijoje surengė turiningą išeinamąją pamoką.

Kėdainiečiai dalyvavo lektoriaus Mindaugo Mažalio vedamoje paskaitoje-praktikume apie origami. Origami – tai japoniškas meninis popieriaus lankstymo būdas. Origamiais taip pat vadinami ir patys lankstiniai. Tikrasis origamis yra lankstomas iš vieno popieriaus lapo, jį lankstant nėra naudojamos žirklės ir klijai.

Kėdainiečiai išbandė origami techniką.

Galėjo apsirengti kimono

Į Kėdainius atvykusios Japonijos ambasados darbuotojos Haruko Sato ir Sachiyo Watanabe pirmoje renginio dalyje trumpai papasakojo apie kimono ir kitas japoniškas tradicijas bei aprengė yukata Kėdainių dailės mokyklos mokinius. Antroje dalyje, skirtoje visuomenei, vyko kimono pristatymo prezentacija ir Furisode aprengimo bei vyro kimono aprengimo demonstracija.

Laukia pažintis su arbata


Gruodžio 27 d. 16. 30 val. Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūriame centre vyks vieša paskaita „Sveikata iš gamtos. Tiesa ir mitai apie žaliąją arbatą“ su salono „Jaukūs namai“ direktore Asta Kavaliauskaite ir psichologe, žaliosios arbatos someljė Lina Jurėniene. Paskaitoje bus aptariama, kokią žaliąją arbatą dažniausiai vartoja japonai, ar mėgsta japonai mačią, kokios arbatos sveikatinančios savybės, kaip atskirti kokybišką arbatą.

Gruodžio 28 d. 13 val. Kėdainių krašto muziejaus Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje vyks japoniškų arbatų edukacija su degustacija „Japonija arbatos puodelyje“.

Čia dalyviai sužinos daug įdomaus ne tik apie arbatą, jos gamybos ypatumus, bet ir apie Japonijos kultūrą. Taip pat galės paragauti šviežių japoniškų arbatų iš ekologiškų ūkių.

Edukaciją ves salono „Jaukūs namai“ direktorė Asta Kavaliauskaitė ir psichologė, žaliosios arbatos someljė Lina Jurėnienė.

Edukacijoje galės dalyvauti iki 20 žmonių, todėl būtina išankstinė registracija, kuri skelbiama muziejaus „Facebook‘o“ paskyroje.

Akimirkų fotografijos: Algimanto Barzdžiaus ir Astos Fedaravičiūtės-Jasiūnės

Taip pat skaitykite