LRT turinys
Europos uždarųjų patalpų lengvosios atletikos čempionatas, vykęs Nyderlanduose, padovanojo daug emocijų ir puikių rezultatų Lietuvai. Vienas didžiausių netikėtumų buvo jaunasis sprinteris, devyniolikmetis Adas Dambrauskas, kuris čempionate prasibrovė į pusfinalį, jame pakartojo 1993 metų Lietuvos rekordą ir užėmė devintąją vietą.

Irina Krakoviak-Tolstika, kartu su vyru Andrejumi Tolstiku treniruojanti Adą, sako, kad jos misija – jaunajai kartai parodyti, jog sportas yra gražus ir suteikiantis daug galimybių.
„Tai nebuvo jis“
„Kai pusfinalyje startavo Adas, pamačiau, kad čia jis. Nes prieš tai, kad papultų į tą pusfinalį, sportininkas tikrai kovojo su savo demonais viduje. Taip buvo todėl, kad tai nebuvo jis. Paskui, po to bėgimo, paskambinau vyrui, treneriui A. Tolstikui, tiesiog pasakiau, kas atsitiko“, – emocijų šūsnį kėlusį A. Dambrausko pasirodymą Nyderlanduose prisimena trenerė.
Nors A. Dambrauskas į pusfinalį prasibrovė sunkiai, jame sportininkas demonstravo jau nepriekaištingą bėgimą. I. Krakoviak-Tolstika sako, kad nerimo prieš istorinį pusfinalį tikrai buvo.

„Parašiau Adui žinutę. Žinau, kad jis nelabai bendrauja, nes nori užsidaryti, nori, kad nebūtų pašalinių minčių. Bet vis tiek tikėjausi, kad jis tikrai perskaitys mano žinutę.
Parašiau, kad nereikia taip savęs spausti. Reikia atsipalaiduoti ir padaryti tai, ką tu moki. O jis moka labai gerai viską padaryti.
Paskui, po maždaug dviejų valandų, pažiūrėjome, kad jis perskaitė tą žinutę, išsiuntė man širdelę. Tada sakiau, kad turbūt susitvarkys“, – pasakoja trenerė.
Paskutiniu rezultatu visgi patekęs į pusfinalį, A. Dambrauskas sugebėjo atsipalaiduoti ir netgi pakartoti Lietuvos rekordą. Namuose auklėtinio bėgimą stebėjusi trenerė sako, kad jaunasis sprinteris yra iš tiesų išskirtinis sportininkas.
„Potencialas yra didžiulis, nes galiu sakyti ir teigti vienareikšmiškai – čia yra talentas. A. Dambrauskas yra talentas. Kai pati sportavau, mačiau ir Kastytį Klimą, ir [Vilmantą] Pipirą, kai bėgiodavo sprinteriai. Tai iš tikrųjų buvo geri sprinteriai Lietuvoje. Bet kai atėjo tas vaikas pas mus, […] kai jis pradėjo bėgti, tai aš iškart pasakiau: velniška dinamika“, – šypsosi Ado trenerė.
Po A. Dambrausko finišo I. Krakoviak-Tolstika sulaukė ir Lietuvos 60 m bėgimo rekordininko K. Klimo sveikinimo.
„Kai kerti finišo liniją, atsisuki, ir matai švieslentėje rezultatą, tai yra pasaka, kad sportininkas rašo jau savo istoriją. Buvo labai malonu, kad įvyko tas stebuklas ir Adas atsistojo ant vieno laiptelio su K. Klimu. Kai jis prabėgo, sulaukėme labai daug palaikymo, skambučių, sveikinimų. Sulaukiau skambučio iš paties K. Klimo. Jis pasveikino. Sakau: „Pažiūrėk, tas vaikas atsistojo šalia tavęs.“ Tai yra didelė garbė. Istorija ir rekordai nestovi šiaip sau 30 metų. Tai yra didelė garbė ir neapsakomas jausmas“, – sako trenerė.
Trenerę rado pats
Iš Kėdainių į Vilnių A. Dambrauskas atvyko pats, pasiprašęs būti treniruojamas būtent I. Krakoviak-Tolstikos. Trenerė prisimena, kad į pirmąją žinutę jam netgi neatrašė.
„Man tiesiog atsiuntė tokį per „Messenger“ labai didelį laiškelį. Iš pradžių rašė Gediminas Kulpavičius, barjerininkas, kad jie tokie du, kilę iš Kėdainių, nori kitą sezoną pradėti pas mus tobulintis. Ir aš kažkaip taip iš pradžių perskaičiau, paskui Andrejui sakau, kad rašo du vaikai, kad nori keltis į Ozo gimnaziją. Jis sako: „Reikia pažiūrėti dar varžybose. Kaip tik bus ir jaunių čempionatas.“
Ir aš neatsakiau į tą žinutę. Kažkaip neatsakiau. Kodėl? Net negaliu paaiškinti dabar, tiesiog neatsakiau“, – prisimena trenerė.
Gyvai su Gediminu ir Adu trenerė susitiko po trijų mėnesių varžybose Alytuje.
„Gediminas priėjo prie manęs. Sako: „Trenere, ar galima kalbėtis? Ar galima pereiti į Ozo gimnaziją?“ – prisimena ji.
Vaikinai tuomet pasakojo, kad Kėdainiuose nėra tokios geros infrastruktūros, tad nebus kur tobulėti. Po vėliau vykusio Baltijos šalių čempionato Vilniuje trenerė ir pradėjo dirbti su A. Dambrausku.

„Jau 2025 metai, gražus kelias nueitas. Kai atėjo, pavyzdžiui, 60 m bėgo per 6,91 sek. Dabar jau matome, kad jau turime 6,62 sek. Greitis didžiulis, jis kaip greitas traukinys“, – juokiasi trenerė.
Nors jos komandoje yra ir patyrusių sportininkų, dauguma auklėtinių yra jaunieji atletai.

„Mane supa labai jauni žmonės ir aš dirbdama mėgstu ugdyti lyderius, labai noriu parodyti jiems tą sportą.
Ir jeigu kažkas turi tą gyslelę, tai niekada neatsakau. Atvirai sakau – verta bandyti. Verta būti čia, nebijoti sunkumų, būti labai kantriam.
Geriausias draugas turi būti disciplina. Viskas. Daugiau, jeigu tu pasitiki manimi, jeigu tu pasitiki savimi, jeigu tu nori eiti šituo keliu, mes turime būti vienoje grandinėje. Jeigu tik grandinė nutrūks, nieko nebus“, – aiškina trenerė.
Pašnekovė sako, kad nori jaunajai kartai parodyti, jog sportas yra gražus ir suteikia daug galimybių.
„Jeigu tie jauni žmonės dabar yra mūsų akiratyje, tai mūsų pareiga pamatyti, padaryti geriausia, kad jis atsiskleistų, kad jis siektų toliau, kad jis susietų savo gyvenimą su lengvąja atletika, kad atrastų save. Man tai yra malonu daryti. Aš tikrai myliu savo darbą. Esu savame kelyje, nors iš pradžių sakiau, kad nedirbsiu trenere, diplomas labai ilgai gulėjo namuose… Atsimenu, net reikėjo ieškoti, kai gavau darbą. Tai tiesiog yra pašaukimas“, – šypsosi trenerė.
Dabar jaunimas kitoks
I. Krokoviak-Tolstika vaikus ir jaunimą treniruoja ne vienus metus ir sako pastebinti, kad jauni žmonės keičiasi. Tam, pasak jos, didelės įtakos turėjo ir pandemijos suvaržymai, ir technologijos.
„Vaikams dabar, ypač po pandemijos, labai trūksta komunikacijos, refleksijos. Ir labai pastebiu, kad tikrai jaunimas yra daug silpnesnis, ne toks stiprus kaip mes. Yra tos technologijos, yra kompiuteriai, yra pasyvumas. Vaiką nuveža į mokyklą, pasiima iš mokyklos, nuveža iš taško A į tašką B. Jis gal mažai juda. Gal geriau būtų, jei su dviratuku nuvažiuotų. Taip pat pastebiu, kad vaikų savivertė yra labai maža, jie nepasitiki savimi, bijo varžybų“, – sako trenerė.
Plačiau – LRT RADIJO laidos „Čempionų pietūs“ įraše.
„Kėdainių mugė” primena, kad sportininko karjerą Adas Dambrauskas pradėjo Kėdainių sporto centre pas trenerę Neringą Daugėlienę.