Kėdainių Lukšio gatvės 2 namas tarsi šaltojo karo zona. Jau trečius metus besitęsiančiame konflikte savo tiesą įrodinėjanti namo gyventoja pensininkė Irena Baltakienė rodo teismo posėdžių, protokolų, susirašinėjimo su savivaldybe dokumentų krūvą. Nors ir teismuose, ir savivaldybėje jos pretenzijos atmetamos kaip nepagrįstos, moteris pasiduoti neketina.
I. Baltakienės bėdos jau ne kartą buvo apšviestos rajono ir nacionalinėje spaudoje. Didžiausia problema – nesumokėtos moters skolos namo bendrijai, šiandien siekiančios kiek daugiau nei tūkstantį litų. „Aš noriu tuos mokesčius sumokėti, bet noriu, kad namo bendrijos pirmininkas Rolandas Samaitis išrašytų detalias sąskaitas, kurias apmokėčiau nedelsdama. Viską rašyti vienu pavadinimu „namo priežiūros reikmėms“ yra neteisinga, nes į tą pavadinimą įeina daug skirtingų darbų“, – savo pasirinkimą nemokėti motyvuoja pašnekovė. bendrijos pirmininkas kas mėnesį laiptinėje pakabina lapą su atliktais darbais ir jų kainomis, tačiau I. Baltakienė teigia, kad lapas pakabintas aukštai, todėl įskaityti, kas ten parašyta, sudėtinga ir praktiškai neįmanoma. Be to, lape nematyti namo pirmininko parašo.
Susimokėjo antra tiek
Kas mėnesį jos skola paauga vidutiniškai po keturiasdešimt litų. Jau buvo trys teismo posėdžiai Kėdainiuose, kuriuose teisėjų verdiktas buvo palankus bendrijai – I. Baltakienė privalanti susimokėti visą skolą. Tačiau pensininkė padavė apeliacinį skundą į Kauno apygardos teismą ir tikisi skolos mokėjimo išvengti. Vincas Vytautas Jončaitis, teismuose taip pat įrodinėjęs, kad bendrija mokesčius renka neskaidriai, teismo bylą pralaimėjo ir jau yra susimokėjęs priteistąją baudą. Tiesa, su visomis bylinėjimosi išlaidomis mokėtina suma išaugo kone dvigubai.
I. Baltakienė taip pat pabrėžė, kad kažkiek mokesčių už metalines lauko duris, už namo laiptinės langus yra sumokėjusi. Tiesa, moteris pati apskaičiavo, kiek, jos nuomone, atlikti darbai turėję kainuoti, ir sumokėjusi.
Minėtą gyventoją itin piktina ir neramina faktas, kad bendrijos pirmininkas R. Samaitis šias pareigas užėmė neteisėtu būdu – suklastodamas namo gyventojų parašus. Jis dėl šios veikos buvo nubaustas pinigine bauda, kurią nedelsdamas susimokėjo. Tačiau nors ir išrinkus pirmininką neteisėtu būdu, nei teismas, nei prokuratūra bendrijos nelikvidavo, o R. Samaičio nenušalino nuo bendrijos pirmininko pareigų. Bendrijos buhaltere dirba jo žmona. „Jis kaip tarakonas įlindęs, įsigraužęs…“, – skambių palyginimų negailėjo pensininkė.
Pasigenda didesnio savivaldybės vaidmens
Moteris teisybės ieško teismo keliu, ne kartą kreipėsi į policiją, savivaldybės atstovus. Savivaldybėje buvo organizuotas visų nesutariančių pusių susitikimas. Deja, pasiekti kompromiso nepavyko ir tąkart. I. Baltakienė aiškina, kad nė vienas savivaldybės atstovas, į kurį ji kreipėsi, nepadėjęs išspręsti problemos. „O juk šiame name yra tiek daug socialinių savivaldybei priklausančių butų – keista, kad savivaldybė į visa tai žiūri pro pirštus“, – gūžčiojo pečiais pensininkė. Iš 199 namo butų, 59 priklauso savivaldybei.
Audito išvados netenkino
„Kėdainių mugė“ kreipėsi ir į antrą šio konflikto pusę – minėtą R. Samaitį. Vyrui jau trečius metus besitęsianti situacija yra gerokai atsibodusi. Paklaustas, ar teisybė, kad dėl nesumokėtų skolų į teismą yra patraukti tik I. Baltakienė ir V. Jončaitis, jis patikino, kad taip nėra. „Visi kiti skolininkai (apie penkiolika), kurie namo bendrijai yra skolingi daugiau nei 500 litų, yra paduoti į teismą. Posėdžių su tais žmonėmis nebuvo. Tačiau buvo po tris posėdžius su I. Baltakiene ir V. Jončaičiu, mat jie skolos nepripažino. Visi likę skolininkai skolas bendrijai pripažįsta“, – sakė R. Samaitis. Kaltinimus neskaidria bendrijos veikla R. Samaitis taip pat atremia.
„Mūsų veikla yra skaidri – savivaldybė, atlikusi auditą, jokių pažeidimų nerado. Bet ši ataskaita I. Baltakienei vis tiek netiko. Mes turime išsirinkę revizorių ir penkis ginčų komisijos narius. Greičiausiai ir šie nariai jai netinka“, – mano jis.
Jei asmeniškai neliečia, mokėti nereikia?
Iki namo bendrijos įkūrimo P. Lukšio g. 2 namą administravo „Kėdainių butai“, tačiau namas buvo gerokai apleistas ir neprižiūrėtas. „Mokesčiai liko tie patys, kokie buvo ir prie „Kėdainių butų“. Už 24 kv. metrų butą reikia mokėti 7 eurus, už 12 kv. m – 4 eurai per mėnesį. Po mano kadencijos, kuri trunka trejus metus, darysime susirinkimą, tad jei bus noro, pati I. Baltakienė galės kelti savo kandidatūrą ir dalyvauti namo bendrijos pirmininko rinkimuose“, – „Kėdainių mugei“ sakė pašnekovas. Pirmininkas vardija per pastaruosius metus atliktus namo priežiūros darbus: įstatyti langai laiptinėse, sutvarkytas namo apšvietimas, bene kasdien atliekami kiti smulkūs remonto, kanalizacijos tvarkymo darbai. Pavasarį, kai atšils, bus vykdomas keturių namo laiptinių remontas.„Kasdien kažkam vis prireikia pagalbos, tačiau ne visi atlikti darbai gali būti pastebimi“, – aiškina jis. R. Samaitis įsitikinęs, kad tiek I. Baltakienė, tiek V. Jončaitis norintys mokėti tik už tai, ką mato. „Pavyzdžiui, už prakiurusį vamzdį ar stogo remonto darbus jie mokėti nenori. Jei jų asmeniškai neliečia, tai už tai mokėti ir nenori. I. Baltakienė gyvena savo bute ir daugiau už nieką mokėti nenori“, – nuostabos neslepia R. Samaitis ir priduria tenorintis sutvarkyti namą, kad šis atrodytų padoriai, kaip ir visi kiti.
Paprasčiausias nesusikalbėjimas?
Namo bendrijos pirmininką erzina ir užsitęsusi problema dėl pašto dėžučių. „Jos buvo pirktos už bendrijos pinigus, tačiau tiek I. Baltakienė, tiek V. Jončaitis už jas nesusimokėjo. Dėl to negavo raktelių. Tačiau vėliau ta dėžutė I. Baltakienei buvo atrakinta: ji pasikeitė spynelę ir dabar jau aš negaliu atrakinti. Gali tik ji. O V. Jančaitis pats išsiplėšė spynelę ir pasikeitė į savo“, – sakė pirmininkas. Ne vieną kartą dėl pašto dėžučių į teismus kreipusis I. Baltakienė aiškino, kad jai bylinėtis dėl to jau nusibodę, mat visais atvejais tyrimai buvę nutraukti neradus tam teisinio pagrindo.
Tačiau šioje situacijoje R. Samaičiui keisčiausia tai, kad moteris tiesiogiai niekad į patį namo pirmininką nesikreipė. „Ji niekada į mane nesikreipė. Tačiau dėl visokių smulkmenų ji kreipiasi į merą, į savivaldybės darbuotojus, teismus, policiją, žiniasklaidą…“ – kalbėjo niekaip su namo gyventoja bendros kalbos nerandantis R. Samaitis.