Penktadienis, 22 lapkričio, 2024
0.3 C
Kėdainiai
PradžiaKrašto žiniosKėdainių senamiesčio puoselėtojams – kompensacija už restauravimo darbus

Kėdainių senamiesčio puoselėtojams – kompensacija už restauravimo darbus

-

Šio namo, esančio Radvilų g. 41, savininkams kompensuota dalis restauravimo išlaidų - 160 tūkst. litų.
Šio namo, esančio Radvilų g. 41, savininkams kompensuota dalis restauravimo išlaidų – 160 tūkst. litų.

Valstybės kompensaciją, skiriamą už privačių, tačiau visuomenei lankyti prieinamų valstybės saugomų nekilnojamojo kultūros paveldo objektų tvarkomųjų paveldosaugos darbų, jų projektavimo bei tyrimų (taikomųjų) išlaidas, Kultūros paveldo departamentas (toliau – Departamentas) išmokėjo Kėdainiuose esančio namo (Radvilų g. 41) savininkams. Jiems išmokėti daugiau nei 160 tūkst. litų.

XVII amžių menančiame name restauruotas karnizo, dūmtraukių ir sienų paviršius, rūsio arkiniai skliautai, vidaus sienų mūras, stogo konstrukcijos. Įspūdingiausiai atrodo grąžinta istorinė frontono išvaizda. Departamento direktorė Diana Varnaitė džiaugiasi, kad istorinių senamiesčių gyventojai susigrąžina sampratą, jog restauruoti galima ir dar gilesnę istoriją menančią kultūros paveldo objekto išvaizdą. Taip jie prisideda prie senamiesčio verčių sugrąžinimo, istorijos atkūrimo: „Puoselėjamas kultūros paveldas reiškia ne tik tvarkingesnę aplinką, tačiau ir atskleidžia išskirtines vertes, kurių ne istoriniuose pastatuose nerasime, skleidžia vietos savastį“.

XVII a. I pusėje Kėdainiuose apsigyveno vokiečių, škotų ir žydų bendruomenės. Mieste telkėsi protestantų intelektualai ir lietuviškos raštijos puoselėtojai. Visų jų skleidžiamos idėjos, miesto savininkų interesai formavo ne tik miesto bendruomenę, bet ir savitus architektūros bruožus. XIX amžiuje caro nurodymu buvo nugriauti visi namų papuošimai, jie prarado istorinę išvaizdą.

Dabar Radvilų g. 41 adresu esančiame name skirtingais laikotarpiais veikė kepykla, vaisvandenių ir alkoholinių gėrimų pilstytuvė, foto ateljė, pirmasis lietuviškas knygynas ir kitos komercinės paskirties įstaigos. XIX a. namas, kaip ir daugelis Kėdainių namų, priklausė žydams. 1912 m. namą įsigijo A. Morkūnas, tačiau jį kartu su šeima valdžios nurodymu apleido Pirmojo pasaulinio karo metais. Tuo laikotarpiu namas buvo smarkiai apardytas. Vėliau Morkūnų šeima sugrįžo į namą, jos palikuonims namas priklauso ir šiandien. Remdamiesi kruopščiai atliktų tyrimų duomenimis, laikydamiesi restauravimo technologijų, jie pamažu grąžina pastatui autentišką išvaizdą, būdingą Kėdainių senamiesčio architektūrai.

Taip namas atrodė prieš restauravimo darbus.
Taip namas atrodė prieš restauravimo darbus.

reklama

Taip pat skaitykite