Trečiadienio, gruodžio 30-osios, popietę, Kėdainių rajone, ties Šilainių stotimi, traukinys susidūrė su stumbru. Negyvą gyvūną pastebėjo kito, vėliau važiavusio, traukinio mašinistas. Paskutinę metų dieną, gruodžio 31-ąją, žuvusiu stumbru rūpinosi aplinkosaugininkai.
Pirmas įvykis
Pasak akcinės bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ Komunikacijos direktoriaus Manto Dubausko, stumbrą partrenkė krovininis traukinys, o apie įvykį iškart buvo pranešta aplinkosaugininkams.
„Gruodžio 30-ąją apie 17 val. traukinys kliudė stumbrą. Sustojęs ir patikrinęs traukinį, mašinistas aptiko nedidelius lokomotyvo apgadinimus, todėl tęsė kelionę. Mašinistas ar kiti žmonės per susidūrimą nenukentėjo. Stumbras nebuvo rastas, todėl mašinistas priėmė sprendimą važiuoti toliau. Vėliau kitu keliu važiavusio traukinio mašinistas pastebėjo ant kelio gulintį gyvūną. Jis jau buvo nugaišęs,“ – sakė M. Dubauskas.
Šiemet tai buvo pirmas traukinio susidūrimas su stumbru.
Iškart ieškojo
Jonavos aplinkos apsaugos inspekcijos vyr. specialistui Alfonsui Čeidai pirmajam buvo pranešta apie įvykį.
„Žinios apie ties Šilainių stotimi traukinio partrenktą stumbrą sulaukiau apie pusę šešių vakaro. Iškart kreipėmės į atitinkamas tarnybas. Geležinkeliečiai gyvūno bandė ieškoti dar tą patį gruodžio 30-osios vakarą, tačiau nesėkmingai, nes buvo tamsu. Gruodžio 31-ąją, vos prašvitus, mūsų aplinkosaugininkų komanda atvyko į įvykio vietą. Kur tiksliai buvo kritusio stumbro palaikai mums išdavė aplink juos ratus sukę krankliai,“ – pasakojo A. Čeida.
Žuvo patelė
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos Stumbrų apsaugos priemonių įgyvendinimo projekto vyr. specialisto Ryto Papšio teigimu, nelaimingo nutikimo metu žuvo maždaug penkiolikos metų amžiaus patelė. Kadangi stumbrė buvo labai sumaitota – padalinta į dvi dalis, todėl specialistai negalėjo pasakyti ar ji buvo ligota, o gal laukėsi.
„Traukinio mašinistas informavo apie įvykį, žvalgėsi, kur gali būti partrenktas gyvūnas, tačiau jo nematė. Prieš nelaimę jis pastebėjo šalia bėgių stovinčią didelę stumbrų bandą, todėl ėmė mažinti greitį, tačiau sustabdyti nespėjo,“ – kalbėjo R. Papšys.
Tarnaus mokslui
Ketvirtadienio rytą aplinkosaugininkai išžvalgė aplink esančią teritoriją, tačiau netoliese nepastebėjo stumbrų bandos, taip pat nerado ir kitų sužeistų gyvūnų.
„Paimti žuvusios stumbrės mėginiai, bus atlikti tyrimai, o vėliau jos likučiai atiteks vilkams. Taip pageidauja mokslininkai, kurie vaizdo kameromis stebės vietos vilkų populiaciją, kiek jų ateina ėsti, kiek čia jų gyvena,“ – sakė R. Papšys.
Saugomas gyvūnas
Stumbras yra įtrauktas į Lietuvos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą kaip saugomas žinduolis. Šiuo metu mūsų šalies miškuose gyvena 200–220 stumbrų. Didžiausia jų populiacijas yra aplink Kėdainius ir Panevėžį.
(Andriaus Misevičiaus nuotr.)