Šių metų pradžioje Kėdainių rajono valdžia džiūgavo, mat valdančiųjų balsais pavyko patvirtinti rekordinį 2020 metų biudžetą, kuris siekė daugiau nei 65 milijonus eurų – 12 milijonų eurų daugiau nei buvo surinkta 2019 metais. Tačiau metams persiritus į antrąją pusę situacija kardinaliai pasikeitė, mat trūksta lėšų ne tik suplanuotų projektų įgyvendinimui, bet ir biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimams, socialinėms pašalpoms bei kompensacijoms. Ir nors Kėdainiai iki šiol garsėjo kaip vienas mažiausiai prasiskolinusių šalies rajonų, skolos pastaruoju metu auga tiesiog geometrine progresija. Vien praėjusią savaitę rajono valdžia palaimino sprendimą skolintis milžinišką sumą – beveik 5 milijonus eurų.
Didžiausia paskola – atlyginimams ir pašalpoms
Daugelis kraštiečių tikrai pamena optimistines Kėdainių rajono valdžios kalbas apie vis gerėjantį gyvenimą, dalintus pažadus, kurių įgyvendinimui reikia didžiulių lėšų. Tačiau šiandiena, panašu, visai kitokia – Kėdainių rajono skolos auga kaip ant mielių, o valdžios kalbose vis mažiau optimistinių gaidų.
Praėjusią savaitę vykusiame Kėdainių rajono savivaldybės posėdyje atsiskleidė niūri tiesa – valdžiai nebeužtenka lėšų ne tik jau suplanuotų ir vykdomų projektų įgyvendinimui. Pinigų gali pritrūkti ir biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimams. Todėl Kėdainių rajono savivaldybės administracijos atstovai, nešini trimis sprendimų projektais, skubėjo prašyti tarybos narių leidimo skolintis ne tik iš valstybės, bet ir iš privačių kreditorių – bankų.
„Tarybos narių prašome leisti imti iki 3 milijonų 900 tūkstančių eurų trumpalaikę paskolą iš valstybės biudžeto, kad būtų laiku užtikrintas Kėdainių rajono savivaldybės biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo užmokesčio išmokėjimas, atsiskaitymas su mokesčiais bei užtikrintas socialinių pašalpų ir kompensacijų mokėjimas“, – tarybos posėdžio metu nuskambėjo savivaldybės administracijos biudžeto ir finansų skyriaus vedėjos Jolantos Sakavičienės politikams adresuotas prašymas, atskleisdamas niūrią realybę – Kėdainių rajono valdžia susidūrė su rimtomis finansinėmis problemomis.
Praėjusią savaitę vykusiame Kėdainių rajono savivaldybės posėdyje atsiskleidė niūri tiesa – valdžiai nebeužtenka lėšų ne tik jau suplanuotų ir vykdomų projektų įgyvendinimui. Pinigų gali pritrūkti ir biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimams. Todėl Kėdainių rajono savivaldybės administracijos atstovai, nešini trimis sprendimų projektais, skubėjo prašyti tarybos narių leidimo skolintis ne tik iš valstybės, bet ir iš privačių kreditorių – bankų.
Iš numatytų skolintis 3 milijonų 900 tūkstančių eurų, net 3 milijonai 580 tūkstančių eurų būtų skirti biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo užmokesčiui sumokėti. Dar 52 tūkstančiai eurų – socialinio draudimo įmokoms, o 268 tūkstančiai eurų – socialinėms pašalpos, išmokoms ir kompensacijoms, kurios mokamos iš savivaldybės biudžeto.
Kėdainių rajono savivaldybės biudžete finansinė duobė pradėjo vertis dar balandžio mėnesį, kai į biudžetą nebuvo surinkta apie 500 tūkstančių eurų gyventojų pajamų mokesčio. Dar 300 tūkstančių eurų to paties mokesčio rajono biudžetas neteko ir gegužės mėnesį.
Lėšų nepakanka ir investiciniams projektams
Tačiau tai buvo ne vienintelis Kėdainių rajono savivaldybės administracijos atstovų politikams prašymas leisti skolintis. Biudžeto ir finansų skyriaus vedėja J. Sakavičienė tarybos narių prašė pritarimo dar vienam sprendimo projektui, kuris, tarybos nariams pritarus, dar labiau padidino rajono skolų naštą.
Kėdainių rajono savivaldybės administracija dar 862 tūkstančius eurų skolinsis imdama ilgalaikę banko paskolą investiciniams projektams įgyvendinti.
Iš minėtos sumos 250 tūkstančių eurų atiteks Kėdainių miesto viešųjų erdvių sutvarkymui, tarp kurių – Vytauto parko, universalaus daugiafunkcio aikštyno, lauko teniso kortų prieigos.
Dar 590 tūkstančių eurų bus skirti pagal pirmąjį ir antrąjį etapus kompleksiškai atnaujinamiems daugiabučių namų kvartalams.
O likusią sumą – 73 tūkstančius eurų – numatyta skirti Kėdainių miesto nuotekų valyklos rekonstrukcijai.
Iš skolintų lėšų – ir lopšelio-darželio renovacija
Dar vienas projektas, kurio įgyvendinimui rajono savivaldybės administracija nusprendė skolintis – tai Kėdainių mieste esančio lopšelio-darželio „Vaikystė“ modernizavimas.
Pasak savivaldybės administracijos biudžeto ir finansų skyriaus vedėjos J. Sakavičienės, šiais metais šiam projektui bus skolinamasi 100 tūkstančių eurų, o kitais – 2021 metais – dar kiek daugiau nei 528 tūkstančiai eurų. Visą reikalingą lopšelio-darželio modernizavimui skirtą sumą planuojama gauti iš banko imant ilgalaikę paskolą.
J. Sakavičienei pristačius minėtos ugdymo įstaigos modernizavimo viziją, tarybos nariai džiaugėsi, kad lopšelis-darželis „Vaikystė“ galiausiai bus atnaujintas, tačiau netrukus pasipylė ir kritikos strėlės į administracijos daržą, mat nei administracijos direktorius Arūnas Kacevičius, nei administracijos specialistai tarybos nariams negalėjo atsakyti, kokia bus finansinė nauda įgyvendinus šį projektą, kiek bus sutaupyta lėšų mokesčiams už šilumos ir elektros energiją.
Investicija didžiulė, o skaičiavimų administracija neparuošė
„Labai sunku pasakyti, kada atsipirks. Manome, kad pirmiausia turi būti vykdomi darbai, o kokios lėšos bus sutaupytos ir per kiek laiko atsipirks, dabar tikrai negaliu atsakyti“, – tik taip į tarybos narės Karolinos Štelmokaitės užduotą klausimą atsakė J. Sakavičienė.
„Žinoma, tai labai svarbi, bet ir tuo pat didžiulė investicija. Jeigu jau rajonas investuoja, ima iš banko paskolą, tokiu atveju privalo būti žinomi ir pagrindiniai skaičiai – kiek sutaupysime modernizavę pastatą, kada atsipirks ši investicija. Labai būtų gerai, kad ateityje savivaldybės administracija tokius skaičiavimus parengtų“, – pabrėžė K. Štelmokaitė.
Tos pačios nuomonės laikėsi ir opozicijos atstovė, frakcijos „Liberalai Kėdainių krašto žmogui“ atstovė Virginija Baltraitienė, pabrėždama, kad ruošiant bet kokį investicinį projektą visų pirma skaičiuojamas tų investicijų atsiperkamumas.
„Žinoma, svarbi ir finansinė, ir ne finansinė nauda. Tačiau nei vienas projektas nėra ruošiamas nepaskaičiavus tam tikros naudos“, – teigė V. Baltraitienė.
Tuo tarpu savivaldybės administracijos direktorius A. Kacevičius laikėsi tos pozicijos, kad šiuo konkrečiu atveju, kalbant apie finansinį atsipirkimą, modernizuojant lopšelį-darželį „Vaikystė“ kalbėti nereikėtų.
„Tai viešoji įstaiga, o ne pelno siekianti organizacija, tad apie atsipirkimą kažkokį nelabai reikėtų kalbėti. Pastatų renovacijos projektais yra siekiama ne tik sutaupyti šilumos ar elektros energiją“, – savo pozicijos laikėsi A. Kacevičius.
Skolinimasis tampa tradicija?
Tačiau praėjusią savaitę priimti sprendimai skolintis įvairių projektų įgyvendinimui – ne vieninteliai šiais metais. Dar vasario mėnesį Kėdainių rajono savivaldybės taryba pritarė administracijos norui skolintis lėšas ir kitos Kėdainiuose esančios ugdymo įstaigos, lopšelio-darželio „Žilvitis“, modernizavimui. Šiam projektui skirta 780 tūkstančiai eurų.
Greta šios sumos buvo prašoma leisti pasiskolinti ir dar 356 tūkstančius eurų, kurie buvo skirti ankstesniems skoliniams įsipareigojimams vykdyti. Tad vien vasario mėnesį, kai šalyje buvo itin gera ekonominė ir finansinė situacija, kai dar nesiautė koronaviruso pandemija, nualinusi ekonomiką, Kėdainių rajono valdžia nusprendė skolintis 1 milijoną 136 tūkstančius eurų.