Pirmadienis, 23 gruodžio, 2024
2.8 C
Kėdainiai
PradžiaKrašto žinios„Lifosai“ pagaminti ir sumontuoti sudėtingi technologiniai įrenginiai

„Lifosai“ pagaminti ir sumontuoti sudėtingi technologiniai įrenginiai

-

Įrengiant akcinės bendrovės „Lifosa“ Karbamidinio fosfato UP17-44 trąšų gamybos cechą, generalinis rangovas uždaroji akcinė bendrovė „Montuotojas“ pagamino ir sumontavo apie 700 tonų metalinių konstrukcijų. Toks jų kiekis buvo pagamintas ir sumontuotas per metus.

Nauji sudėtingi technologiniai įrenginiai sudaro sąlygas stiprinti „Lifosos“ pozicijas pasaulinėje rinkoje.

Kėlė nemažai įtampos

Trumpas terminas tokios apimties darbams kėlė nemažai įtampos, nes vienu metu buvo statomas ir plokštėmis dengiamas naujas cecho pastatas bei gaminami ir statomame pastate montuojami sudėtingi technologiniai įrenginiai. 

Kad per trumpą laiką galima būtų pagaminti ir sumontuoti tokį įspūdingą metalinių konstrukcijų kiekį, sudėtingus technologinius įrenginius, galvas suko patys išmaniausi bendrovės „Montuotojas“ specialistai.

Pasak „Lifosos“ gen. direktoriaus J. Dastiko, naujojo padalinio veikla leis labiau sustiprinti įmonės pozicijas pasaulinėje trąšų rinkoje.

Procesą sudėtingą darė ir kompleksiškas darbas, ir pastato aukštis. Vienu metu statybos vietoje dirbo apie 75 darbuotojai, daug technikos, tarp kurios – keli galingi, daugiau kaip 100 tonų keliamosios galios, kranai.

Trumpo termino iššūkį padėjo įveikti ir „Montuotojo“ gamybiniai pajėgumai: keturiose gamyklose dirba apie pustrečio šimto žmonių.

Ir gamino, ir montavo

Per metus (2017 m. rugpjūtį – 2018 m. birželį) „Montuotojas“ pastatė gamybinį 1969 kv. m ploto, 19 116 kub. m tūrio, penkių aukštų, trisdešimties metrų aukščio pastatą, kuriame jau veikia bendrovės „Lifosa“ Karbamidinio fosfato UP17-44 trąšų gamybos cechas.

Taikydami skirtingas suvirinimo technologijas, šiame ceche sumontavo įvairius technologinius įrenginius, transporterius.

Įmonė taip pat pagamino ir sumontavo vamzdynų estakadą, kurios ilgis – 29,6 m, aukštis nuo žemės paviršiaus – 9,6 m, ir dvi 200 kub. m talpas, kurios skirtos fosforo rūgščiai ir UP tirpalui laikyti. Bendra objekto investicija – 15 mln. eurų.

Naujajame gamybos ceche per metus gaminama iki 25 tūkst. tonų kristalinio karbamido fosfato.

Draugiškas aplinkai

Cechas itin modernus, kompaktiškas ir efektyvus.

Pradėjus cecho veiklą „Lifosos“ generalinis direktorius Jonas Dastikas sakė, kad naujojo padalinio veikla ir gaminama produkcija leis labiau sustiprinti „Lifosos“ pozicijas pasaulinėje trąšų rinkoje.

Cecho statybos yra ir investicija į tvarią bendrovės plėtrą, nes padalinyje įdiegtos pažangiausios technologijos, dėl kurių cechas itin draugiškas aplinkai.

Naujajame padalinyje gaminamas kristalinis karbamido fosfatas yra tirpios, chloro ir sunkiųjų metalų neturinčios trąšos žemės ūkiui. 

Sudėtingas darbas

Pagal užsienio analogus „Montuotojas“ pagamino ir sumontavo barometrinį kondensatorių ir brandintuvus šildomais paviršiais. Šių technologinių įrenginių brėžinius ir sprendimus parengė patys „Montuotojo“ specialistai. Kaip sakė darbams „Lifosoje“ vadovavęs „Montuotojo“ projektų vadovas Stanislovas Mikalauskas, sudėtingiausia buvo pagaminti brandintuvus.

„Pirmą kartą gaminome brandintuvą, turintį kūgio formos dugną, maišykles ir šildomą paviršių, – pasakojo jis. – Nors talpos nebuvo itin didelės, tačiau sudėtingiausia buvo pagaminti vadinamuosius šildančius marškinius – garo vamzdžius, spirale juosiančius visą talpą ir tokiu būdu ją šildančius. Pagaminome net du tokius brandintuvus ir analogišku principu veikiantį, bet kur kas didesnį sėsdintuvą.“

Gatavos produkcijos silosus teko gaminti ir montuoti nestandartinėmis sąlygomis ir būdais. Šie didelio tūrio – 300 kub. m, 5,5 m skersmens ir apie 30 m aukščio įrenginiai buvo montuojami per visą pastato aukštį. Juos reikėjo montuoti ne tik dideliu tempu, bet ir sudėtingomis sąlygomis, nes paraleliai buvo statomas pats cecho pastatas. 

„Lietuvos metų gaminio“ komisija „Montuotojo“ gaminiui – bendrovės „Lifosa“ karbamidinio fosfato UP17-44 trąšų gamybos cechui – skyrė aukso medalį.

„Todėl nutarėme silosus gaminti ir montuoti atskiromis stambiomis dalimis, kokias būtų galima įkelti į statomą pastatą per neužklotą stogą 180 tonų keliamosios galios kranu, – pasakojo S. Mikalauskas. – Tai buvo tikrai sudėtingas darbas. Kėlėme vieną po kitos silosų dalis, rengėme pastolius, o tai, įvertinant kūgio formos dugną, nebuvo paprastas darbas, ir montavome.“

Dėl didelių gabaritų silosai buvo gaminami segmentais po 6 m, kiekvienas iš jų svėrė daugiau kaip 10 tonų. Tai ženkliai supaprastino transportavimo ir surinkimo darbus.

Sudėtingi, bet skirtingi

Gaminant bei montuojant 200 kub. m talpas fosforo rūgščiai ir UP tirpalui bei įrengiant vamzdynų estakadą svarbiausia, kaip pažymėjo S. Mikalauskas, buvo ypač aukšti reikalavimai suvirinimo kokybei ir kontrolei. Šie įrenginiai buvo pagaminti iš rūgščiai atsparaus plieno. 

Savo gamyklose „Montuotojas“ pagamino įvairių technologinių vamzdynų, kurių skersmuo 60–200 mm, estakadą. Ji buvo surinkta prie objekto ir į beveik 10 m aukštį užkelta dviem kranais. Estakados viduryje buvo įrengtas praėjimo takas.

„Estakada nesudėtinga, bet jos gamyba ir suvirinimas sulaukė labai daug dėmesio, nes estakada eina per pagrindinį gamyklos kelią, o vamzdžiais atiteka rūgštys“, – sakė S. Mikalauskas, pabrėždamas, kad šiuo atveju turi būti tiksliai parinktas plienas, tiksliai laikomasi visų labai aukštų gamybos rekomendacijų, o siūlių suvirinimas turi atitikti pačius aukščiausius kokybės reikalavimus.

„Montuotojo“ atstovai sakė, kad neįmanoma išskirti kurio nors vieno „Lifosoje“ įgyvendinto projekto, nes jų neįmanoma palyginti – visi jie sudėtingi ir skirtingi, nėra nė vieno kartotinio projekto. 

Ilgametės tradicijos užtikrina pranašumą rinkoje

„Lietuvos metų gaminio“ komisija „Montuotojo“ gaminiui – bendrovės „Lifosa“ karbamidinio fosfato UP17-44 trąšų gamybos cechui – skyrė aukso medalį ir pažymėjo, kad kompleksinis, sudėtingas technologinis gamybos objektas veikia sėkmingai.

Jį statant buvo panaudoti sudėtingi technologiniai sprendimai, kurie sėkmingai kuria aukštos pridėtinės vertės ir aukštos kokybės produkciją, panaudotos pažangiausios darbų vykdymo technologijos, kurios lėmė ir darbų kokybę. 

„Montuotojas“ turi ilgametes tradicijas, kurios rinkoje virto pranašumu: plačiomis kompetencijomis, kokybę lemiančia patirtimi, gebėjimu susitelkti ir įveikti tiek terminų, tiek sudėtingų darbų iššūkius“, – neslepia pasididžiavimo savo komanda bendrovės „Montuotojas“ generalinis direktorius Rimvydas Ramanauskas.

Jo žodžiais, nedaug Lietuvos įmonių gali pasigirti dirbančios tokiose bendrovėse kaip „Lifosa“, „Achema“, „Amilina“, „Akmenės cementas“, o „Montuotoją“ bendradarbiauti kviečia didžiosios naftos produktų, energetikos įmonės.

Išskirtinis atvejis – darbai „Lifosoje“. Su šia pramonės gigante „Montuotojas“ bendradarbiauja nuo 1970 m., tad 2020-ieji yra 50-tieji bendrystės metai, kuriuos vainikuoja „Lietuvos metų gaminys 2019“ aukso medaliu apdovanotas „Montuotojo“ gaminys – „Lifosai“ pastatytas pastatas ir pagaminti bei sumontuoti sudėtingi technologiniai įrenginiai. 

Didelių įmonių grupėje „Montuotojas“ pelnė ir Sėkmingai dirbančios įmonės 2019 m. apdovanojimą.

Parengta pagal UAB „Montuotojas“ inf.

Taip pat skaitykite