Jau keletą metų iš eilės vyko Europos ŽIV testavimo savaitė. Prie jos renginių aktyviai prisidėjo ir Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC).
ŽIV testavimo savaitės tikslas – informuoti visuomenę ir sveikatos priežiūros specialistus apie ŽIV ir hepatitus, ištyrimo naudą ir paskatinti kuo daugiau žmonių atlikti ŽIV ir hepatitų tyrimą, o esant teigiamam tyrimo rezultatui gauti nemokamą gydymą.
Atliko tyrimus
Psichikos sveikatos skyriaus socialinė darbuotoja Lina Dubauskienė ir sveikatos mokymo organizatorė Danutė Šilkaitienė apsilankė Kėdainių mieste bei rajone esančiose socialinės, reabilitacijos ir apgyvendinimo paslaugas teikiančiose įstaigose bei centruose. Šių įstaigų darbuotojams, gyventojams bei lankytojams nemokamai ir anonimiškai buvo atliekami greitieji ŽIV ir hepatitų B ir C testai.
Taip pat visą ŽIV testavimo savaitę anonimiškai šie testai buvo atliekami ir Kėdainių PSPC sveikatos kabinete.
Teigiami ir neigiami
Per savaitę buvo atlikti 144 ŽIV greitieji testai (99 moterims ir 45 vyrams), iš kurių 1 rastas teigiamas. Diagnozės patvirtinimui bus atliekami kiti – ŽIV diagnozę patvirtinantys ar atmetantys laboratoriniai tyrimai.
Taip pat atlikti 95 hepatito C testai, iš kurių 4 teigiami, kiti – neigiami, 45 hepatito B testai, iš kurių 2 teigimai, kiti – neigiami bei 25 sifilio testai, kurie buvo visi neigiami.
Visiems besitiriantiems suteiktos ikitestinio ir potestinio konsultavimo paslaugos, taip pat suteikta visa informacija apie tolimesnius tyrimus radus teigiamus rezultatus ir pan., dalinama informacinė-prevencinė medžiaga (lankstinukai, skrajutės), prevencinės priemonės.
Geriau kuo anksčiau
Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, ŽIV diagnozuojama per vėlai, kai liga jau pažengusi, o tai atitolina efektyvaus gydymo galimybes. Be to, kad yra užsikrėtęs ŽIV, nežino 1 iš 4 gyvenančiųjų Europoje.
Asmuo kreipiasi į sveikatos priežiūros įstaigas praėjus maždaug 3–4 metams nuo galimo užsikrėtimo ŽIV, ir tai per ilgas laiko tarpas, nes tokiu atveju liga progresuoja, ŽIV infekcija perduodama kitiems, net to nežinant.
Specifinių ŽIV infekcijai požymių nėra, todėl kuo anksčiau ŽIV nustatomas, kuo anksčiau pradedamas priešvirusinis gydymas, tuo geresnės gydymo prognozės, taip pat gerokai sumažėja rizika užkrėsti kitus. Vienintelis būdas sužinoti, ar asmuo užsikrėtęs ŽIV, yra ŽIV testas, t. y. tyrimas dėl ŽIV.
Vyraujantis tipas
Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro duomenimis, rajone ŽIV nešiotojų naujų atvejų 2016 m. buvo du, 2017 m. ir 2018 m. – po vieną.
Iki šių metų lapkričio pirmos dienos Lietuvoje užregistruotas 3 291 ŽIV užsikrėtęs asmuo.
AIDS sergančių (t.y. naujų atvejų) 2016 ir 2018 m. užfiksuota po vieną, o 2017 m. – nė vieno atvejo.
Pasak biuro visuomenės sveikatos specialistės Daivos Mickevičienės, ŽIV infekcijos šaltinis – žmogus, kuris yra užsikrėtęs ŽIV. Pasaulyje dauguma žmonių yra užsikrėtę ŽIV-1 tipo virusu. ŽIV-2 paplitęs Vakarų Afrikoje ir plinta ne taip lengvai, kaip ŽIV-1 bei lėčiau nei ŽIV-1 progresuoja į AIDS. Lietuvoje vyrauja ŽIV-1 tipas.
Žmogus gali būti užsikrėtęs ir abiejų tipų virusais vienu metu.
Kada neužsikrečiama
Ūmios ŽIV infekcijos simptomai pasireiškia maždaug 50–90 proc. ŽIV užsikrėtusių asmenų, praėjus 2–4 savaitėms po užsikrėtimo ir trunka 1–2 savaites.
Dažniausi požymiai: karščiavimas, limfmazgių padidėjimas, makulopapulinis išbėrimas, raumenų ar sąnarių skausmai, galvos skausmas, viduriavimas ir kiti (panašūs į gripo). Toliau būna besimptomė stadija.
ŽIV plinta:
- Lytinių santykių metu. ŽIV gali plisti per visų rūšių (vagininius, oralinius, analinius; homoseksualius ir heteroseksualius) lytinius santykius.
- Per kraują (parenterinis): perpilant kraują ar jo komponentus; per nesterilias injekcijas (pvz., kai narkomanai dalijasi švirkštais arba adatomis).
- ŽIV užsikrėtusi nėščioji gali užkrėsti savo vaiką (perinatalinis arba vertikalus) nėštumo, gimdymo metu arba žindydama.
ŽIV neužsikrečiama naudojantis tuo pačiu tualetu, baseinu, indais ar per vabzdžių (pvz., uodų, erkių) įkandimus. ŽIV neperduodamas per kasdienius kontaktus, pvz., rankos paspaudimą sveikinantis ar apsikabinant.
Užsikrėtęs ŽIV žmogus iš karto nesuserga AIDS. Paprastai AIDS suserga po gana ilgo laikotarpio – vidutiniškai 5–10 metų.
Greitai ir anonimiškai
Kaip atliekamas greitasis ŽIV ir hepatito C tyrimas?
- kraujas imamas iš piršto;
- atsakymas po 1 minutės;
- tyrimo patikimumas 99,96 proc.
- Kodėl reikia atlikti ŽIV tyrimą:
- negydant ŽIV infekcijos sutrumpėja gyvenimas;
- ŽIV galima užkrėsti artimus žmones, to net nežinant;
- negydant ŽIV infekcijos, ženkliai susilpnėja imuninė sistema;
- žinojimas ŽIV užsikrėtusiai nėščiai moteriai užkerta galimybę ŽIV užkrėsti savo kūdikį nėštumo, gimdymo metu bei maitinant krūtimi.
Greitai, anonimiškai ir nemokamai ŽIV testai atliekami VšĮ Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyriuje, kreiptis į 1 kab., pirmadienį–penktadienį nuo 8 iki 15.30 val.; tel. 8 (347) 50645.
Kėdainių PSPC ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro inf.