Po vietos savivaldos rinkimų naujoji rajono valdžia darbą pradėjo ženkliai pasididindama atlyginimus. Kai šiuos faktus atskleidė „Kėdainių mugė“ bei palygino, kiek dabartinių rajono vadovų atlyginimai didesni už kadenciją baigusių jų pirmtakų, valdantieji, regis, ne juokais sunerimo. Manipuliuojant skaičiais, bandyta sudaryti iliuziją, jog ankstesni rajono vadovai uždirbo ne ką mažiau, nei dabartiniai.
Garsus rašytojas Markas Tvenas kadaise pasakė: „Yra trys melo rūšys: melas, bjaurus melas ir statistika“.
Nes manipuliuojant skaičiais, kai ką akcentuojant, o kai ką nutylint galima sukurti tokią iliuziją, kuri neatpažįstamai iškreips realybę. O tai bjauriau už patį bjauriausią melą.
„Kėdainių mugei“ paviešinus, kiek dabartiniai rajono vadovai uždirbs daugiau už savo pirmtakus, sulaukta keistos reakcijos. Tarsi bandant teisintis ir neigti akivaizdų ženkliai padidėjusių atlyginimų faktą, imtasi senos taktikos. Manipuliuojant skaičiais galutinį rezultatą pateikti tokį, kad jis bylotų priešingai.
Tačiau bandant pasiteisinti atlyginimus ženkliai pasididinusius valdančiuosius – logika negalioja. Tiesiog prie kadencijas baigiantiems vadovams šiais metais išmokėtų atlyginimų pridėtos ir jiems skirtos kompensacijos bei vienkartinės išmokos. Štai taip manipuliuojant skaičiais bei sąvokomis gaunamas norimas rezultatas – esą buvusių rajono vadovų atlyginimai daugmaž tapatūs tiems, kurie mokami dabartiniams valdantiesiems.
O padaryta visa tai pakankamai primityviai. Paskaičiuotos tos kadenciją baigusių vadovų pajamos, kurias jie gavo šiais metais.
Prie atlyginimų pridėtos ir išeitinės kompensacijos, ir vienkartinės išmokos, kurias turi teisę gauti kadenciją baigę vadovai. Pavyzdžiui buvusiam savivaldybės administracijos vadovui baigiant darbą savivaldybės tarybos sprendimu buvo skirta vieno mėnesinio atlyginimo išmoka.
Akivaizdu, kad sveikai mąstant tokios išmokos, kurios mokamos tik vieną kartą, pasibaigus kadencijai atleidžiant žmogų iš užimamų pareigų, negali būti traktuojamos kaip atlyginimo dalis.
Nes tai asmens pajamos, įstatymų nustatyta tvarka skiriamos tam, kad žmogus turėtų iš ko gyventi, kol susiras kitą darbą. Juk vien terminas „vienkartinė išmoka“ liudija, kad ji išmokama vieną kartą, bet jokiu būdu ne reguliariai.
Tačiau bandant pasiteisinti atlyginimus ženkliai pasididinusius valdančiuosius – logika negalioja. Tiesiog prie kadencijas baigiantiems vadovams šiais metais išmokėtų atlyginimų pridėtos ir jiems skirtos kompensacijos bei vienkartinės išmokos.
Štai taip manipuliuojant skaičiais bei sąvokomis gaunamas norimas rezultatas – esą buvusių rajono vadovų atlyginimai daugmaž tapatūs tiems, kurie mokami dabartiniams valdantiesiems.
Vadovaujantis tokia logika galima nusiristi ir iki rimtesnių absurdų. Pavyzdžiui, vienkartinę išmoką gimus vaikui tapatinti su reguliariomis, mėnesinėmis pajamomis. O tuomet jau išeitų, jog moteris gimdo kas mėnesį, arba kiekvieną mėnesį atleidžiama iš darbo išmokant šią išmoką ir vėl priimama atgal.
Akivaizdu, jog tai absurdas ir taip mąstyti gali tik savitai realybę suvokiantis individas. Arba tas, kuris viską puikiai supranta, tačiau vis vien nori realybę transformuoti sau norima linkme. Kalbant apie vietos politikus, kai kuriems jų būdinga tikslo siekti pateisinant bet kokias priemones. Ypač kai norima tik teisintis, bandyti reabilituotis prieš rinkėjus.
Tuomet nesibodima išeitinių kompensacijų vadinti 100 proc. atlyginimų siekusiomis premijomis, kurias esą patys sau švenčių progomis skirstė „buvusieji“. O kaip buvo iš tiesų, ko gero, teks aiškintis net ir Temidės tarnams.
Tačiau kaip jau ten bebūtų, dar kartą pateikiame buvusios ir dabartinės valdžios atlyginimų skirtumus, o kokiomis papildomomis išmokomis ar priedais bus pamaloninti (jeigu bus) naujieji Kėdainių valdantieji, skaičiuosime metams pasibaigus.