Sekmadienis, 20 liepos, 2025
21.7 C
Kėdainiai
PradžiaKraštiečiams aktualuDėl invazinių Sosnovskio barščių ir apleistų sklypų tvarkymo: ką svarbu žinoti?

Dėl invazinių Sosnovskio barščių ir apleistų sklypų tvarkymo: ką svarbu žinoti?

-

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) sulaukia nemažai gyventojų klausimų ir pranešimų dėl neprižiūrėtų, nenušienautų, apleistų sklypų bei invazinių Sosnovskio barščių paplitimo tiek valstybinėje, tiek privačioje žemėje.

Kurios institucijos yra atsakingos už šių klausimų sprendimą ir kaip tinkamai elgtis konkrečiose situacijose?

VTPSI vykdo žemės naudojimo priežiūrą, užtikrina, kad sklypai būtų naudojami pagal paskirtį ir nepažeidžiami teritorijų planavimo ar žemės valdos projektų sprendiniai

Apleistų sklypų priežiūra ir invazinių augalų, tokių kaip Sosnovskio barščiai, naikinimas nėra tiesiogiai priskirti VTPSI – šiais klausimais pagrindinį vaidmenį atlieka savivaldybės.

Kur kreiptis dėl neprižiūrimų sklypų ar Sosnovskio barščių?

Dėl apleistų sklypų ar invazinių augalų gyventojai turėtų kreiptis į savo savivaldybę. Jos kontroliuoja, kaip laikomasi teritorijų tvarkymo, švaros ir želdynų priežiūros taisyklių, ir gali imtis priemonių tvarkai atkurti.

Kaip užtikrinama valstybinės žemės priežiūra?

Kai problema kyla išnuomotoje žemės ūkio paskirties ar kitos paskirties valstybinėje žemėje:

Kaimo vietovėje, rekomenduojama kreiptis į Nacionalinę žemės tarnybą prie Aplinkos ministerijos (NŽT).

Miestų ir miestelių teritorijoje, rekomenduojama kreiptis į savivaldybę.

NŽT kartu su savivaldybėmis atsakinga už tai, kad valstybinė žemė būtų naudojama laikantis sutartinių ir teisinių reikalavimų. Pastebėjus pažeidimus, gali būti reikalaujama juos pašalinti, taip pat taikomos tokios priemonės kaip sutarčių nutraukimas ar nuostolių atlyginimo reikalavimai.

Kas yra Sosnovskio barščiai ir kodėl jų naikinimas svarbus?

Sosnovskio barščiai – sparčiai plintantys invaziniai augalai, dažnai augantys pakelėse, pamiškėse, prie upių ar melioracijos griovių. Vienas augalas gali subrandinti iki 100 tūkstančių sėklų, todėl išplitę jie greitai užkariauja teritorijas, išstumia vietinę augmeniją ir kelia grėsmę žmonių sveikatai. Dėl to jų naikinimas yra svarbi aplinkosaugos užduotis.

Šaltinis: Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcija

Taip pat skaitykite