Pirmadienis, 21 liepos, 2025
21.7 C
Kėdainiai
PradžiaLaisvalaikisSavaitgalį ruošiatės į gamtą? Štai ką verta turėti rankinėje

Savaitgalį ruošiatės į gamtą? Štai ką verta turėti rankinėje

-

Savaitgaliais, kai pasirodo bent šiek tiek saulės, daugelis nusprendžia trumpam išvykti į gamtą – į miškus ar prie vandens telkinių. Kartais tai būna kelių valandų pasivaikščiojimas, o kartais – visa savaitgalio išvyka.

Toma Gečienė.

Visgi buvimas gamtoje gali pareikalauti ir tam tikro pasiruošimo, ypač kalbant apie sveikatą.

Vaistininkė Toma Gečienė primena, kokios priemonės turėtų atsidurti kiekvieno gamtoje laisvalaikį leidžiančio žmogaus rankinėje.

Netikėtos traumos

Vaistininkė T. Gečienė pastebi, kad vasarą, kai fizinis aktyvumas didesnis, padidėja ir traumų tikimybė.

„Jei susižeidėte, pirmiausia svarbu nusiplauti rankas arba jas dezinfekuoti – tai sumažins infekcijos riziką. Tuomet apžiūrėkite žaizdą: jei ji negili, nesmarkiai kraujuoja ir nėra svetimkūnių, ją galima prižiūrėti savarankiškai. Žaizdą praskalaukite švariu vandeniu, pašalinkite nešvarumus, patepkite antiseptiku, o kai nudžius – užklijuokite pleistrą arba naudokite sterilų tvarstį“, – sako T. Gečienė.  

Žaizdą reikėtų stebėti keletą dienų – jei ji parausta, tinsta ar pradeda pūliuoti, būtina kreiptis į gydytoją.

Vabzdžių įgėlimai

Uodų ir kitų vabzdžių įgėlimai – dažni gamtos palydovai. Vaistininkė pabrėžia, kad skirtingų vabzdžių įgėlimai reikalauja skirtingos priežiūros.

„Uodų sukeltą niežulį ir patinimą padeda malšinti šaltas kompresas, ramunėlių nuoviras ar alavijo gelis. Taip pat pravartu turėti antihistamininį gelį arba purškalą su mentoliu. Tuo tarpu, jei įgėlė bitė, pirmiausia reikia švelniai pašalinti geluonį – geriausia tai padaryti kortele ar nagu, nespaudžiant odos. Po to rekomenduojama uždėti šaltą kompresą. Jei patinimas plinta ar atsiranda stipresni simptomai, būtina kreiptis į gydytoją“, – sako vaistininkė T. Gečienė. 

Įsisiurbė erkė

„Nors skiepai nuo erkinio encefalito yra pagrindinė apsauga, vis tiek būtina pasiruošti ir galimam erkės įsisiurbimui. Svarbu prisiminti, kad skiepai nuo Laimo ligos neapsaugo, todėl prevencija ir greita reakcija – labai svarbios. Net ir paskiepytam žmogui erkę reikia kuo greičiau pašalinti, todėl visada verta su savimi turėti pincetą ir dezinfekcinę priemonę“, – sako vaistininkė T. Gečienė.

Pasak vaistininkės, pirmiausia reikėtų dezinfekuoti pincetą, tada suimti erkės kūną kuo arčiau odos ir traukti tiesiu judesiu, nesukant. Pašalinus erkę, odą būtina nuplauti vandeniu ir dar kartą dezinfekuoti.

Vargina sezoninė alergija

Alergija žiedadulkėms gali gerokai apkartinti buvimą lauke. Vaistininkė pataria iš anksto pasirūpinti pagrindinėmis priemonėmis – nosies purškalu, akių lašais ir vaistais nuo alergijos.

„Žiedadulkės lengvai prilimpa prie drabužių, plaukų ir gleivinių. Nosies ir akių apsauginės priemonės sukuria barjerą, neleidžiantį žiedadulkėms sukelti dirginimo. O antihistamininiai vaistai yra veiksmingiausi, kai pradedami vartoti dar prieš pasireiškiant simptomams – bent kelias dienas iki išvykos“, – sako vaistininkė T. Gečienė.

UV spinduliai veikia ir per debesis

Net ir apniukusią dieną UV spinduliai prasiskverbia pro debesis ir veikia odą, todėl apsauga nuo saulės reikalinga visada.

„Kasdien rekomenduojama naudoti priemones su ne mažesniu nei SPF 30 filtru. Jei būnate intensyvioje saulėje ar prie vandens – rinkitės SPF 50. Svarbu kremą užtepti likus 15–20 minučių iki išėjimo į lauką ir pakartotinai tepti kas 2 valandas arba po maudynių bei stipraus prakaitavimo“, – sako T. Gečienė.  

Pranešimas žiniasklaidai

Taip pat skaitykite