Nuo 2025 m. gegužės 1 d., atsiskaitant grynaisiais pinigais, galutinė pirkinių krepšelio suma bus apvalinama, skelbia Lietuvos bankas.
Bendra mokėtina suma apvalinama iki 5 kartotinio: apvalinama į mažesnę arba į didesnę pusę iki artimiausių 5 ct, priklausomai nuo to, ar paskutinis skaitmuo yra arčiau 0, 5 ar arčiau 10.
Taikant apvalinimą, 1 ir 2 ct monetomis ir toliau galima atsiskaityti, jomis mokant suapvalintą sumą.
Lietuvos bankas, atsižvelgdamas į viešojoje erdvėje skelbiamą informaciją apie 1 ir 2 euro centų monetų naudojimą ir apvalinimą nuo gegužės 1 d., primena pagrindinius susijusius aspektus:
- 1 ir 2 euro centų monetos yra ir toliau bus teisėta atsiskaitymo priemonė, t. y. jomis ir toliau bus galima mokėti prekybos ar paslaugų teikimo vietose;
- apvalinimo taisyklė bus taikoma tik galutinei prekių ar paslaugų krepšelio sumai, o ne atskirų prekių kainoms, ir tik mokant grynaisiais pinigais;
- pirkinių krepšelio suma bus apvalinama į mažesnę ar didesnę pusę iki artimiausių 5 ct, priklausomai nuo to, ar paskutinis skaitmuo yra arčiau 0, 5 ar 10, t.y.:
- kai pirkinių krepšelio suma baigiasi 1 ar 2, bus apvalinama į mažesnę pusę – iki 0;
- kai pirkinių krepšelio suma baigiasi 3 ar 4, bus apvalinama į didesnę pusę – iki 5;
- kai pirkinių krepšelio suma baigiasi 6 ar 7, bus apvalinama į mažesnę pusę – iki 5;
- kai pirkinių krepšelio suma baigiasi 8 ar 9 ct, bus apvalinama į didesnę pusę – iki 10;
- mažesnė nei 5 centų pirkinių krepšelio suma nebus apvalinama.
Apvalinimo taisyklė nebus taikoma:
- atsiskaitant negrynaisiais pinigais,
- atsiskaitant dovanų kuponais, lojalumo kortelėmis,
- darbo užmokesčiui ir kitoms su darbo santykiais susijusioms išmokoms,
- pensijoms ir kitoms socialinėms išmokoms (net ir grynaisiais pinigais),
- kitais teisės aktuose nustatytais atvejais.
Kaip apvalinama
- atsiskaitymo grynaisiais pinigais suma – bendra suma, mokėtina už vienu metu įsigyjamas prekes (paslaugas), nepriklausomai nuo prekių (paslaugų) skaičiaus, kai atsiskaitoma grynaisiais pinigais,
- grąžinama grynaisiais pinigais suma – suma, grynaisiais pinigais grąžinama pirkėjui už jo grąžintas prekes, nesuteiktas paslaugas, netinkamos kokybės suteiktas paslaugas.
Jei įsigyjama viena prekė (paslauga) ar grąžinami pinigai už vieną prekę (nesuteiktą paslaugą, netinkamos kokybės paslauga), ir atsiskaitoma grynaisiais pinigais, apvalinimas taip pat taikomas.
Apvalinimas netaikomas vienu metu įsigyjamų prekių (paslaugų) krepšelio kiekvienos atskiros prekės (paslaugos) kainai. Kainos nustatomos 1 ct tikslumu.
Apvalinimas netaikomas šiais atvejais:
- kai atsiskaitoma negrynaisiais pinigais, t. y. mokėjimo kortele, dovanų kuponu (čekiu, kortele), lojalumo kortelėje sukauptais pinigais, socialine kortele,
- internetinei prekybai, mokant negrynaisiais pinigais,
- darbo užmokesčiui ir kitoms su darbo santykiais susijusioms išmokoms, įskaitant dienpinigius ir išmokas, skirtas su komandiruote susijusioms faktinėms kelionės, nakvynės ir maitinimo išlaidoms kompensuoti,
- pensijoms ir kitoms socialinės apsaugos išmokoms (net ir mokamoms grynaisiais pinigais),
- mokesčiams, su mokesčiais susijusioms sumoms, rinkliavoms, baudoms ir kitoms piniginėms prievolėms, kurios skiriamos arba nustatomos vadovaujantis Administracinių nusižengimų kodeksu ir kitais įstatymais,
- keičiamos valiutos sumoms,
- pinigų perlaidų grynaisiais pinigais sumoms*,
- į mokėjimo sąskaitą įmokamų grynųjų pinigų ir iš mokėjimo sąskaitos išimamų grynųjų pinigų sumoms,
- loterijos piniginio išmokėjimo sumai,
- kai bendra mokėtina suma už vienu metu grąžinamas prekes, įsigyjamas ar parduodamas prekes (paslaugas) yra mažesnė nei 5 ct. Tačiau, kai dalis sumos yra sumokėta mokėjimo kortele, dovanų čekiu ar socialine kortele, o likusi dalis, mokama grynaisiais pinigais, yra mažesnė nei 5 ct, apvalinimas taikomas.
* Pinigų perlaida grynaisiais pinigais suprantama kaip pinigų siuntėjo grynųjų pinigų pervedimas pinigų gavėjui, naudojantis mokėjimo paslaugų teikėjo paslaugomis (pvz., Western Union, AB „Lietuvos paštas“, „Paysera LT“, UAB, UAB „Perlas Finance“ ir kt.), t. y. kai fizinis asmuo siunčia 100,11 Eur kitam fiziniam asmeniui, kitas fizinis asmuo turi gauti tikslią nesuapvalintą sumą – 100,11 Eur. Apvalinimo kontekste atsiskaitymas už įvairias įmokas už paslaugas nėra laikomas pinigų perlaida grynaisiais pinigais, t. y. šių įmokų sumoms apvalinimas taikomas.
Kas turi taikyti apvalinimą?
Apvalinimą privalo taikyti visi fiziniai ir juridiniai asmenys, priimantys atsiskaitymus grynaisiais pinigais:
- prekybininkai (tarp jų vaistinės, degalinės, turgaus prekeiviai ir kt.),
- paslaugų teikėjai (tarp jų gydymo ir sveikatos priežiūros paslaugų, teisinių paslaugų (notarai, advokatai, antstoliai ir kt.), finansinių paslaugų, mokėjimo paslaugų, maitinimo paslaugų, pašto paslaugų, grožio paslaugų, pramogų ir laisvalaikio paslaugų, apgyvendinimo paslaugų teikėjai, pavėžėjai ir kt.),
- viešųjų paslaugų teikėjai (tarp jų gydymo ir sveikatos priežiūros paslaugų, viešojo transporto paslaugų teikėjai, bibliotekos, baseinai, muziejai, ir kt.).
Apvalinimas taikomas visoms atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumoms.
Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumos apvalinamos, kai:
- fizinis asmuo įsigyja prekes (paslaugas) iš juridinio asmens,
- fizinis asmuo įsigyja prekes (paslaugas) iš fizinio asmens,
- juridinis asmuo įsigyja prekes (paslaugas) iš juridinio asmens,
- juridinis asmuo įsigyja prekes (paslaugas) iš fizinio asmens.
Ar taikant apvalinimą nebebus galima atsiskaityti 1 ir 2 centų monetomis?
Taikant apvalinimą, 1 ir 2 ct monetos lieka teisėta mokėjimo priemonė, t. y. jomis galima atsiskaityti mokant suapvalintą sumą, tam tikrais atvejais jomis gali būti atiduodama grąža (kai kasininkas neturi didesnio nominalo monetų). Sprendimas išimti 1 ir 2 ct monetas iš apyvartos gali būti priimtas Europos Sąjungos, o ne nacionaliniu lygmeniu. Šiuo metu tokio sprendimo nėra priimta. Lietuvos Respublikos atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymas eurų monetų nominalų naudojimo (ar išėmimo iš apyvartos) nereglamentuoja.
Prekybininkai (paslaugos teikėjai) negali atsisakyti priimti 1 ir 2 ct monetų, duodamų mokant suapvalintą sumą. Tačiau jie neprivalo vieno mokėjimo metu priimti daugiau nei 50 vnt. monetų.
Jei turite sukaupę 1 ir 2 euro centų monetų, jas galite:
- naudoti mokėdami už prekes ir paslaugas grynaisiais pinigais,
- atnešti į Lietuvos banko kasas Vilniuje ir Kaune ir iškeisti į kito nominalo monetas ar banknotus1,
- iškeisti kredito įstaigose, teikiančiose šią paslaugą.
1 Keisdami monetas Lietuvos banko kasose, su savimi turėkite asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą, asmens tapatybės kortelę arba Europos ekonominės erdvės valstybėje išduotą vairuotojo pažymėjimą).
Asmeniui per dieną į banknotus keičiama apie 500–1 000 monetų – tiek, kiek jų telpa specialioje vieno litro talpos dėžutėje. Už jas atsiskaitoma iš karto. Taip pat asmeniui vieną kartą per dieną gali būti keičiamas neribotas kiekis euro monetų, pinigus už jas pervedant į kliento nurodytą sąskaitą ne vėliau kaip per 15 darbo dienų. Monetas norintys pasikeisti fiziniai ir juridiniai asmenys turės pateikti rašytinį prašymą, jį galima užpildyti atvykus į kasą arba iš anksto (prašymo forma).
Šaltinis: LB