Trečiadienis, 5 vasario, 2025
0.6 C
Kėdainiai
PradžiaKraštiečiams aktualu"Komfortiška" paroda: autorė kviečia ne tik grožėtis parodos kūriniais, bet ir sudalyvauti...

„Komfortiška” paroda: autorė kviečia ne tik grožėtis parodos kūriniais, bet ir sudalyvauti ypatingoje edukacijoje

-

Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje pristatoma autorinė juvelyrės Ievos Žekevičiūtės paroda „Comfort“, kurioje pasitelkus juvelyrinius kūrinius ir objektus siekiama atskleisti ir interpretuoti komforto (patogumo) temą. Komfortas – daugialypė sąvoka, šia paroda norima skatinti visuomenės sąmoningumą, empatiją ir kritinį mąstymą.

Parodos idėja kilo iš pokalbių su žmonėmis: „Pastebėjau, kad žodį komfortas žmonėms kartoju kaip mantrą ir vartoju tik vieną iš žodžio reikšmių. Tačiau tai klastinga sąvoka: ji gali reikšti ir teigiamus, ir neigiamus dalykus tuo pat metu. Tai pasirodė įdomu ir norėjosi panagrinėti, painterpretuoti šią temą, pasitelkiant juvelyrikos žanrą“, – teigia parodos autorė.  Komfortas [angl. comfort] – 1. buitiniai patogumai; ištaiga; 2. būklė, kai nejaučiama nerimo, skausmo, visi poreikiai patenkinti, pvz., psichologinis komfortas (Tarptautinių žodžių žodynas, Vilnius, 2013, p. 426).

Vis dėlto, ar visada patogumo jausmas yra tik teigiama būsena, jei patogumai susiję su pasitenkinimu, rizikos vengimu ir esamos padėties išsaugojimu (status quo)?  Kaip tai suderinama su asmenybės augimu, jei augimui reikalingi pokyčiai? Ar įdomu būti patogioje  aplinkoje, kuri suteikia pasikartojančią  ir nuspėjamą patirtį? Tokiu būdu ribų peržengimas, iššūkiai, netgi nuotykiai yra visiška komforto priešprieša, nes jie reikalauja, kad žmogus išbandytų kažką naujo, nenuspėjamo, sudėtingo. Galiausiai, ar vieno žmogaus komfortas nėra kito – diskomfortas?

Parodoje vyrauja kontrastai – vieni kūriniai turi aiškias formas ir ribas, kurias bandoma peržengti, bet ne per toli, kaip komfortui būdinga. Kituose darbuose naudojamos pasikartojančios minimalistinės formos, kuriančios terapinį poveikį – komfortas atpažįstamume. Kūriniuose atsiranda ir aptakios, glotnios beformės detalės, kurios siekia atskleisti lytėjimo pasitenkinimą – fizinio komforto metafora.

Juvelyrė Ieva Žekevičiūtė – neseniai savo kūrybinį kelią pradėjusi menininkė, juvelyrikos dizaino studijas 2022 m. baigusi Danijoje, Kopenhagos dizaino ir technologijų kolegijoje. 2024 m. jai suteikta Lietuvos kultūros tarybos pradedančiojo kūrėjo stipendija.               

Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba.

Juvelyrės Ievos Žekevičiūtės autorinių juvelyrinių kūrinių ir objektų parodos „Comfort“ atidarymas ir papuošalų kūrimo dirbtuvės vyks sausio 18 d. 13 val. Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje, Didžiosios Rinkos a.  Paroda veiks nuo sausio 18 d. iki vasario 28 d.

Registracija į dirbtuves: telefonu 069874601, el. p. kultura.krvb@gmail.com. Dirbtuvių trukmė iki 2 val.

Kūrybinių dirbtuvių metu bus pristatoma vaško technika, kuri naudojama darant juvelyrinius meninius kūrinius ar objektus.

„Kūrybinių dirbtuvių metu pakalbėsime, kaip atsiranda vieni ar kiti kūriniai bei kas Jums yra komfortas. Ar kūryba „komfortiška“? O gal kūryba gali tapti meditacija? Kviečiu patiems išbandyti ir sudalyvauti dirbtuvėse bei įdomiai praleisti šeštadienio popietę!“ – kviečia I. Žekevičiūtė.

Kūrybinės dirbtuvės nemokamos (darbas su vašku). Po dirbtuvių dalyviai turės galimybę palikti sukurtus kūrinius iš vaško, kad kūriniai būtų išlieti į žalvario metalą. 

Taip pat skaitykite