Pirmadienis, 23 gruodžio, 2024
2.8 C
Kėdainiai
PradžiaLaisvalaikisKalėdų mugė: nuo rankų darbo dovanų iki gurmaniškų skanėstų

Kalėdų mugė: nuo rankų darbo dovanų iki gurmaniškų skanėstų

-

Tradiciškai, vos kelioms dienoms likus iki Kalėdų, Kėdainių arena virsta šventine erdve, kviečiančia pasinerti į šventinę nuotaiką. Praėjusį šeštadienį čia kiekvienas galėjo rasti originalių dovanų tiek savo artimiesiems, tiek sau. Tai galėjo būti lietuvių kūrėjų mados kūriniai, aksesuarai, rankų darbo dekoracijos ar tiesiog mielos smulkmenos.
Norintieji galėjo pasimėgauti gurmaniškais skoniais ir rinktis valgomas dovanas – nuo lietuviškų sūrių, duonos, mėsos ir žuvies gaminių iki išskirtinių delikatesų bei pagardų. Tai buvo puiki proga ne tik pasirūpinti dovanomis, bet ir paremti vietinius kūrėjus bei verslininkus, kurie mielai bendravo su mugės lankytojais. Kas neturėjo Kalėdų eglutės, galėjo ją įsigyti ir jau papuoštą, ar tik originalių rankų darbo dekoracijų.

Mugėje apsilankė ir Kalėdų senelis – galima manyti, kad jis tikrai rado ką įdėti į savo dovanų maišą.

Bičių vaško žvakės

Arenos fojė pristatydama savo gamybos bičių vaško lietas žvakes floristė Neringa Andriuškevičienė pasakojo: „Daugiau nei 12 metų gaminu bičių vaško žvakes. Kiekvienais metais išrenkamas naujas metų simbolis, kurį žmonės ypač mėgsta. Štai ir dabar beliko tik kelios gyvačių figūrėlės žvakės. Tačiau ypač populiarios yra vaško žvakės, suktos iš korio, eglutės formos, kurios puikiai tinka kompozicijoms. Ant kalėdinio vainiko tupi mažyčiai paukščiukai. Šios žvakės yra visiškai natūralios – pagamintos tik iš bičių vaško, be jokių sintetinių priedų, todėl jas sveikiau deginti. Deginant parafino žvakes, reikalinga vėdinti patalpas, o degdamas bičių vaškas natūraliai valo orą.“

Floristė taip pat pastebi, kad žmonės ypač mėgsta angeliukų formos žvakes. Kai kurie jų net nedegina, tiesiog laiko jas kaip puošmeną arba deda ant švenčių stalo. Kainos prasideda nuo 1 euro už mažiausią žvakutę. „Kainos tikrai nesikandžioja. Dirbame daugiau, nei uždirbame“, – sako Neringa.

Pasak jos, tai su vyru – jų žiemos užsiėmimas, kuris vyksta tik prieš Kalėdas. O nuo ankstyvo pavasario jie pradeda rūpintis gėlių auginimu.

Kalėdiniai žaisliukai

VšĮ „Gyvenimo namų“ socialinėse dirbtuvėse pagaminti kalėdiniai žaisliukai, atvirukai, vėriniai iš karoliukų, odos gaminiai – rankinės, piniginės – tai tik dalis išskirtinių darbų, kuriuos į Kalėdinę mugę atvežė socialinė darbuotoja Martyna su rinkodaros specialiste Sandra.

„Mes pačios tokių darbų nedarome, tačiau matome, kaip juos kuria „Gyvenimo namų“ gyventojai. Jie pagamina labai daug įvairių dirbinių – nuo kalėdinių puošmenų iki dovanėlių, tinkamų bet kokiai progai“, – pasakojo Martyna.

Vienas iš akį traukiančių dirbinių – plastikiniai žaisliukai, dekoruoti dekupažo technika ir papuošti blizgučiais. „Prie vieno tokio žaisliuko reikia dirbti keturias dienas. Jo kaina – tik savikaina – 5 eurai“, – paaiškino darbuotojos. Kiti žaisliukai buvo gaminami iš veliūro audinio.

„Mūsų tikslas – suteikti užimtumą „Gyvenimo namų“ gyventojams. Dirbdami jie ne tik užsidirba, bet ir jaučiasi naudingais, nes jų darbai yra parduodami. Jie nuolat teiraujasi, ar ką nors pardavėme. Iš uždirbtų pinigų perkame reikalingas medžiagas ir priemones“, – pasakojo darbuotojos.

Populiariausi buvo žaisliukai eglutei ir šventiniai atvirukai, kurių kaina siekė 3 eurus.

,,Gerų patirčių namų“ komanda

Nevyriausybinės organizacijos „Gerų patirčių namų“ komanda, įtraukusi vaikus į kūrybines veiklas, jau turi patirties dalyvaujant mugėse ir turgeliuose. Šį kartą drąsios jaunosios verslininkės paruošė rankų darbo suvenyrų, tokių kaip žvakės, muiliukai, apyrankės, kiti papuošalai ir šventinės dekoracijos.

Drąsiausioji iš jų, Tėja, su džiaugsmu komentavo savo darbelius. Pakalbinta ji pasakojo, kad didžiausią paklausą turėjo jos gaminti suvenyriniai muiliukai – gyvatėlės. Mergaitė taip pat turėjo žvakelių snaigių, eglučių ir kitų spalvingų figūrėlių. Autizmo sindromą turinčio berniuko sukurtus meniškus atvirukus, primenančius mini kalėdinius paveikslėlius, buvo galima įsigyti – jie buvo atspausdinti spalvotu spausdintuvu.

Kitos mergaitės buvo pagaminusios net besmegenius iš nugenėtų medžio šakų, pačių pagamintas apyrankes, auskarus ir kitas puošmenas.

„Gerų patirčių namų“ įkūrėja Aistė Plesnevičiūtė pasidžiaugė, kad „Mugių centras“ jų organizacijai padovanojo prekybai skirtą vietą, kurios kaina buvo beveik 90 eurų.

Dekoruotos eglutės –jauki šventinė puošmena

Mugėje sutiktos rajono gyventojos Sandra Štuikienė ir jos mama Violeta Lukoševičienė pasakojo atstovaujančios šeimos medelynui „Spygliukas“. Jos į mugę atsivežė pačių išaugintas ir dekoruotas eglaites.

Šioms eglutėms jau ketveri metai, o jos išaugo iš multipadėkluose įsigytų sprindžio dydžio daigelių. Eglutės buvo dekoruotos blizgiais kalėdiniais žaisliukais, o kitos – natūraliomis medžiagomis, tokiomis kaip įvairiaspalvės sagos. Jų kaina buvo po 20 eurų, o eglutės be dekoracijų kainavo per pusę pigiau.

„Daug eglučių pardavėme Kalėdų eglės įžiebimo šventės metu. Atsivežėme likusias dekoruotas eglutes. Tokia eglutė gali papuošti namus arba tapti jaukia dovana artimiesiems. Kalėdinės eglutės vazonuose, todėl džiuginusios per šventes, pavasarį jos gali būti perkeltos į lauką ir pasodintos sodyboje“, – rekomendavo dekoratyvinių spygliuočių augintojos.

Eglutes ir kitus dekoratyvinius augalus auginančios moterys skaičiuoja antruosius medelyno gyvavimo metus.

Jeigu dar ieškote jaukios eglutės Kalėdoms, moterys patarė įsigyti mažas baltąsias eglutes iš jų medelyno. Jos idealiai tiks tiems, kurie neturi daug vietos, bet nori šventinės nuotaikos. Šios eglutės gali būti puikus šventinis akcentas mažoms erdvėms, namams ar biurams. Nenorintys dekoruotų eglučių galėjo pasirinkti natūraliai atrodančias ir papuošti jas patys.

Pačios gamina žaisliukus

Iš Šėtos kilusios seserys į mugę atsivežė originalių Kalėdinių eglučių ir kitų dekoracijų. Rasa Bagdonė, šiuo metu gyvenanti Kėdainiuose, ir jos sesė Dalia Pitrėnienė, gyvenanti Vilniuje, abi užsiima rankdarbiais, kurie tapo jų laisvalaikio užsiėmimu.

Rasa gamina eglutes ir vąšeliu neria snaiges bei angeliukus, kurie puikiai gali pakeisti tradicinius blizgius eglutės papuošalus. „Buvau sugalvojusi namuose pasidaryti medį su nertais žaisliukais, o vėliau tai virto pomėgiu. Draugams esu daug išdovanojusi nertų žaisliukų, eglučių pagaminusi. Nepasakyčiau, kad mugėje žmonės tuo domisi, nors pagiria, kad darbai gražūs, bet kartais net kainos nepaklausia“, – pasakojo Rasa. Jos eglutės pagamintos iš putplasčio kūgio, apklijuoto mažais kankorėžiukais, dekoruotos blizgiais žaisliukais ir apipurkštos „sniegu“. Eglučių kaina – 10 eurų, mažesnių – 7 eurai, nertos snaigės – 3 eurai, nerti angeliukai – 4 eurai.

Dalia pasakojo, kad prieš ketverius metus, metusi darbą ir neieškojusi naujo, padarė pertrauką, per kurią ir gimė pirmieji megzti žaislai. „Dalyvavau mugėje ir pasiūliau sesei pradėti nerti. Dabar šį pomėgį sustabdžiau, bet kompaniją sesei palaikau mugėse. Tai labai smagu. Mezgėja iš anksčiau nebuvo – tai mūsų močiutės palikimas. Ji buvo ir siuvėja, ir mezgėja, ir nerėja. Močiutė būtų gyva, tai tikrai džiaugtųsi“, – atviravo Dalia.

Moters rankomis nunerti kalėdiniai meduoliai, Rudolfas, kiškiai, peliukai, tačiau Dalia pripažįsta, kad šiemet gyvatės simboliui pritrūko laiko. Žaislų kainos svyruoja nuo 8 iki 15 eurų. „Kas mėgsta žaisti tokiais žaislais, tai vieno neužtenka – jiems reikia daug. Nešiojasi visur, net miegoti eina kartu. O kas nemėgsta, tai nusiperka iš prekybos centrų. Bet šie žaislai yra natūralūs ir saugūs“, – komentavo ji.

Pagardai su ,,Naujienos“ ženklu

Dažna mugių dalyvė Rosita Liubomirskienė, tituluojama bazilikų karaliene iš Surviliškio, kvietė paragauti ir įsigyti jos gamybos pagardų bei kvapnių uogienių, kurių pagrindinis „veikėjas“ – bazilikas.

Pasidomėjus, kokių naujienų turinti nuo vasaros, moteris iškart pristatė kelias rūšis druskos bei acto. Kai bazilikai jau nebežaliuoja, ji juos naudoja sudžiovintus. Atsukusi indą, ji leidžia pajusti malonų druskos aromatą. Net sunku išsirinkti, nes vienas aromatas už kitą gardesnis. Aromatinės druskos sudėtis labai paprasta: druska, džiovinti pomidorai, slyvos, bazilikas ir česnakas. Kitų druskų sudėtis kiek kitokia – su kitais prieskonių mišiniais.

Dar viena R. Liubomirskienės ūkio naujiena – aromatinis actas, kurio sudėtis: pomidorai, bazilikai ir kiti priedai. Šis produktas yra 100 % natūralus.

„Tokie pagardai gali būti puiki dovana visai šeimai. Dovanas jau paruošiau ir supakavau, belieka tik įsigyti“, – šypsojosi pagardų gamintoja.

Mugės laukia kiekvienais metais

Dauguma kalbintų pirkėjų sakė, kad šios mugės laukia kiekvienais metais. Net jei daug ko neperka, vis tiek apžiūri prekystalius, kažką paragauja, pabendrauja su pardavėjais, sužino apie naujoves ir susitinka su pažįstamais.

„Visko daug yra, priklauso nuo to, ko kam reikia. Mes su vyru pirkome tik priedus prie dovanų. Mūsų šeimoje populiariausios vis tiek yra valgomos dovanos“, – kalbėjo Dalia.

Iš mugės beišeinanti Diana Ribačauskienė sakė, kad pirko labai paprastus dalykus – sūnui ir marčiai po megztų kojinių porą. „Trūko kažko dar prie dovanėlių, kojinės kaip tik ir bus puikus priedas. Kainos nėra labai didelės, viena pora kainavo 7, kitos – 8 eurai. Pati nemezgu, nes tam neturiu laiko. Mugė tikrai gausi – ir maisto gaminių, ir įvairių dirbinių – kam ko reikia. Kainos, manau, normalios, palyginus su prekėmis prekybos centruose“, – svarstė moteris.

„O sau ar nusipirkote dovaną?“ – teiravausi.

„Nusiperku, bet dabar nieko nepirkau. Mugėse lankytis man patinka. Apsilankau visada, kai jos rengiamos mieste, senamiestyje“, – teigė ji.

Domėjausi, ar ji labiau vertina rankų darbo gaminius ar pramoninius. „Žinoma, rankų darbo. Medaus kai reikia, nusiperku turguje. Dar bičių vaško žvakės domina, bet jau anksčiau buvau įsigijusi“, – atsakė Diana.

Ko nenusipirkote, atneš Kalėdų senelis

Mugėje pakalbinta kėdainietė Vesta Vilčinskienė sakė, kad šįkart mugėje sutiko savo mokslo draugę. Nors ji dabar nedirba pagal specialybę, užsiima tautodaile. Iš Alytaus atvykusi sertifikuota pynimo iš vytelių meistrė Virginija Sebestinienė pavargusiems mugės lankytojams siūlė prisėsti ir pailsėti, tarsi pamedituoti, bei pasigaminti kalėdinį žaislą ant eglutės – iš vytelių nusipinti žuvytę. Vesta taip ir padarė ir iš mugės išsinešė savo pačios rankomis iš vytelių padarytą kalėdinį žaisliuką.

„Mugėje mane labiausiai domino valgomos dovanos – pirkau varškės sūrių su pagardais, alyvuogių, užtepėlių, kitokių skanumynų“, – sakė Vesta.

Jei vis tik dar nenupirkote dovanų savo artimiesiems, draugams ar net sau, nesijaudinkite – dovanų tikrai atneš Kalėdų senelis, kuris irgi buvo atvykęs į mugę su tuščiu maišu ir tikrai mačiau, kaip rinkosi dovanas.

Taip pat skaitykite