Šeštadienis, 14 gruodžio, 2024
-1.7 C
Kėdainiai
PradžiaIš arčiauKraštiečiaiDuris atvėrė renovuota Šlapaberžės varpinė

Duris atvėrė renovuota Šlapaberžės varpinė

-

Į Šlapaberžės istoriją iškilmingai buvo įrašyta dar viena reikšminga data – 2024 metų gruodžio 1-oji. Tą dieną duris atvėrė renovuota varpinė, o į tarnystę buvo pašventinti trys nauji varpai. Šie varpai, savo skambesiu, ir toliau burs Šlapaberžės bendruomenę tiek džiaugsmo, tiek liūdesio valandą.

Įgyvendintas projektas
Šlapaberžės bendruomenės pirmininko Tomo Stonio iniciatyva 2023 metais buvo parengtas ir sėkmingai įgyvendintas projektas „Varpinės pritaikymas krašto kultūros ir laisvalaikio puoselėjimui“. Projektas buvo finansuojamas Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) prie Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) (80 proc.), o likusią dalį lėšų skyrė Kėdainių rajono savivaldybė (20 proc.).

Įgyvendinant projektą, buvo atliktas paprastasis varpinės remontas: pastatas apkaltas naujomis dailylentėmis, pakeistas stogas, išcementuotos grindys ir įrengtas apšvietimas. Šiems darbams ir medžiagoms buvo skirta 17 tūkst. eurų. Be to, įsigytas varpų komplektas, kurio vertė – 14 tūkst. eurų. Varpinėje dabar skamba trys nauji bažnyčios varpai, išlieti Lenkijoje garsioje brolių Kruševskių varpų liejykloje. Didysis varpas sveria 150 kg, mažesnieji – 80 kg ir 60 kg. Visi trys varpai suderinti E-dur tonacijoje. Po remonto varpinėje taip pat planuojama rengti parodas ir edukacijas.

Netrūko geradarių
Kad prasidėtų varpinės atnaujinimo darbai, pirmiausia turėjo pritarti Šlapaberžės kaimo gyventojai. Pritarimo sulaukta iš 266 šlapaberžiečių, o kaime šiuo metu gyvena 532 žmonės.

Aktyvi renginių organizatorė, Šlapaberžės bendruomenės narė Diana Augienė, vardijo visus geradarius, kurie prisidėjo prie varpinės atnaujinimo tiek lėšomis, tiek darbu:
„Naudojome ir bendruomenės lėšas, prisidėjo ir klebonas Giedrius Maskolaitis. Daug žemiškų ir ūkinių darbų atlikta asmeninėmis lėšomis. Darbus vykdė Audriaus Povilaičio individuali įmonė „Liepupis“. Varpinę kraustė Vaclovas Stonis su komanda: broliai Račiai, Marijonas Masiliūnas, Rimas Triukas, Darius Berankis. Aplinkos švarinimo darbams, varpinės grindų paruošimui, balkių dažymui, akmenų dėjimui ir kitiems darbams prisidėjo Stoniai – Tomas ir Deivydas, Tomas Berankis, Rimantas Pavolis, Nerijus Draudvilas, Augai – Saulius, Vaidas ir Jokūbas, Svajūnas Gedvilas. Tvorą nupirko Dotnuvos seniūnija, ją statė ir vartus atnaujino Rimantas Pavolis, Saulius ir Jonas Augai. Trinkeles aikštelei padovanojo Tomas Stonis, sudėjo seniūnijos darbuotojai. Akmenį surado ir iš miško pargabeno Rimantas ir Saulius. Kryžių nukaldino Česlovas Pečetauskas, jis taip pat pagamino skelbimų lentą ir padovanojo medinį rūpintojėlį.“

Vyko teatralizuotas atidarymas
Varpinės atidarymo dieną Šiaulių dramos teatro aktorius Modestas Vaitkevičius teatralizuotai papasakojo kaimo ir varpinės istoriją. Šlapaberžė pirmą kartą kronikose buvo paminėta 1371 metais. 1861 metais Tadeušo Gintauto pastatyta bažnyčia, kurioje pamaldos vyko lenkų kalba. Vėliau, perėmus dvarą Mykolui Kvintai, mišios buvo pradėtos laikyti lietuvių kalba. Paminėti dirbę kunigai, tarp jų kunigas Juozas Žeromskis, po jo – Racevičius, Paškonis, Šufinskas. 1906 metais bažnyčioje pasirodė kunigas Antanas Jakas, kuris pasirūpino, kad Šlapaberžė taptų atskira parapija.

Šiaulių dramos teatro aktorius Modestas Vaitkevičius teatralizuotai papasakojo kaimo ir varpinės istoriją.

Senasis varpas lieka prie altoriaus

„Tai tiek apie istoriją, o šiandien susirinkome prie mažo, bet svarbaus pastatėlio – varpinės. Manoma, kad ji buvo statyta kartu su bažnyčia.Senasis varpas, įkūrus kolūkį, buvo suskaldytas ir išvežtas į metalo laužą. Atkūrus bažnyčią, Tėvas Stanislovas padovanojo nedidelį signatorinį varpą, nulietą 1717 metais. Šis varpas, kviesdamas į bažnyčią švenčių metu ir palydėdamas amžinybėn išėjusius, skambėjo 36 metus. Dabar šis varpas bus padėtas prie altoriaus“, – buvo paskelbta atidarius renovuotas varpinės duris.

Senasis varpas bus padėtas prie altoriaus.

Vyks pirmoji paroda
Gruodžio 15 d. atnaujintoje Šlapaberžės varpinėje bus surengta pirmoji paroda – Liepos Morkūnaitės ir Reginos Morkūnienės darbų paroda „Baltas Kalėdų angelas“. Iki kitų metų kovo 1 d. bus eksponuojami nerti angelai, varpeliai, snaigės ir kiti kūriniai.

Vykos Makaveckienės nuotr.

Taip pat skaitykite