Praėjusį penktadienį Krakių kultūros centre įvyko metinė tautinio paveldo konferencija „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“, subūrusi gausų būrį tautinio paveldo puoselėtojų, tradicinių amatininkų, amatų centrų ir savivaldybių atstovų.
Konferencijoje Kėdainiams atstovavo Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centro Arnetų namo tradicinių amatų puoselėtojai, o tautodailininkei, juostų pynėjai Loretai Steponavičienei už prasmingus darbus puoselėjant Lietuvos tautinį paveldą ir tradicijas įteikta Žemės ūkio agentūros direktoriaus padėka.
Didžiuojasi savo amatininkais
Kėdainių tradicinių amatų centro vadovė Regina Lukminienė džiaugėsi, kad senieji amatai neužmiršti – pritaikyti šiandienai ir perduodami iš kartos į kartą. O kėdainiečių sukurti produktai eksponuojami visoje Lietuvoje.
,,Šiandien mums yra labai atsakinga diena, nes mes praėjusiais metais buvome išrinkti kaip sėkmingiausiai dirbantis amatų centras.
Aišku, tie metai labai buvo gausūs įvairiausios veiklos, nes mes turim reprezentuoti savo amatų centrą, savo kraštą.
Didžiuojuosi, kad su kolektyvu, įtraukiant savo rajono amatininkus, per šiuos metus turėjome įvairiausių veiklų, neskaitant tradicinių, edukacijų, vykdytų neformaliojo švietimo programų.
Mes dar parengėme ir laimėjome projektą, mokėmės ir dar mokomės austi staklėmis, kuris yra tikrai labai reikalingas ir išliekantis įrenginys.
Dar sugalvojome, kad mums reikia išvažiuoti ir dar labiau Lietuvai parodyti savo kraštą, savo amatus, todėl surengėme mūsų amatų centrų darbuotojų, amatininkų darbų parodą, kurią visus metus vežiojom po kitus amatų centrus.
Pabuvojome ir Upytės amatų centre, Panevėžio rajone, Platelių, Prienų amatų centre, taip pat Ignalinos kultūros centre, o šiandien ši paroda puošia Krakių kultūros centrą. Didžiuojuosi savo žmonėmis ir manau, kad mes darom gražius darbus, išlaikom etninį paveldą ir jį toliau skleidžiam.
Didžiausias tikslas, aišku, kad jaunoji karta tą perimtų, todėl mes labai daug dirbam su jaunais žmonėmis. Parengtos Kultūros paso, neformaliojo vaikų švietimo programos, bet mes vaikus dar įtraukiam į įvairiausius renginius, kad jie augtų mūsų krašto patriotais, mylėtų savo šalį, perimtų mūsų senolių tradicijas“, – pasakojo Regina Lukminienė.
Pristatė savo amatus
Kėdainių tradicinių amatų centro vadovė konferencijos dalyviams pristatė visas Amatų centro veiklas, o patys amatininkai pristatė savo amatus, pasakojo, kodėl jie pasirinko šį amatą, ką jiems reiškia tas amatas, kiek laiko darbuojasi.
Tradicinių amatų meistrai kalbėjo, demonstravo savo amatus. Dalė Urbienė pasakojo apie puodininkystę, žaislininkystės amatą, Birutė Šinkūnienė – apie vytelių pynimo, Jūratė Atkočiūnienė – vilnos vėlimo, Loreta Steponavičienė – juostų audimo, Arūnas Gaučas – apie šaukščiaus amatą.
Apdovanota Padėkos raštu
Padėkos raštais buvo apdovanoti keliolika šalies tradicinių amatų puoselėtojų, tarp kurių, didelę konkurenciją atlaikiusi ir tradicinių amatų meistrė iš Kėdainių tradicinių amatų centro – Loreta Steponavičienė.
,,Šis apdovanojimas skatina daugiau tobulėti, nors ir pasistengti aš nematau kur, bet vis tiek dar galima. Mes visi, dirbantys amatų centre, esame nuostabūs ir labai norisi, kad visi amatininkai būtų pastebėti.
Džiugu, kad tarp jų matau ne konkurentus, o draugus. Smagu, kad mūsų tarpe būtų ne pavydas dėl kito pasiekimų, bet noras paskatinti, pasidžiaugti kolegos pasiekimais.
Aš noriu ir toliau tą amatą populiarinti, puoselėti ir didžiausias mano noras kuo daugiau jaunimo pritraukti, kuo daugiau moksleivių su tuo supažindinti.
Ne tiek džiaugiuosi savo rezultatais, kiek savo mokinių. Tarp jų turime Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ laimėtojų, taip pat nugalėtojų etnokultūros bei technologijos olimpiadose.
Manau, kad mano mokiniai turi kur pasireikšti ir jie pasireiškia, ir trokšta ir turi noro. Tai yra pats didžiausias pasididžiavimas, kad jie tęsia toliau mano darbus“, – kalbėjo sertifikuota juostų pynėja, tradicinių amatų meistrė Loreta Steponavičienė.
Pagerbti geriausi
Renginio dalyviai mėgavosi tradicinių amatų edukacijomis, kulinarinio paveldo gaminių degustacija ir liaudies šokių bei dainų programa.
Šventinę atmosferą kūrė liaudies muzikos kapela „Ratilai“, o konferencijos vedėjos Malvina ir Akvelina savo edukacine programa „Kelias į marčias: išverptas, išaustas, išsvajotas“ džiugino dalyvius, kviesdamos giliau pažinti tautinį paveldą.
Tautinio paveldo produktus – įvairių rūšių midų ,,Šušvės midus“ bei midaus saldainius pristatė trečios kartos midininkas Erikas Augustinavičius iš Plinkaigalio.
Renginyje pagerbti 2024-aisiais sėkmingiausiai dirbę amatininkai ir tradicinių amatų centrai.
Šiais metais sėkmingiausiai dirbantis tradicinių amatų centras pripažintas Žaslių tradicinių amatų centras, esantis Kaišiadorių rajone. Žinomas kaip puodžių karalius Algimantas Tamašauskas iš Kuršėnų apdovanotas už ilgametę veiklą puodininkystės srityje, o tradicinės žvejybos puoselėtojas – Karolis Tamulis iš Neringos pelnė apdovanojimą už tradicinės žvejybos puoselėjimą.
Pasidžiaugė gražia švente
Šią konferenciją organizavo Žemės ūkio agentūra kartu su Žemės ūkio ministerija, jos tikslas – užtikrinti, kad tautinis paveldas išliktų gyvas, pritaikytas šiandienos gyvenimo ritmui ir perduotas ateities kartoms.
,,Labai graži šventė, sugužėjo tiek daug tradicinių amatų meistrų, amatininkų. Vykstanti tautinio paveldo konferencija skirta pagerbti geriausiai, sėkmingiausiai dirbančius tautinio paveldo amatininkus ir amatų centrus. Šio renginio metu ir buvo apdovanoti geriausiai, sėkmingiausiai dirbantys.
Labai svarbus, aišku, nelengvas darbas išsaugoti mūsų tautinį paveldą, perduoti jį ateities kartoms ir, be abejo, paskatinti dar prisijungti prie šios bendruomenės naujus narius, kurie taipogi užsiima tais tradiciniais amatais“, – teigė Žemės ūkio agentūros direktorius Jonas Balkevičius.
Prisijungia vis nauji amatininkai
Žemės ūkio agentūros direktorius pagarsino, kad nuo sertifikavimo pradžios, kuomet 2008 m. buvo pradėtas tautinio paveldo sertifikavimo procesas, sertifikuota daugiau kaip 3,5 tūkst. tautinio paveldo produktų – nuo tradicinių gaminių iki paslaugų, kuriuos gamina ar kuriomis užsiima daugiau kaip 900 tradicinių amatininkų, iš kurių 216 yra atestuoti tradicinių amatų meistrais.
Vis dar atrandama naujų narių – šiemet prie šios bendruomenės prisijungė apie 40 naujų narių, kurie irgi užsiima šia veikla. Tikimasi, kad tai dar nėra pabaiga – tikrai atsiras žmonių, kurie nori tęsti tas mūsų tradicijas ir perduoti ateities kartoms.
,,Nors renginys skirtas apdovanoti sėkmingiausiai, geriausiai dirbančius, bet iš tikrųjų kiekvienas turbūt yra be galo svarbus ir nesinori nė vieno nei užmiršti, nei pamesti, todėl tikrai negalima išskirti kuris geriausias – kiekvienas vertas geriausių žodžių, nes dirba labai prasmingą darbą“, – pastebėjo Jonas Balkevičius.